Korupční aféra středočeského hejtmana Davida Ratha

14. 5. 2013 11:10
Zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha pro podezření z korupce odstartovalo největší politickou aféru v České republice. Rath byl odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši 8,5 roku.
Foto: Ludvík Hradilek

O speciálu

Sabina Slonková hlavní investigativní reportérka

Zatčení Davida Ratha se stalo jednou z největších politických afér posledních dvaceti let. Sebevědomý "zlý muž" sociální demokracie skončil ve vazbě kvůli podezření, že za jeho éry se ve Středočeském kraji kupčilo s veřejnými zakázkami ve prospěch spřízněných firem.

Příběh ovšem vyvolal znepokojení nejen uvnitř ČSSD, která řešila spojení aféry se stranickým financováním, ale i v ostatních politických stranách. Rathovu kauzu rozjela ambiciozní žalobkyně Lenka Bradáčová, která záhy povýšila do čela vrchního státního zastupitelství v Praze, a pocit beztrestnosti mezi politickými šíbry vzal za své.

Vyšetřování Rathova případu se zčásti opírá o odposlechnuté hovory jednotlivých aktérů. Ty ukazují, jak to se zakázkami na hejtmanství chodilo, současně ale ukazují, jak David Rath a jeho spojenci přemýšleli o politice a veřejných penězích ve chvílích, kdy měli pocit, že je nikdo neslyší.

Projděte si, co se bude probíralo u soudu.

Exkluzivní zjištění

Klíčové důkazy proti Rathovi a spol.

Krabice se sedmi miliony, s nimiž byl politik zatčen

Desítky hodin odposlechů, na nichž aktéři "porcují" veřejné zakázky

Odposlechy zachytily také dohody o tom, kolik peněz půjde bokem

Policie má v ruce i záznamy z předávek peněz

Svědectví "odpadlice" Ivany Salačové, která potvrdila informace z odposlechů

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy