Prague Pride 2012

15. 8. 2012 16:40
Prague Pride 2012 je druhý ročník festivalu sexuálních menšin, který se koná v Praze.
Prague Pride. Ilustrační foto.
Prague Pride. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Prague Pride 2012 je druhý ročník festivalu sexuálních menšin, který se konal 13.-19. srpna 2012 v Praze. Jeho motto zní: „Dáme barvy dohromady“. Zatímco cílem loňského festivalu bylo ukázat, že komunita gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů v naší společnosti existuje, letošní ročník se zaměřil hlavně na ty skupiny v rámci LGBT komunity, o nichž se mnoho neví. Pořadatelé chtěli přiblížit například život homosexuálních Romů či postižených.

Na programu byly diskuse, výstavy, koncerty, večírky, procházky po Praze s průvodcem i bohoslužba. V rámci Prague Pride 2012 probíhala také desítka doprovodných akcí po celé České republice.

První akcí Prague Pride 2012 byla debata tří prezidentských kandidátů v Knihovně Václava Havla. Diskuse se zúčastnil Jiří Dienstbier, Jan Fischer a Miloš Zeman.

Vrcholem festivalu byl sobotní karnevalový průvod, který vedl centrem města na Střelecký ostrov, kde se konaly koncerty. V roce 2011 se do tohoto průvodu zapojilo kolem 8000 účastníků a festival navštívilo přibližně 25 000 lidí, v roce 2012 se na pochod Prahou vydalo zhruba 10 000 lidí.

Také druhý ročník festivalu vyvolal odpor konzervativců, kteří se proti němu rozhodli protestovat v pražských ulicích. Prezident Klaus tento projev nesouhlasu podpořil a zároveň prohlásil, že má na akci stejný názor jako loni.

Prezidentem Prague Pride je Czeslaw Walek. Záštitu nad akcí opět převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Občanské sdružení Prague Pride během festivalu vyjádřilo podporu ruské kapele Pussy Riot, jejíž tři členky byly v polovině srpna odsouzeny za protestní happening v moskevském chrámu ke dvěma rokům odnětí svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy