Ladislav Bátora

19. 8. 2011 10:35
Ladislava Bátora je předsedou občanského sdružení "Akce D.O.S.T." a oblíbencem prezidenta Václava Klause.
Ladislav Bátora
Ladislav Bátora | Foto: Iniciativa D.O.S.T

Ladislava Bátoru jmenoval v červenci 2011 ministr Josef Dobeš (VV) ředitelem personálního odboru ministerstva školství. Kromě toho je Bátora také předsedou občanského sdružení "Akce D.O.S.T." a oblíbencem prezidenta Václava Klause.

Politická kariéra

V senátních volbách v roce 2010 kandidoval za stranu Suverenita, kvůli čemuž předtím vystoupil ze Strany svobodných občanů (Svobodní). Před listopadovou revolucí byl členem Československé strany socialistické (ČSS), v roce 1990 pak založil Národně sociální stranu (NSS).

O tři roky později přešel do ODA, kterou v roce 2001, kvůli nesouhlasu s jejím politickým směřováním, opustil. V parlamentních volbách v roce 2006 byl krajským lídrem extrémistické Národní strany.

Akce D.O.S.T.

Ladislav Bátora je předsedou konzervativní iniciativy "Akce D.O.S.T.", což je občanské sdružení "pro podporu občanských práv a svobod i tradičních hodnot české kultury a státnosti". Sdružení zároveň "odmítá ideologizaci veřejného života a snaží se šířit atmosféru otevřenosti a objektivity".

Bátora a další členové této iniciativy například vystoupili proti koncepci sexuální výchovy, navržené ministerstvem školství, nebo proti pochodu Prague Pride 2011.

Osobní informace

Ladislav Bátora se narodil 17. března 1952, vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, dvouoborové studium na tamější Filosofické fakultě a ekonomiku zahraničního obchodu na VŠE.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
Další zprávy