Krajské volby 2012 v Plzeňském kraji

Aktualizováno 16. 10. 2012 21:42
Krajské volby v Plzeňském kraji se konaly na podzim roku 2012 a zvítězila v nich ODS, která získala 15 mandátů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Krajské volby v Plzeňském kraji se konaly na podzim roku 2012. Voliči hlasovali v pátek 12. a v sobotu 13. října. Doposud v Plzeňském kraji vládla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM. Hejtmanem kraje se po rezignaci Milady Emmerové v roce 2010 stal Milan Chovanec z ČSSD.

V Plzeňském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD a KSČM. Staronovým hejtmanem se stal Milan Chovanec, lídr kandidátky ČSSD. Socialní demokraté mají v radě šest členů, komunisté tři.

V krajských volbách 2012 postavila ČSSD do čela kandidátní listiny předchozího hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, který se pokusil obhájit svůj post. Chovanec mandát získal a strana dostala celkem 15 mandátů, tedy 24,89 % hlasů.

Plzeňská občanská demokracie zvolila jako volebního lídra Jiřího Pospíšila, který získal nejvíce preferenčních hlasů v kraji. ODS volilo 26,45 procent voličů, což znamená 15 mandátů. Plzeňský kraj je jediným, ve kterém ODS vyhrála.

Jakov vůdčí osobnost kandidátky za TOP 09 a STAN si krajské předsednictvo TOP 09 zvolilo starostu Spáleného Poříčí Pavla Čížka, který křeslo získal. TOP+STAN dostali celkem tři křesla (5,5 % hlasů).

Komunisté získali 20,93 procent hlasů (12 mandátů). Do čela kandidátní listiny KSČM se krajských volbách postavil poslanec Karel Šidlo, který mandát získal.

Koalice pro Plzeňský kraj, která spojila strany KDU-ČL, Nestraníci a Strana soukromníků ČR získala pouze 4,65 procent hlasů.

V minulých krajských volbách, které se konaly v roce 2008, se v Plzeňském kraji na první místo vyhoupla ČSSD, která získala celkem 19 mandátů. Na druhé místo se propadla ODS se ziskem 14 křesel, KSČM voliči přiřkli 9 zastupitelů, Koalice pro Plzeňský kraj potom dostala mandátů 5.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy