Pojem stavební pozemek označuje parcelu, na kterou již bylo vydané povolení ke stavbě. V okolí velkým měst se lze často setkat s již předem upravenými pozemky, které skoupily developerské nebo stavební společnosti. Takové oblasti jsou vybaveny rozvodovou sítí, přípojkami plynu a elektřiny, ale často i příjezdovými cestami či kruhovým objezdem. V takovém případě odpadá množství povinností, nevýhodou je ovšem fakt, že ve velké blízkosti pravděpodobně vyroste celá čtvrť rodinných domů.
Nákup parcely ovšem představuje i dlouhodobou investici, lze například odkoupit pozemek, který není primárně určen ke stavbě, ale lze snadno odhadnout, že územní plán do budoucna změní oblast na stavební. Tento postup se týká zejména okolí větších měst, ve kterém se rozvíjí výstavba nových rodinných domů. Metr čtvereční louky nebo pastviny totiž vyjde mnohem levněji než stavební pozemek a většinou stačí vyčkat několik let. V průběhu času také často dochází k samotnému zhodnocení parcely.
Pokud máte již jasnou představu o domu, který hodláte postavit, hodí se této vizi přizpůsobit i vlastnosti konkrétního pozemku. Jistou energetickou úsporu například zajistí dům postavený ve svahu, který je částečně zapuštěný do země. Jistá specifika také vyžadují pasivní a nulové domy. Ty těží z konkrétní orientace na světové strany, stejně jako například solární panely umístěné na střeše domu.
Samotnému nákupu parcely by měla předcházet kontrola územního plánu, možnost přístupu k pozemku po dopravní síti a také napojení na sítě. Vyplatí se obejít okolí a přesvědčit se, že se v blízkosti nenachází žádné železniční ani silniční tepny, které by obyvatelům znepříjemňovaly bydlení.
Jakmile kupující získá veškeré dokumenty a kupní smlouvu týkající se pozemku, je možné zahájit samotnou výstavbu. Prvním krokem je samozřejmě žádost o stavební povolení, které teprve umožní zahájení prací.