BlackBerry

17. 7. 2011 20:09
BlackBerry je řada mobilních zařízení vyvinutých společností Research in Motion, které na rozdíl od klasických smartphonů umožňují neustálou synchronizaci dat v přístroji a na firemním serveru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: GSMARENA.COM

BlackBerry je řada mobilních zařízení vyvinutých společností Research in Motion, které na rozdíl od klasických "chytrých telefonů" umožňují neustálou synchronizaci dat v přístroji a na firemním serveru. Svým pojetí se BlackBerry orientuje především na firemní zákazníky, nicméně vlastní server si u operátora může pronajmout každý a při využívání základních přidaných služeb jej ani není třeba.

V České republice značka BlackBerry není příliš rozšířená, celosvětově je však pátou nejprodávanější (po Nokii, Samsungu, LG a Applu) a náleží jí téměř patnáctiprocentní podíl na trhu s "chytrými telefony".

Největší úspěchy značka slaví v severní Americe. Mezi nadšené uživatele se řadí například i prezident Barrack Obama. V poslední době se spekuluje, že po prodeji Motoroly čeká i tuto značku podobný osud. Zájemci? Zřejmě Microsoft a Samsung.

Přidružené služby

Většina obyčejných zákazníků si vystačí se službou BlackBerry Internet Service (BIS), která zajišťuje jednoduché přeposílání e-mailů na telefon s tím, že zprávy se doručují okamžitě. BIS dále podporuje řadu aplikací přímo pro BlackBerry, fungují v ní programy pro okamžitou komunikaci (např. Google Talk či Yahoo Messenger) a lze skrze ni přistupovat i k sociálním sítím jako Facebook, Twitter nebo MySpace.

Rozšířené služby spojené třeba i s většími možnosti zabezpečení pak nabízí připojení k firemnímu serveru pomocí softwaru BlackBerry Enterprise Server (BES). Ten kromě okamžitého e-mailu umožňuje i synchronizaci kalendáře či kontaktů nebo komunikaci se všemi zařízeními v síti.

Služeb BES však lze využívat i bez investice do vlastní síťové infrastruktury, operátoři totiž nabízí své servery k pronajmutí.

Úskalí levných a bezpečných zpráv

Kouzlo a výhody rychlé a bezpečné komunikace pomocí aplikace BlackBerry Messenger (BBM) objevili i mladí britští delikventi, kteří své výtržnické akce organizovali právě pomocí tohoto systému. Na rozdíl od klasických SMS či sociálních sítí totiž policie není schopná zprávy BBM monitorovat a jejich dešifrování je poměrně složitou špionážní prací.

Spojené arabské emiráty dokonce kvůli strachu z ohrožení národní bezpečnosti některé internetové služby blokují. Americký prezident Barrack Obama si zase kvůli používání BlackBerry v Bílém domě musel vyjednat speciální výjimku.

 

Právě se děje

Další zprávy