Povinnost hlásit nehody

7. 10. 2011 21:58
Postup při dopravní nehodě je v evropských zemích odlišný, podle toho, kdy a zda je nutno volat policii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Postup při dopravní nehodě je v evropských zemích odlišný, podle toho, kdy a zda je nutno volat policii. Pojďme si situaci v jednotlivých zemích shrnout.

Všechny nehody bez ohledu na její závažnost je nutné nahlásit policii v Albánii, Černé Hoře, Finsku, Chorvatsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Španělsku, Turecku, Ukrajině.

V dalších zemích je povinnost volat policii pouze ve stanovených případech, nejčastěji při větší materiální škodě či zranění či úmrtí. V Belgii je nutno volat policii, pokud dojde ke zranění, v případě materiálních škod pouze v případě, kdy se obě strany nedohodnou. V Bulharsku není nutno volat policii při minimální škodě (cizinci mohou volat policii bez ohledu na rozsah škody), při vážném poškození vozidla či zranění řidiči musejí policii zavolat. V České republice se policie volá při škodě nad 100 tisíc korun, nebo při úmrtí, zranění, při škodě na majetku třetí osoby, pokud se účastníci nedohodnou na zavinění nebo nemohou zajistit obnovení provozu.

V Dánsku je povinnost volat policii při jakémkoliv zranění, stejné pravidlo (tedy bez nutnosti volat policii při materiální škodě) platí také v Estonsku, Francii, Itálii, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Norsku, Rakousku, Řecku a Velké Británii. Rozšíření povinnosti volat policii i při hmotné škodě platí naopak v Irsku, Makedonii, Nizozemsku, Portugalsku, Slovensku (při přesáhnutí škody 3983 eur) a Srbsku. V Rakousku je povinnost zavolat policii v případě materiální škody v případě, že by následně nemohla být zjištěna identita druhého účastníka nehody. Ve Švýcarsku je tato povinnost v případě, že se tak rozhodl poškozený.

Povinnost hlásit nehody naopak neplatí na Islandu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy