Prague pride 2011

Aktualizováno 9. 8. 2011 12:18
První Queer Pride Parade, "pochod hrdosti" a festival tolerance k homosexuálům, bisexuálům a transgender lidem. Potrvá od 10. do 14. srpna a vrcholem bude průvod městem 13. srpna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

První Queer Pride Parade, "pochod hrdosti" a festival tolerance k LGBT menšině (homosexuálům, bisexuálům a transgender lidem). Potrvá od 10. do 14. srpna a vrcholem bude průvod městem 13. srpna.

V rámci festivalu budou probíhat diskuze, výstavy a další doprovodné akce.

Průvod hrdosti v sobotu 13. srpna

Začátek shromáždění proběhne v poledne (na náměstí Republiky, v prostoru před restaurací Kolkovna Celnice), samotný průvod bude zahájen o hodinu později. Příchod na Střelecký ostrov je plánován na 14.30.

Trasa průvodu povede z náměstí Republiky, přes ulici Na Příkopě (pěší zóna), Jungmannovo náměstí, ulici 28. října, Národní třídu, most Legií až na Střelecký ostrov, kde pokračuje další program - jarmarQ (představující činnost občanských sdružení a organizací angažující se v gay a lesbické problematice) a hudební festival.

Podpora i protesty

Pražská velvyslanectví třinácti zemí (USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie, jež společnou podporu diplomatů iniciovala) uvedli ve svém společném prohlášení:"Vyjadřujeme solidaritu s komunitami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v České republice. Podporujeme jejich právo uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají."

Nad akcí převzali záštitu primátor za ODS, Bohuslav Svoboda, i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany". Jeho šéf, prezident Václav Klaus se odmítl distancovat od jeho slov - omluvu po Hájkovi naopak požadují ČSSD i Věci veřejné.

Klaus se naopak ohradil vůči otevřenému dopisu velvyslanců, který považuje za bezprecedentní krok, "který nikdo z nás nepamatuje".

Ladislav Bátora, předseda iniciativy D.O.S.T. a personální šéf ministerstva školství, spolu s dalšími členy iniciativy podali protest proti záštitě pochodu primátorem konzervativní strany a americkým velvyslancem.

V sobotu 13. června se zřejmě odehrají i "protestní" akce - slyšet bude nejspíše o extrémně pravicové Dělnické straně sociální spravedlnosti. Kromě toho v termínu Pochodu hrdosti plánují Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s KDU-ČSL druhý ročník Pochodu pro rodinu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy