Stavba domu

7. 2. 2012 11:58
Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu. Existuje hned několik variant, mezi kterými lze volit.

Velké popularitě se v České republice stále těší domy na klíč. Stačí si vybrat z katalogu plného prototypů a zvolit ten pravý projekt. Výhodou takové volby je rychlá realizace stavby, kdy může být dům obyvatelný již během několika měsíců. Domy na klíč také ušetří majiteli spoustu starostí se zařizováním, při předání je už novostavba připravena a stačí ji doplnit jen několika drobnostmi. Nevýhodou je omezení při přizpůsobování dispozice a doplňků domu, v kalkulaci katalogového domu bývá totiž zahrnuta jen nejlevnější varianta základního vybavení.

Pokud zájemce o stavbu není z finančního hlediska příliš omezen, vyplatí se oslovit profesionálního architekta. Ten vytvoří návrh přímo podle přání zákazníka, navíc je zde garantováno, že by stavba měla být provedena kvalitně. Architekt nabízí přehled v oboru stavebnictví a může přijít s nápady, které znatelně zlepší bydlení v novém domě. Navíc může zájemce výrazně ovlivnit vzhled a dispozici domu, určit si materiály, které mají být použity a přizpůsobit si i vybavení jako jsou obklady, okna a dveře.

V neposlední řadě je možné realizovat stavbu svépomocí. Jedná se o dlouhodobější projekt, který i tak vyžaduje dohled profesionála a nejlépe i pracovníky, kteří se trochu vyznají v oboru. Stavba svépomocí může ušetřit výdaje za práci dělníků, nevýhodou je však nákup dražšího materiálu, absence záruky na práci a také delší doba potřebná k provedení stavebních úkonů.

Stavba domu je zakončena kolaudací, která slouží jako doklad o tom, že novostavba vyhovuje všem bezpečnostním nařízením a směrnicím. V případě stavby svépomocí je nutné přiložit ještě stavební deník, ve kterém stavitel popisuje průběh prací. Nezbytnou součástí dokumentace pro kolaudační řízení je zpráva geodeta, projektová dokumentace domu a revizní zprávy o funkčnosti všech instalací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy