Komunální volby v Praze 2014: Letiště Václava Havla

Domácí Domácí
26. 9. 2014 10:20
Největší letiště v České republice jen loni odbavilo téměř 11 milionů cestujících. Přesto je jeho spojení s městem velmi špatné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Třicet tisíc cestujících denně totiž může využít buď autobusovou linku, nebo cestu autem či taxi. Město proto uvažuje o výstavbě rychlodráhy, díky které by se cestující komfortně a rychle dostali na Masarykovo nádraží.

V souvislosti se zvyšujícím se počtem cestujících se mluví i o výstavbě nové ranveje, na které by letadla mohla začít přistávat v roce 2020. Proti jsou však obyvatelé přilehlých obcí, podle nichž by se v okolí letiště zhoršila kvalita života.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Podporujeme propojení centra Prahy s letištěm prostřednictvím železniční dopravy. Rozhodnutí o dostavbě nové přistávací dráhy musí být učiněno na základě důkladné analýzy, která ukáže její ekonomickou smysluplnost.

Demokraté Jana Kasla

Domníváme se, že paralelní dráha není nezbytná pro funkční letiště, soukromý provozovatel by zřejmě tuto investici nerealizoval. Podporujeme spojení levnějším a ekologickým monorailem, který vede nad Buštěhradskou dráhou, a to včetně spojení na Kladno.

KSČM

Nejvhodnější doprava na Ruzyňské letiště je vlakem. Doporučujeme výstavbu rychlodráhy na Kladno s odbočkou na letiště. Zcela zavrhujeme variantu metra, která pro  dopravu na letiště není vhodná. S rozvojem Prahy se do budoucna zřejmě bez nové přistávací dráhy neobejdeme.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Ano, podporujeme rychlé železniční spojení na letiště i do Kladna. Ve všech moderních světových metropolích je rychlé spojení centra města s letištěm samozřejmostí. Podporujeme zachování současné kapacity letiště v Ruzyni a odmítáme jeho privatizaci.

ODS

Projekt rychlodráhy je zbytečně nákladný, a pokud jej nebude investovat stát, tak město na něj rozhodně nemá volné finanční prostředky. Daleko levnějším řešením je protáhnout tramvajovou trať z Podbaby až na ruzyňské letiště a zaručit tak pohodlnou cestu Pražanů a návštěvníků prostřednictvím tramvaje. Skutečně netušíme, zda naše letiště potřebuje další přistávací dráhu, když neustále čteme o tom, jak se snižuje počet příletů a pasažérů, kteří využívají Letiště Václava Havla.

Piráti

Jako vhodné prozatímní řešení dopravy z letiště do centra Prahy se nám jeví železniční spoj do Veleslavína. Letiště Praha je ve vlastnictví státu, a tedy případné investice musí rovněž přijít od státu. Piráti nijak neprosazují novou přistávací dráhu a zatím se nám zdá předčasné o tom diskutovat. 

Pro Prahu

Prioritou je na letiště vybudovat přímý železniční spoj z centra města, poté dobudovat metro, což je ale otázkou několika volebních období. Výstavba nové přistávací dráhy musí hlavně projít diskusí s příslušnými obcemi, ale rozhodující roli v tomto hraje stát.

Svobodní

Rychlodráha může být vhodnou alternativou, ale je nutné vzít v úvahu návratnost takové investice. Doufáme, že nikdo nenavrhuje, aby hlavní město Praha stavělo jakoukoli přistávací dráhu, nepatří to do kompetence města.

TOP 09

Rychlé a komfortní spojení letiště s centrem je základní podmínkou pro konkurenceschopnost Prahy. Státu, který má výstavbu železničního spojení na starosti, poskytujeme veškerou součinnost. Pokud by projekt přestal být pro stát prioritou, zasadíme se o jeho realizaci ve spolupráci se soukromým kapitálem. V otázce nové přistávací dráhy v Ruzyni je potřeba nalézt rovnováhu mezi tím, co obyvatelé v okolí ještě snesou, a tím, co prospěje ekonomice.

Úsvit

Podporujeme projekt přímého kolejového spojení, které pokud povede až na Kladno, bude fungovat nejen pro lidi cestující na a z letiště, ale uleví i Praze 6, protože lidé dojíždějící z Kladna do Prahy za prací budou využívat toto spojení.

Tato varianta je levnější a splní svou roli stejně jako podzemní dráha.

Pokud bude rozvoj letecké dopravy pokračovat stejným tempem, bez paralelní dráhy se do budoucna letiště v Ruzyni neobejde.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 6 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy