SsangYong

20. 10. 2011 14:22
SsangYong je jihokorejská automobilka, momentálně v rukou indického vlastníka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

SsangYong je jihokorejská automobilka, v překladu její název znamená „dva draci“, vznikla v roce 1954. Dnes je vlastněna indickou společností Mahindra & Mahindra Limited, která jí získala v únoru 2011.

SsangYong vznikl sloučením dvou společností: autodílny Dong - hwan (založena v roce 1954) a Dongbang Motor Co (založena v roce 1962). V roce 1963 se tyto společnosti sloučily pod jménem Hadong - hwan Motoru Co a o čtrnáct let později získaly jméno Dong - A Motor. V roce 1988 firmu převzala společnost Ssangyong Business Group a změnil své jméno na současné SsangYong Motor.

Automobilka často měnila majitele. V roce 1987 SsangYong získal britský výrobce automobilů Panther Westwinds, o deset let později se pak stal majetkem firmy Daewoo Motors, pod níž se však dostala do hlubokých finančních problémů. V roce 2004 koupil čínský výrobce automobilů SAIC 51% akcií SsangYong Motor Company, ani to jí však nepomohlo. V roce 2009 byla dokonce na automobilku uvalena nucená správa. Mohlo za to i obvinění čínského vlastníka, že ze společnosti vyvádí citlivé informace, včetně technologických postupů, a nedodržoval plán přislíbených investic. Poté jihokorejský výrobce navázal spolupráci s americkým General Motors.

Automobilka se specializuje na sportovní a víceúčelová užitková vozidla, pickupy, dodávky, luxusní auta a komerční vozidla. Dosud prodávaným SUV je model Korando, Actyon, Kyron a Rexton II, mezi MPV Rodius, produkován je taktéž pick-up Actyon Sports(od roku 2006), dodávka Rodius/Stavic (od roku 2004) a luxusní Chairman H (od roku 1997) a Chairman W (od roku 2008). Nejnovějším konceptem automobilky je SUV s názvem XIV-1, představený na autosalonu ve Frankfurtu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy