Slovo spam označuje nevyžádané obchodní, reklamní nebo jiné, internetem masově šířené, sdělení. Obvyklou cestou jsou emaily, diskuzní fóra, chaty, instant messengery a nově také sociální sítě.
Podle výzkumu společnosti Microsoft tvořil, ve druhé polovině roku 2008, spam už více než 97 % všech emailů. Podle společnosti Symantec však objem emailového spamu klesl mezi srpnem a prosincem roku 2010 na čtvrtinu. Internetoví zloději mají nový cíl - během roku 2011 se očekává velký přesun na sociální sítě a mobilní operační systémy Android a iOS.
Původ slova "spam"
Název samotný pochází z označení konzerv amerického "lančmítu", který se vyrábí od 30. let 20. století. V jednom ze skečů z Monty Pythonova Létajícího cirkusu skupina Vikingů přerušuje zpěvem tohoto slova, které je na každé položce jídelního lístku, spory číšnice se zákazníky. Na síťovém komunikačním systému Usenet se poté začalo toto pojmenování používat pro označení mnohonásobného odeslání jedné a té samé zprávy.
Jak se bránit?
V případě těžkého zasažení spamem se doporučuje založit si novou emailovou schránku. Před jejím založením by si měl každý uživatel rozmyslet na jakém serveru ji bude mít a především si vhodně zvolit uživatelské jméno - každý by se měl vyvarovat slovníkových výrazů a jednoduchých formulací, které jsou často rozesílateli spamů využívány.
Důležitá je také základní uživatelská opatrnost - dobře se rozhodnout komu adresu poskytujete a eventuálně jich mít více - pro soukromé nebo pracovní konverzace či pro využití na diskuzních fórech a podobně. Podezřelé emaily bez otevírání mažte, stejně tak u podezřelých příloh.
Další oblast ochrany proti spamu je technická. Existuje filtrování pošty na různých úrovních, přičemž každá má svá pro a proti. Někdy může dojít k záměně normálního emailu za spam a jeho smazání, třeba i bez vědomí adresáta, někdy zase může aplikace uživatele zahlcovat oznámeními o spamu a podobně.
Servery vytvářejí svoje blacklisty, se "zakázanými" IP adresami spammerů, které pak často sdílejí s dalšími. I to má svoje plusy a mínusy. Existují už i techniky filtrování, které nepracují s IP adresami, ale přímo s obsahem emailu - uživatel v podstatě aplikaci nebo serveru ukáže, co považuje za spam a co ne a na základě toho jsou pak hodnoceny další emaily.
Zákon č. 480/2004 Sb.
Legislativu týkající se obchodních sdělení upravuje zákon č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti, novelizovaný v roce 2006 (č. 214/2006 Sb.). Jeho hlavním účelem je posílení ochrany soukromí uživatele informačních služeb. Pro zasílání obchodních sdělení elektronickou poštou je potřeba předchozí souhlas adresáta - výjimkou je stav, kdy je adresát zákazníkem společnosti. Ta mu může poslat email (nebo SMS a podobně) týkající se nabídky obdobného produktu nebo služby, pokud to zákazník předtím neodmítl. Ten by měl mít zároveň kdykoliv jednoduchou a bezplatnou možnost doručování těchto nabídek odmítnout.
V České republice je kontrolním a regulačním úřadem v těchto případech Úřad pro ochranu osobních údajů.