Motorola

16. 8. 2011 22:51
Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení. Společnost Motorola Mobility byla v srpnu 2011 koupena společností Google.
Motorola
Motorola | Foto: Aktuálně.cz

Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů. Kromě toho se věnuje i produkci dalších počítačových součástek (například integrovaných elektronických obvodů), mobilních terminálů či bezdrátových sítí, stejně jako set-top boxů, digitálních videorekordérů, počítačových telefonů či televizí s vysokým rozlišením.

V roce 2008 byla společnost rozdělena na dvě - Motorola Mobility a Motorola Solutions. Právě první jmenovanou koupila v srpnu 2011 společnost Google.

Historie

Motorola vznikla v roce 1928 v Chicagu pod názvem Galvinova průmyslová společnost. Průlom na trhu se jim podařil díky výrobě autorádií, která se záhy stala tak populární, že bratři Galvinové postupně rozšířili nabídku i o klasická rádia.

Před druhou světovou válkou společnost angažovala fyzika Daniela Nobleho, odborníka na bezdrátovou komunikaci. Byla to právě zkušenost v oblasti výroby vysílaček, která Galvinům přinesla řadu armádních zakázek. Jednou z nich bylo například známé přenosné vysílacího zařízení s názvem Walkie-Talkie, vážící čtyřicet kilogramů, které nosili na zádech spojaři americké armády jak na západní frontě, tak v Tichomoří.

Po skončení války se jméno společnosti změnilo na Motorola. Kromě toho došlo zároveň i k rozšíření spektra zájmu - Motorola se nově chtěla orientovat na mobilní přístroje, televizory a polovodiče. Mezi největší úspěchy firmy té doby patřili například televizor VT71, autorádia dodávaná přímo automobilovým společnostem či plně tranzistorové rádio X11. Koncem šedesátých let pak společnost uvedla na trh televizory Quasar - první plně tranzistorové barevné televizní přijímače.

V té době se také začala Motorola zajímat o mobilní komunikaci. V první polovině 50. let představila první pager, který umožňoval zasílání krátkých signálů a zpráv, a zapojila se také do amerického vesmírného programu. Úspěšná byla i na poli mikroprocesorů, například verze 68000 se stala prvním mikroprocesorem používaným v osobních počítačích.

Mobilní komunikace

Čím se však Motorola proslavila do dnešních dní, byl vývoj zařízení pro mobilní komunikaci - zejména mobilních telefonů. Právě v jejím vývojovém středisku se v roce 1972 zrodil koncept prvního mobilního telefonu.

O jedenáct let později pak spatřil světlo světa první mobilní telefon DynaTac 8000x. Přístroj vážil 800 gramů, baterka vydržela na jedno nabití pouhých 30 minut hovoru a osm hodin v pohotovostním stavu. Jeho cena se pohybovala okolo čtyřech tisíc dolarů - v přepočtu tedy asi sto tisíc korun. I přesto byl o přístroj velký zájem, což podnítilo další vývoj v této oblasti.

Dalším typem mobilního telefonu Motoroly byl MicroTAC, založený na principu dnešního "véčka". Velkou popularitu získaly i telefony StarTAC(1996), V60(2001) nebo model V70 (2002) s otočným krytem a netradičním inverzním displejem.

V roce 2001 se na trh dostal první telefon s technologií GPRS - Timeport 7382i, na který navázal model A830 s integrovanou videokamerou či vestavěným přehrávačem audio formátu MP3.

Model Motorola V600 s fotoaparátem, bluetooth technologií a MMS klientem byl vyvinut v roce 2003. Legendární V3 RAZR, jenž posléze udával tón dalšímu vývoji mobilních telefonů, se na trhu objevil v roce 2004.

Spolupráce s Google

Partnerství se softwarovým gigantem a Motorolou započalo v roce 2006. První výsledky této spolupráce se projevily v usnadnění přístupu ke službám Googlu z mobilních telefonů - například formou přímého vstupu na stránky Googlu.

Partnerství se - mimo jiné - projevilo také ve výrobě takzvaných chytrých telefonů, využívajících operační systém Android. Prvním takovým telefonem byla v roce 2009 Motorola Droid. Spolupráce mezi oběma společnostmi došla až k převzetí Motoroly společností Google za 12,5 miliardy dolarů (asi 213 miliard korun) v srpnu 2011.

Finanční aktivity

Motorola sponzoruje zejména řadu sportovních podniků. Je dlouhodobým sponzorem skotského fotbalového klubu FC Motherwell a po krátkou dobu sponzorovala také klub z Livingstonu. Kromě toho je americká společnost partnerem například fotbalisty Davida Beckhama; dříve sponzorovala australský fotbalový klub z Richmondu nebo brazilský FC Sao Paulo. Nepřerušen je spolupráce s bolivijským fotbalovým klubem Club Bolívar. Dva roky bylo možno její značku vidět také během závodů série NASCAR.

V roce 2009 dosáhla Motorola čistého zisku 51 milionu dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2011 pak byla osmým nejúspěšnějším prodejcem telefonů s celosvětovým tržním podílem 2,7 % a 9,3 miliony prodaných telefonů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU

Evropský parlament ve středu schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy