Levnější plyn a elektřina

3. 6. 2013 9:53
Porovnáním cenových nabídek a přestupem k jinému dodavateli mohou spotřebitelé výrazně ušetřit, v některých případech až čtvrtinu nákladů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČT24

Právo zvolit si dodavatele elektřiny mají domácnosti od roku 2006, u zemního plynu od roku 2007. Podnikatelé tak mohou činit už od roku 2005.

Vybírat si lze z nabídky více než třiceti dodavatelů, porovnání závisí na konkrétní spotřebě a regionu.

Výpovědní lhůta činí ze zákona tři měsíce a začíná běžet od nejbližšího prvního dne kalendářního měsíce. Pokud je důvodem změny dodavatele zvýšení ceny, není třeba tuto výpovědní lhůtu dodržet.

Podrobnější informace ke změně dodavatele a porovnání konkurenčních nabídek najdete ve specializované sekci serveru Amplion.cz z rodiny Centrum Holdings.

Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli.

Cena dodávek elektrické energie a plynu se skládá z regulovaných cen, které stanovuje Energetický regulační úřad, a které jsou pevné - neměnné. A dále z neregulované složky, která zahrnuje cenu za samotnou dodávku komodity, v tomto případě plynu či elektřiny, za správu distribuční sítě, marži dodavatele a u plynu pak ještě cenu za takzvané strukturování dodávky (vyrovnávání výkyvů uskladněním plynu v zásobnících).

Neregulovaná složka tvoří u plynu až 80 % a u elektřiny asi 50 % výsledné ceny. To je tedy právě ta část, jíž může zákazník ovlivnit volbou dodavatele.

Odborníci varují před podomními prodejci, zvláště pokud tlačí na rychlé uzavření smlouvy a nedají zájemcům dostatek času na prostudování kompletních podmínek smlouvy. Podezřele levné ceny mohou být vykompenzovány skrytými poplatky, nemožností brzy odejít ke konkurenci, přísnými sankcemi a dalšími "háčky" ve všeobecných obchodních podmínkách, na které smlouva odkazuje.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy