Státní zemědělská a potravinářská inspekce

13. 3. 2012 19:33
Státní zemědělská a potravinářská inspekce patří mezi orgány státního dozoru a je podřízená ministerstvu zemědělství. Mezi hlavní činnosti patří zejména kontroly potravin, ale i laboratorní činnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce patří mezi orgány státního dozoru a je podřízená ministerstvu zemědělství. Zabývá se zejména kontrolami potravin, ale i laboratorní a certifikační činností. Do působností SZPI spadá také dozor nad zdravotní nezávadností, jakostí a správným označováním potravin.

Cílem pravidelných kontrol potravin prováděnou SZPI není monitorování, nýbrž ochrana spotřebitele a eliminace případných nebezpečných či nesprávně označených potravin. Velká pozornost je při kontrole věnována nejen složení a označení výrobku, ale také podmínky samotné výroby a prodeje. Kontroly se soustřeďují primárně na nejrizikovější oblasti trhu, kde existuje vysoké podezření na klamání spotřebitele či porušení povinných podmínek prodeje.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se stará také o náležitou certifikaci potravin a vína určeného na export do členských zemí EU.

Na internetových stránkách SZPI lze najít užitečné informace a rady ohledně nakupování potravin, přehled výrobků s klamavým označením a další novinky z oblasti potravinářství.

Ústřední inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce sídlí v Brně, další pobočky se nachází v Praze, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Táboře a Ústí nad Labem. Ústředním ředitelem SZPI je Jakub Šebesta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Česku se příští rok uskuteční neformální jednání ministrů zahraničí NATO

Neformální jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance se bude příští rok konat v Praze. Na twitteru to uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský, který se ve čtvrtek účastní obdobné ministerské schůzky v norské metropoli Oslu.

"Pro všechny jsem přivezl pozvánku do Prahy, protože už příští rok na jaře se stejné jednání uskuteční u nás! Bude se jednat o nejvýznamnější alianční akci na našem území od summitu NATO v roce 2002," napsal Lipavský, který uspořádání schůzky v Praze nabídl generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi při setkání v březnu v Bruselu.

Přesné datum chystané pražské schůzky zatím nebylo zveřejněno. Diplomatické zdroje sdělily, že setkání by mělo být v podobném termínu jako letošní jednání v Oslu a loňské v Berlíně. To znamená v květnu či na začátku června.

Hlavními tématy dnešního neformálního jednání ministrů zahraničí NATO v Norsku jsou válka na Ukrajině, kolektivní obrana aliance a finanční prostředky pro její zajištění a Čína.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon pozastavující dluhový strop

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek brzy ráno středoevropského letního času schválila zákon, který pozastavuje platnost dluhového stropu. Nyní putuje do Senátu. Prezident Joe Biden výsledek hlasování uvítal a vyzval Senát, aby zákon schválil co nejdříve, napsala agentura Reuters. Podle americké ministryně financí Janet Yellenové je na schválení zákona čas do pondělka, aby se USA vyhnuly platební neschopnosti. Takový scénář by měl podle expertů i médií vážné dopady na domácí i světovou ekonomiku.

Podle deníku The New York Times hlasovalo proti návrhu 117 zákonodárců, z nichž 71 bylo z Republikánské strany. Pro hlasovalo 314 kongresmanů, z toho 165 z Demokratické strany. Senát by podle CNN mohl začít zákon projednávat již dnes a schválit ho do víkendu. Někteří senátoři z Demokratické i Republikánské strany dali najevo, že budou hlasovat proti.

Schválení ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, označil demokratický prezident Biden za "dobrou zprávu pro americký lid a americkou ekonomiku". Podle něj je návrh kompromisem a žádná ze stran nezískala vše, co chtěla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Hermannová a Štochlová vstoupily do turnaje v Ostravě výhrou nad Brazilkami

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou vstoupily do turnaje Pro Tour Elite v Ostravě výhrou 28:26, 21:11 nad Brazilkami Agathou a Rebeccou. Odpoledne se české jedničky utkají s Kanaďankami Melissou Humanaovou-Paredesovou a Brandie Wilkersonovou. Úvodní zápasy dnes čekají také Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem i Kryštofa Jana Olivu s Tadeášem Trousilem.

před 27 minutami

Správa hmotných rezerv dokončila tendr na nákup ropy. Zaplatí přes miliardu korun

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na šestý pokus dokončila tendr na nákup ropy. Za více než miliardu korun uzavřela smlouvu se společností Normeston. Stát tak po čase opět doplní zásoby ropy na více než 90 dnů běžné denní spotřeby, což je legislativní minimum. ČTK to sdělil šéf správy Pavel Švagr. Správa soutěžila nákup ropy šestkrát, předchozích pět kol zůstalo bez výsledku.

Do výběrového řízení se nyní podle Švagra přihlásily dvě firmy. Spolu s vítězným Normestonem, který podle správy uspěl díky lepší nabídce, to byl Orlen Unipetrol.

Podle Švagra je dokončení tendru dobrou zprávou. "Díky tomuto nákupu ropy a také předchozímu nákupu nafty se zásoby ropy a ropných produktů státních hmotných rezerv dostanou přes 90 dnů průměrné denní spotřeby ČR. Tedy budeme plnit požadavek, který nám ukládá legislativa - tedy mít zásoby na 90 dnů," řekl.

SSHR v tendru požadovala ropu vhodnou pro skladování a zpracování v rafinérii v Litvínově. Mohlo jít o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, ruskou ropu nebo saúdskou ropu. Jakou ropu bude vítěz tendru dodávat, nyní správa neuvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy