Motorola

16. 8. 2011 22:51
Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení. Společnost Motorola Mobility byla v srpnu 2011 koupena společností Google.
Motorola
Motorola | Foto: Aktuálně.cz

Motorola je prvním americkým výrobcem mobilních telefonů. Kromě toho se věnuje i produkci dalších počítačových součástek (například integrovaných elektronických obvodů), mobilních terminálů či bezdrátových sítí, stejně jako set-top boxů, digitálních videorekordérů, počítačových telefonů či televizí s vysokým rozlišením.

V roce 2008 byla společnost rozdělena na dvě - Motorola Mobility a Motorola Solutions. Právě první jmenovanou koupila v srpnu 2011 společnost Google.

Historie

Motorola vznikla v roce 1928 v Chicagu pod názvem Galvinova průmyslová společnost. Průlom na trhu se jim podařil díky výrobě autorádií, která se záhy stala tak populární, že bratři Galvinové postupně rozšířili nabídku i o klasická rádia.

Před druhou světovou válkou společnost angažovala fyzika Daniela Nobleho, odborníka na bezdrátovou komunikaci. Byla to právě zkušenost v oblasti výroby vysílaček, která Galvinům přinesla řadu armádních zakázek. Jednou z nich bylo například známé přenosné vysílacího zařízení s názvem Walkie-Talkie, vážící čtyřicet kilogramů, které nosili na zádech spojaři americké armády jak na západní frontě, tak v Tichomoří.

Po skončení války se jméno společnosti změnilo na Motorola. Kromě toho došlo zároveň i k rozšíření spektra zájmu - Motorola se nově chtěla orientovat na mobilní přístroje, televizory a polovodiče. Mezi největší úspěchy firmy té doby patřili například televizor VT71, autorádia dodávaná přímo automobilovým společnostem či plně tranzistorové rádio X11. Koncem šedesátých let pak společnost uvedla na trh televizory Quasar - první plně tranzistorové barevné televizní přijímače.

V té době se také začala Motorola zajímat o mobilní komunikaci. V první polovině 50. let představila první pager, který umožňoval zasílání krátkých signálů a zpráv, a zapojila se také do amerického vesmírného programu. Úspěšná byla i na poli mikroprocesorů, například verze 68000 se stala prvním mikroprocesorem používaným v osobních počítačích.

Mobilní komunikace

Čím se však Motorola proslavila do dnešních dní, byl vývoj zařízení pro mobilní komunikaci - zejména mobilních telefonů. Právě v jejím vývojovém středisku se v roce 1972 zrodil koncept prvního mobilního telefonu.

O jedenáct let později pak spatřil světlo světa první mobilní telefon DynaTac 8000x. Přístroj vážil 800 gramů, baterka vydržela na jedno nabití pouhých 30 minut hovoru a osm hodin v pohotovostním stavu. Jeho cena se pohybovala okolo čtyřech tisíc dolarů - v přepočtu tedy asi sto tisíc korun. I přesto byl o přístroj velký zájem, což podnítilo další vývoj v této oblasti.

Dalším typem mobilního telefonu Motoroly byl MicroTAC, založený na principu dnešního "véčka". Velkou popularitu získaly i telefony StarTAC(1996), V60(2001) nebo model V70 (2002) s otočným krytem a netradičním inverzním displejem.

V roce 2001 se na trh dostal první telefon s technologií GPRS - Timeport 7382i, na který navázal model A830 s integrovanou videokamerou či vestavěným přehrávačem audio formátu MP3.

Model Motorola V600 s fotoaparátem, bluetooth technologií a MMS klientem byl vyvinut v roce 2003. Legendární V3 RAZR, jenž posléze udával tón dalšímu vývoji mobilních telefonů, se na trhu objevil v roce 2004.

Spolupráce s Google

Partnerství se softwarovým gigantem a Motorolou započalo v roce 2006. První výsledky této spolupráce se projevily v usnadnění přístupu ke službám Googlu z mobilních telefonů - například formou přímého vstupu na stránky Googlu.

Partnerství se - mimo jiné - projevilo také ve výrobě takzvaných chytrých telefonů, využívajících operační systém Android. Prvním takovým telefonem byla v roce 2009 Motorola Droid. Spolupráce mezi oběma společnostmi došla až k převzetí Motoroly společností Google za 12,5 miliardy dolarů (asi 213 miliard korun) v srpnu 2011.

Finanční aktivity

Motorola sponzoruje zejména řadu sportovních podniků. Je dlouhodobým sponzorem skotského fotbalového klubu FC Motherwell a po krátkou dobu sponzorovala také klub z Livingstonu. Kromě toho je americká společnost partnerem například fotbalisty Davida Beckhama; dříve sponzorovala australský fotbalový klub z Richmondu nebo brazilský FC Sao Paulo. Nepřerušen je spolupráce s bolivijským fotbalovým klubem Club Bolívar. Dva roky bylo možno její značku vidět také během závodů série NASCAR.

V roce 2009 dosáhla Motorola čistého zisku 51 milionu dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2011 pak byla osmým nejúspěšnějším prodejcem telefonů s celosvětovým tržním podílem 2,7 % a 9,3 miliony prodaných telefonů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy