Změna dodavatele elektřiny a plynu

Aktualizováno 3. 6. 2013 17:09
Porovnáním cenových nabídek a přestupem k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu mohou spotřebitelé výrazně ušetřit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČT24

Porovnáním cenových nabídek a přestupem k jinému dodavateli mohou spotřebitelé výrazně ušetřit, v některých případech až čtvrtinu nákladů.

Právo zvolit si dodavatele elektřiny mají domácnosti od roku 2006, u zemního plynu od roku 2007. Podnikatelé tak mohou činit už od roku 2005.

Vybírat si lze z nabídky více než třiceti dodavatelů, porovnání závisí na konkrétní spotřebě a regionu.

Výpovědní lhůta činí ze zákona tři měsíce a začíná běžet od nejbližšího prvního dne kalendářního měsíce. Pokud je důvodem změny dodavatele zvýšení ceny, není třeba tuto výpovědní lhůtu dodržet.

Podrobnější informace ke změně dodavatele a porovnání konkurenčních nabídek najdete ve specializované sekci serveru Amplion.cz z rodiny Centrum Holdings.

Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli.

Cena dodávek elektrické energie a plynu se skládá z regulovaných cen, které stanovuje Energetický regulační úřad, a které jsou pevné - neměnné. A dále z neregulované složky, která zahrnuje cenu za samotnou dodávku komodity, v tomto případě plynu či elektřiny, za správu distribuční sítě, marži dodavatele a u plynu pak ještě cenu za takzvané strukturování dodávky (vyrovnávání výkyvů uskladněním plynu v zásobnících).

Neregulovaná složka tvoří u plynu až 80 % a u elektřiny asi 50 % výsledné ceny. To je tedy právě ta část, jíž může zákazník ovlivnit volbou dodavatele.

Odborníci varují před podomními prodejci, zvláště pokud tlačí na rychlé uzavření smlouvy a nedají zájemcům dostatek času na prostudování kompletních podmínek smlouvy. Podezřele levné ceny mohou být vykompenzovány skrytými poplatky, nemožností brzy odejít ke konkurenci, přísnými sankcemi a dalšími "háčky" ve všeobecných obchodních podmínkách, na které smlouva odkazuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy