SsangYong

20. 10. 2011 14:22
SsangYong je jihokorejská automobilka, momentálně v rukou indického vlastníka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

SsangYong je jihokorejská automobilka, v překladu její název znamená „dva draci“, vznikla v roce 1954. Dnes je vlastněna indickou společností Mahindra & Mahindra Limited, která jí získala v únoru 2011.

SsangYong vznikl sloučením dvou společností: autodílny Dong - hwan (založena v roce 1954) a Dongbang Motor Co (založena v roce 1962). V roce 1963 se tyto společnosti sloučily pod jménem Hadong - hwan Motoru Co a o čtrnáct let později získaly jméno Dong - A Motor. V roce 1988 firmu převzala společnost Ssangyong Business Group a změnil své jméno na současné SsangYong Motor.

Automobilka často měnila majitele. V roce 1987 SsangYong získal britský výrobce automobilů Panther Westwinds, o deset let později se pak stal majetkem firmy Daewoo Motors, pod níž se však dostala do hlubokých finančních problémů. V roce 2004 koupil čínský výrobce automobilů SAIC 51% akcií SsangYong Motor Company, ani to jí však nepomohlo. V roce 2009 byla dokonce na automobilku uvalena nucená správa. Mohlo za to i obvinění čínského vlastníka, že ze společnosti vyvádí citlivé informace, včetně technologických postupů, a nedodržoval plán přislíbených investic. Poté jihokorejský výrobce navázal spolupráci s americkým General Motors.

Automobilka se specializuje na sportovní a víceúčelová užitková vozidla, pickupy, dodávky, luxusní auta a komerční vozidla. Dosud prodávaným SUV je model Korando, Actyon, Kyron a Rexton II, mezi MPV Rodius, produkován je taktéž pick-up Actyon Sports(od roku 2006), dodávka Rodius/Stavic (od roku 2004) a luxusní Chairman H (od roku 1997) a Chairman W (od roku 2008). Nejnovějším konceptem automobilky je SUV s názvem XIV-1, představený na autosalonu ve Frankfurtu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy