Povinnost hlásit nehody

7. 10. 2011 21:58
Postup při dopravní nehodě je v evropských zemích odlišný, podle toho, kdy a zda je nutno volat policii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Postup při dopravní nehodě je v evropských zemích odlišný, podle toho, kdy a zda je nutno volat policii. Pojďme si situaci v jednotlivých zemích shrnout.

Všechny nehody bez ohledu na její závažnost je nutné nahlásit policii v Albánii, Černé Hoře, Finsku, Chorvatsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Španělsku, Turecku, Ukrajině.

V dalších zemích je povinnost volat policii pouze ve stanovených případech, nejčastěji při větší materiální škodě či zranění či úmrtí. V Belgii je nutno volat policii, pokud dojde ke zranění, v případě materiálních škod pouze v případě, kdy se obě strany nedohodnou. V Bulharsku není nutno volat policii při minimální škodě (cizinci mohou volat policii bez ohledu na rozsah škody), při vážném poškození vozidla či zranění řidiči musejí policii zavolat. V České republice se policie volá při škodě nad 100 tisíc korun, nebo při úmrtí, zranění, při škodě na majetku třetí osoby, pokud se účastníci nedohodnou na zavinění nebo nemohou zajistit obnovení provozu.

V Dánsku je povinnost volat policii při jakémkoliv zranění, stejné pravidlo (tedy bez nutnosti volat policii při materiální škodě) platí také v Estonsku, Francii, Itálii, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Norsku, Rakousku, Řecku a Velké Británii. Rozšíření povinnosti volat policii i při hmotné škodě platí naopak v Irsku, Makedonii, Nizozemsku, Portugalsku, Slovensku (při přesáhnutí škody 3983 eur) a Srbsku. V Rakousku je povinnost zavolat policii v případě materiální škody v případě, že by následně nemohla být zjištěna identita druhého účastníka nehody. Ve Švýcarsku je tato povinnost v případě, že se tak rozhodl poškozený.

Povinnost hlásit nehody naopak neplatí na Islandu.

 

Právě se děje

Další zprávy