reklama
 
 

Research In Motion (RIM)

26. 1. 2012 13:55
Research In Motion, nebo zkráceně RIM, je kanadská telekomunikační společnost, která vyrábí smartphony BlackBerry.

Research In Motion, nebo zkráceně RIM, je kanadská telekomunikační společnost, která vyrábí smartphony BlackBerry a zabývá se dalšími přidruženými službami včetně různých internetových, softwarových či mobilních řešení.

Ačkoliv komunikátory BlackBerry ještě nedávno americkému trhu dominovaly, RIM příliš neobstálo v konkurenci iPhonu od Applu a telefonů na platformě Android. Se samotnými prodeji klesala i hodnota akcií a situace vyústila v lednu 2012, kdy dosavadní šéfové Mike Lazaridis a Jim Balsillie odstoupili z čela společnosti. Novým výkonným ředitelem se stal Thorsten Heims.

Firma sídlí ve městě Waterloo a celosvětově zaměstnává zhruba 17 a půl tisíce lidí. V roce 2011 pracovala s obratem téměř 20 miliard dolarů, z toho čistého zisku bylo necelých 3,5 miliardy.

Historie

Ještě předtím, než RIM začalo vyrábět komunikátory BlackBerry, firma pracovala společně s Ericssonem a RAM Mobile Data na přetvoření tehdy jednosměrné sítě Mobitex na obousměrnou. Podnětem k tomuto vývoji bylo uvedení přístroje [email protected] pager 950 na trh, který měl být hlavním konkurentem pageru SkyTel od Motoroly.

Poté se už společnost plně koncentrovala na vývoj různých zařízení, fungujících v mobilních sítích GSM, CDMA nebo iDEN. Přístroje nazvané BlackBerry byly charakteristické okamžitým přijímáním a odesíláním emailových zpráv a jelikož na této funkci začala být řada uživatelů téměř závislá, vysloužily si komunikátory přezdívku CrackBerry (crack = slangový název pro druh kokainu).

V roce 2010 pak RIM vstoupilo i na trh s tablety. Zařízení nazvané PlayBook se však kýženého masového rozšíření nedočkalo.

26. 1. 2012 13:55

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama