Stavba domu

7. 2. 2012 11:58
Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Stavba rodinného domu představuje závažné rozhodnutí a vyžaduje důkladnou přípravu. Ke stavbě se váže i nákup stavební parcely a výběr celkového konceptu nového domu. Existuje hned několik variant, mezi kterými lze volit.

Velké popularitě se v České republice stále těší domy na klíč. Stačí si vybrat z katalogu plného prototypů a zvolit ten pravý projekt. Výhodou takové volby je rychlá realizace stavby, kdy může být dům obyvatelný již během několika měsíců. Domy na klíč také ušetří majiteli spoustu starostí se zařizováním, při předání je už novostavba připravena a stačí ji doplnit jen několika drobnostmi. Nevýhodou je omezení při přizpůsobování dispozice a doplňků domu, v kalkulaci katalogového domu bývá totiž zahrnuta jen nejlevnější varianta základního vybavení.

Pokud zájemce o stavbu není z finančního hlediska příliš omezen, vyplatí se oslovit profesionálního architekta. Ten vytvoří návrh přímo podle přání zákazníka, navíc je zde garantováno, že by stavba měla být provedena kvalitně. Architekt nabízí přehled v oboru stavebnictví a může přijít s nápady, které znatelně zlepší bydlení v novém domě. Navíc může zájemce výrazně ovlivnit vzhled a dispozici domu, určit si materiály, které mají být použity a přizpůsobit si i vybavení jako jsou obklady, okna a dveře.

V neposlední řadě je možné realizovat stavbu svépomocí. Jedná se o dlouhodobější projekt, který i tak vyžaduje dohled profesionála a nejlépe i pracovníky, kteří se trochu vyznají v oboru. Stavba svépomocí může ušetřit výdaje za práci dělníků, nevýhodou je však nákup dražšího materiálu, absence záruky na práci a také delší doba potřebná k provedení stavebních úkonů.

Stavba domu je zakončena kolaudací, která slouží jako doklad o tom, že novostavba vyhovuje všem bezpečnostním nařízením a směrnicím. V případě stavby svépomocí je nutné přiložit ještě stavební deník, ve kterém stavitel popisuje průběh prací. Nezbytnou součástí dokumentace pro kolaudační řízení je zpráva geodeta, projektová dokumentace domu a revizní zprávy o funkčnosti všech instalací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy