Korupční aféra středočeského hejtmana Davida Ratha

14. 5. 2013 11:10
Zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha pro podezření z korupce odstartovalo největší politickou aféru v České republice. Rath byl odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši 8,5 roku.
Foto: Ludvík Hradilek

O speciálu

Sabina Slonková hlavní investigativní reportérka

Zatčení Davida Ratha se stalo jednou z největších politických afér posledních dvaceti let. Sebevědomý "zlý muž" sociální demokracie skončil ve vazbě kvůli podezření, že za jeho éry se ve Středočeském kraji kupčilo s veřejnými zakázkami ve prospěch spřízněných firem.

Příběh ovšem vyvolal znepokojení nejen uvnitř ČSSD, která řešila spojení aféry se stranickým financováním, ale i v ostatních politických stranách. Rathovu kauzu rozjela ambiciozní žalobkyně Lenka Bradáčová, která záhy povýšila do čela vrchního státního zastupitelství v Praze, a pocit beztrestnosti mezi politickými šíbry vzal za své.

Vyšetřování Rathova případu se zčásti opírá o odposlechnuté hovory jednotlivých aktérů. Ty ukazují, jak to se zakázkami na hejtmanství chodilo, současně ale ukazují, jak David Rath a jeho spojenci přemýšleli o politice a veřejných penězích ve chvílích, kdy měli pocit, že je nikdo neslyší.

Projděte si, co se bude probíralo u soudu.

Exkluzivní zjištění

Klíčové důkazy proti Rathovi a spol.

Krabice se sedmi miliony, s nimiž byl politik zatčen

Desítky hodin odposlechů, na nichž aktéři "porcují" veřejné zakázky

Odposlechy zachytily také dohody o tom, kolik peněz půjde bokem

Policie má v ruce i záznamy z předávek peněz

Svědectví "odpadlice" Ivany Salačové, která potvrdila informace z odposlechů

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy