Tesco

Aktualizováno 29. 9. 2016 0:00
Tesco pod svou značkou provozuje v Česku přes 200 obchodů, dalších sto pak pod značkou Žabka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tesco Stores

Obchodní řetězec Tesco vstoupil do České republiky v roce 1996, když převzal síť obchodních domů "K-mart". Poté se rozšířil také o sítě Carrefour a Edeka (obě 2006), Žabka a Koruna (obě 2011)

Svůj první hypermarket v Česku otevřelo Tesco na pražském Zličíně v roce 1998 (dva roky po vstupu na zdejší trh), o rok později otevřelo Obchodní centrum Letňany, jedno z největších v Česku.

Nyní v Česku pod svou značkou provozuje přes 200 obchodů – vedle hypermarketů jde také o menší prodejny. Franšízová síť Žabka pak má přes sto obchodů.

Kromě toho v Česku provozuje také 17 čerpacích stanic a sedm obchodních center.

Firma provozuje také virtuálního operátora Tesco Mobile, partnerem je společnost Telefónica.

Tesco v Česku zaměstnává zhruba 14 tisíc lidí.

Jako první z velkých řetězců s potravinami spustil v roce 2012 možnost internetového nakupování, regionální dostupnost služby Potraviny online stále rozšiřuje.

Tržby v České republice ve finančním roce 2015/16 stouply na 42,5 miliardy korun bez DPH. Hospodářský výsledek za ČR firma nezveřejnila, v předchozím roce vykázala ztrátu 3,9 miliardy korun. Jako celek se britský řetězec Tesco se za poslední rok vrátil k zisku, když před zdaněním vydělal 162 milionů liber (5,5 miliardy korun). V předchozím roce společnost utrpěla v důsledku odpisů nemovitého majetku hrubou ztrátu 6,4 miliardy liber, která byla nejhorším výsledkem v její téměř stoleté historii.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetí největší maloobchodní prodejce na světě.

Kořeny sahají do roku 1919, kdy Jack Cohen, vysloužilý voják z britského královského letectva, začal prodávat ve stánku potraviny z přebytečných válečných zásob. O pět let později uvedl na trh první výrobek vlastní značky - čaj Tesco, jehož název vznikl z iniciál jmen společníků T. E. Stockwell a Jack Cohen.

V roce 1929 Jack Cohen otevírá svůj první kamenný obchod v severním Londýně. V roce 1956 Tesco vstupuje na burzu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila Janouškovi přerušení trestu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni brněnského krajského soudu Jaroslavu Bartošovou, a to v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška. Uvedl to mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Benešová věc prošetřovala na základě interpelace poslance a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.

"Důvodem je, že soudkyně při své rozhodovací činnosti v postavení předsedkyně senátu ve věci vedené u Krajského soudu v Brně postupovala v rozporu se zjištěným skutkovým stavem a v rozporu s trestním řádem a nijak nereflektovala na skutečnosti zjištěné například Vrchním soudem v Praze či Vrchním státním zastupitelstvím v Praze," sdělil Řepka k podání návrhu na zahájení kárného řízení.

Janoušek si odpykává 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Soud mu výkon trestu na jeho žádost opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Za mříže se muž vrátil letos v červenci poté, co olomoucký vrchní soud rozhodl, že Janouškův zdravotní stav nebrání jeho pobytu ve vězení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy