Prague Pride 2012

15. 8. 2012 16:40
Prague Pride 2012 je druhý ročník festivalu sexuálních menšin, který se koná v Praze.
Prague Pride. Ilustrační foto.
Prague Pride. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Prague Pride 2012 je druhý ročník festivalu sexuálních menšin, který se konal 13.-19. srpna 2012 v Praze. Jeho motto zní: „Dáme barvy dohromady“. Zatímco cílem loňského festivalu bylo ukázat, že komunita gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů v naší společnosti existuje, letošní ročník se zaměřil hlavně na ty skupiny v rámci LGBT komunity, o nichž se mnoho neví. Pořadatelé chtěli přiblížit například život homosexuálních Romů či postižených.

Na programu byly diskuse, výstavy, koncerty, večírky, procházky po Praze s průvodcem i bohoslužba. V rámci Prague Pride 2012 probíhala také desítka doprovodných akcí po celé České republice.

První akcí Prague Pride 2012 byla debata tří prezidentských kandidátů v Knihovně Václava Havla. Diskuse se zúčastnil Jiří Dienstbier, Jan Fischer a Miloš Zeman.

Vrcholem festivalu byl sobotní karnevalový průvod, který vedl centrem města na Střelecký ostrov, kde se konaly koncerty. V roce 2011 se do tohoto průvodu zapojilo kolem 8000 účastníků a festival navštívilo přibližně 25 000 lidí, v roce 2012 se na pochod Prahou vydalo zhruba 10 000 lidí.

Také druhý ročník festivalu vyvolal odpor konzervativců, kteří se proti němu rozhodli protestovat v pražských ulicích. Prezident Klaus tento projev nesouhlasu podpořil a zároveň prohlásil, že má na akci stejný názor jako loni.

Prezidentem Prague Pride je Czeslaw Walek. Záštitu nad akcí opět převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Občanské sdružení Prague Pride během festivalu vyjádřilo podporu ruské kapele Pussy Riot, jejíž tři členky byly v polovině srpna odsouzeny za protestní happening v moskevském chrámu ke dvěma rokům odnětí svobody.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy