Tesco

Aktualizováno 29. 9. 2016 0:00
Tesco pod svou značkou provozuje v Česku přes 200 obchodů, dalších sto pak pod značkou Žabka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tesco Stores

Obchodní řetězec Tesco vstoupil do České republiky v roce 1996, když převzal síť obchodních domů "K-mart". Poté se rozšířil také o sítě Carrefour a Edeka (obě 2006), Žabka a Koruna (obě 2011)

Svůj první hypermarket v Česku otevřelo Tesco na pražském Zličíně v roce 1998 (dva roky po vstupu na zdejší trh), o rok později otevřelo Obchodní centrum Letňany, jedno z největších v Česku.

Nyní v Česku pod svou značkou provozuje přes 200 obchodů – vedle hypermarketů jde také o menší prodejny. Franšízová síť Žabka pak má přes sto obchodů.

Kromě toho v Česku provozuje také 17 čerpacích stanic a sedm obchodních center.

Firma provozuje také virtuálního operátora Tesco Mobile, partnerem je společnost Telefónica.

Tesco v Česku zaměstnává zhruba 14 tisíc lidí.

Jako první z velkých řetězců s potravinami spustil v roce 2012 možnost internetového nakupování, regionální dostupnost služby Potraviny online stále rozšiřuje.

Tržby v České republice ve finančním roce 2015/16 stouply na 42,5 miliardy korun bez DPH. Hospodářský výsledek za ČR firma nezveřejnila, v předchozím roce vykázala ztrátu 3,9 miliardy korun. Jako celek se britský řetězec Tesco se za poslední rok vrátil k zisku, když před zdaněním vydělal 162 milionů liber (5,5 miliardy korun). V předchozím roce společnost utrpěla v důsledku odpisů nemovitého majetku hrubou ztrátu 6,4 miliardy liber, která byla nejhorším výsledkem v její téměř stoleté historii.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetí největší maloobchodní prodejce na světě.

Kořeny sahají do roku 1919, kdy Jack Cohen, vysloužilý voják z britského královského letectva, začal prodávat ve stánku potraviny z přebytečných válečných zásob. O pět let později uvedl na trh první výrobek vlastní značky - čaj Tesco, jehož název vznikl z iniciál jmen společníků T. E. Stockwell a Jack Cohen.

V roce 1929 Jack Cohen otevírá svůj první kamenný obchod v severním Londýně. V roce 1956 Tesco vstupuje na burzu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy