reklama
 
 

Prague pride 2011

Aktualizováno 9. 8. 2011 12:18
První Queer Pride Parade, "pochod hrdosti" a festival tolerance k homosexuálům, bisexuálům a transgender lidem. Potrvá od 10. do 14. srpna a vrcholem bude průvod městem 13. srpna.

První Queer Pride Parade, "pochod hrdosti" a festival tolerance k LGBT menšině (homosexuálům, bisexuálům a transgender lidem). Potrvá od 10. do 14. srpna a vrcholem bude průvod městem 13. srpna.

V rámci festivalu budou probíhat diskuze, výstavy a další doprovodné akce.

Průvod hrdosti v sobotu 13. srpna

Začátek shromáždění proběhne v poledne (na náměstí Republiky, v prostoru před restaurací Kolkovna Celnice), samotný průvod bude zahájen o hodinu později. Příchod na Střelecký ostrov je plánován na 14.30.

Trasa průvodu povede z náměstí Republiky, přes ulici Na Příkopě (pěší zóna), Jungmannovo náměstí, ulici 28. října, Národní třídu, most Legií až na Střelecký ostrov, kde pokračuje další program - jarmarQ (představující činnost občanských sdružení a organizací angažující se v gay a lesbické problematice) a hudební festival.

Podpora i protesty

Pražská velvyslanectví třinácti zemí (USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie, jež společnou podporu diplomatů iniciovala) uvedli ve svém společném prohlášení:"Vyjadřujeme solidaritu s komunitami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v České republice. Podporujeme jejich právo uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají."

Nad akcí převzali záštitu primátor za ODS, Bohuslav Svoboda, i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany". Jeho šéf, prezident Václav Klaus se odmítl distancovat od jeho slov - omluvu po Hájkovi naopak požadují ČSSD i Věci veřejné.

Klaus se naopak ohradil vůči otevřenému dopisu velvyslanců, který považuje za bezprecedentní krok, "který nikdo z nás nepamatuje".

Ladislav Bátora, předseda iniciativy D.O.S.T. a personální šéf ministerstva školství, spolu s dalšími členy iniciativy podali protest proti záštitě pochodu primátorem konzervativní strany a americkým velvyslancem.

V sobotu 13. června se zřejmě odehrají i "protestní" akce - slyšet bude nejspíše o extrémně pravicové Dělnické straně sociální spravedlnosti. Kromě toho v termínu Pochodu hrdosti plánují Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s KDU-ČSL druhý ročník Pochodu pro rodinu.

24. 7. 2011 0:28

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama