Stavba domu

7. 2. 2012 11:58
Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu. Existuje hned několik variant, mezi kterými lze volit.

Velké popularitě se v České republice stále těší domy na klíč. Stačí si vybrat z katalogu plného prototypů a zvolit ten pravý projekt. Výhodou takové volby je rychlá realizace stavby, kdy může být dům obyvatelný již během několika měsíců. Domy na klíč také ušetří majiteli spoustu starostí se zařizováním, při předání je už novostavba připravena a stačí ji doplnit jen několika drobnostmi. Nevýhodou je omezení při přizpůsobování dispozice a doplňků domu, v kalkulaci katalogového domu bývá totiž zahrnuta jen nejlevnější varianta základního vybavení.

Pokud zájemce o stavbu není z finančního hlediska příliš omezen, vyplatí se oslovit profesionálního architekta. Ten vytvoří návrh přímo podle přání zákazníka, navíc je zde garantováno, že by stavba měla být provedena kvalitně. Architekt nabízí přehled v oboru stavebnictví a může přijít s nápady, které znatelně zlepší bydlení v novém domě. Navíc může zájemce výrazně ovlivnit vzhled a dispozici domu, určit si materiály, které mají být použity a přizpůsobit si i vybavení jako jsou obklady, okna a dveře.

V neposlední řadě je možné realizovat stavbu svépomocí. Jedná se o dlouhodobější projekt, který i tak vyžaduje dohled profesionála a nejlépe i pracovníky, kteří se trochu vyznají v oboru. Stavba svépomocí může ušetřit výdaje za práci dělníků, nevýhodou je však nákup dražšího materiálu, absence záruky na práci a také delší doba potřebná k provedení stavebních úkonů.

Stavba domu je zakončena kolaudací, která slouží jako doklad o tom, že novostavba vyhovuje všem bezpečnostním nařízením a směrnicím. V případě stavby svépomocí je nutné přiložit ještě stavební deník, ve kterém stavitel popisuje průběh prací. Nezbytnou součástí dokumentace pro kolaudační řízení je zpráva geodeta, projektová dokumentace domu a revizní zprávy o funkčnosti všech instalací.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy