Motorola

16. 8. 2011 22:51
Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení. Společnost Motorola Mobility byla v srpnu 2011 koupena společností Google.
Motorola
Motorola | Foto: Aktuálně.cz

Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů. Kromě toho se věnuje i produkci dalších počítačových součástek (například integrovaných elektronických obvodů), mobilních terminálů či bezdrátových sítí, stejně jako set-top boxů, digitálních videorekordérů, počítačových telefonů či televizí s vysokým rozlišením.

V roce 2008 byla společnost rozdělena na dvě - Motorola Mobility a Motorola Solutions. Právě první jmenovanou koupila v srpnu 2011 společnost Google.

Historie

Motorola vznikla v roce 1928 v Chicagu pod názvem Galvinova průmyslová společnost. Průlom na trhu se jim podařil díky výrobě autorádií, která se záhy stala tak populární, že bratři Galvinové postupně rozšířili nabídku i o klasická rádia.

Před druhou světovou válkou společnost angažovala fyzika Daniela Nobleho, odborníka na bezdrátovou komunikaci. Byla to právě zkušenost v oblasti výroby vysílaček, která Galvinům přinesla řadu armádních zakázek. Jednou z nich bylo například známé přenosné vysílacího zařízení s názvem Walkie-Talkie, vážící čtyřicet kilogramů, které nosili na zádech spojaři americké armády jak na západní frontě, tak v Tichomoří.

Po skončení války se jméno společnosti změnilo na Motorola. Kromě toho došlo zároveň i k rozšíření spektra zájmu - Motorola se nově chtěla orientovat na mobilní přístroje, televizory a polovodiče. Mezi největší úspěchy firmy té doby patřili například televizor VT71, autorádia dodávaná přímo automobilovým společnostem či plně tranzistorové rádio X11. Koncem šedesátých let pak společnost uvedla na trh televizory Quasar - první plně tranzistorové barevné televizní přijímače.

V té době se také začala Motorola zajímat o mobilní komunikaci. V první polovině 50. let představila první pager, který umožňoval zasílání krátkých signálů a zpráv, a zapojila se také do amerického vesmírného programu. Úspěšná byla i na poli mikroprocesorů, například verze 68000 se stala prvním mikroprocesorem používaným v osobních počítačích.

Mobilní komunikace

Čím se však Motorola proslavila do dnešních dní, byl vývoj zařízení pro mobilní komunikaci - zejména mobilních telefonů. Právě v jejím vývojovém středisku se v roce 1972 zrodil koncept prvního mobilního telefonu.

O jedenáct let později pak spatřil světlo světa první mobilní telefon DynaTac 8000x. Přístroj vážil 800 gramů, baterka vydržela na jedno nabití pouhých 30 minut hovoru a osm hodin v pohotovostním stavu. Jeho cena se pohybovala okolo čtyřech tisíc dolarů - v přepočtu tedy asi sto tisíc korun. I přesto byl o přístroj velký zájem, což podnítilo další vývoj v této oblasti.

Dalším typem mobilního telefonu Motoroly byl MicroTAC, založený na principu dnešního "véčka". Velkou popularitu získaly i telefony StarTAC(1996), V60(2001) nebo model V70 (2002) s otočným krytem a netradičním inverzním displejem.

V roce 2001 se na trh dostal první telefon s technologií GPRS - Timeport 7382i, na který navázal model A830 s integrovanou videokamerou či vestavěným přehrávačem audio formátu MP3.

Model Motorola V600 s fotoaparátem, bluetooth technologií a MMS klientem byl vyvinut v roce 2003. Legendární V3 RAZR, jenž posléze udával tón dalšímu vývoji mobilních telefonů, se na trhu objevil v roce 2004.

Spolupráce s Google

Partnerství se softwarovým gigantem a Motorolou započalo v roce 2006. První výsledky této spolupráce se projevily v usnadnění přístupu ke službám Googlu z mobilních telefonů - například formou přímého vstupu na stránky Googlu.

Partnerství se - mimo jiné - projevilo také ve výrobě takzvaných chytrých telefonů, využívajících operační systém Android. Prvním takovým telefonem byla v roce 2009 Motorola Droid. Spolupráce mezi oběma společnostmi došla až k převzetí Motoroly společností Google za 12,5 miliardy dolarů (asi 213 miliard korun) v srpnu 2011.

Finanční aktivity

Motorola sponzoruje zejména řadu sportovních podniků. Je dlouhodobým sponzorem skotského fotbalového klubu FC Motherwell a po krátkou dobu sponzorovala také klub z Livingstonu. Kromě toho je americká společnost partnerem například fotbalisty Davida Beckhama; dříve sponzorovala australský fotbalový klub z Richmondu nebo brazilský FC Sao Paulo. Nepřerušen je spolupráce s bolivijským fotbalovým klubem Club Bolívar. Dva roky bylo možno její značku vidět také během závodů série NASCAR.

V roce 2009 dosáhla Motorola čistého zisku 51 milionu dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2011 pak byla osmým nejúspěšnějším prodejcem telefonů s celosvětovým tržním podílem 2,7 % a 9,3 miliony prodaných telefonů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy