Na začátku roku 2013 média informovala o tom, že kontroly v několika evropských zemích objevily v produktech z hovězího masa také koňskou DNA. Vše odstartovalo ve Velké Británii a Irsku, kde takové výrobky prodávaly supermarkety Tesco a Lidl. Skandál s koňským masem zasáhl přes deset zemí. Ve Francii dokonce koňské maso obsahovalo analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské konzumaci.
Konina se dostala do mražených lasagní, špaget nebo do jídel v síti restaurací Burger King. Mezi postiženými prodejci jsou například obří řetězce Aldi, Auchan nebo Carrefour.
Koňské maso se objevilo také v České republice. Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla koňskou DNA ve vzorcích výrobku Nowaco Lasagne Bolognese. Společnsot Tesco, která lasagne prodává, už všechny produkty stáhla z prodeje. Testy v Česku potvrdily přítomnost nedeklarovaného koňského masa také v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Řetězec IKEA uvedl, že zastavil prodej masových kuliček v celé Evropě včetně České republiky.
Kdo za tímto celoevropským podvodem stojí, zatím není jasné. Jisté ovšem je, že cílem byl vyšší zisk, jelikož koňské maso je ve většině zemí (hlavně východní Evropy) levnější než hovězí.
Vyšetřování ukazuje, že složitý systém, kterým se skoro přes celou Evropu dopravují potraviny od producenta k finálnímu zákazníkovi přes jednoho nebo několik prostředníků, může být značně neprůhledný. S tím, jak se vynořují další případy v dalších zemích, klíčí podezření, že praxe vydávání koniny za hovězí je zřejmě mnohem rozšířenější, než se soudilo, a že se tak děje ve velkém měřítku už od loňského léta.
Kvůli tomuto skandálu se v Bruselu sešli ministři zemědělství evropské sedmadvacítky. Členské země Evropské unie schválily celoevropský plán intenzivnějších namátkových testů DNA, které mají odhalovat koňské maso prodávané jako hovězí.