Krajské volby 2012 v Moravskoslezském kraji

Aktualizováno 15. 10. 2012 15:14
Krajské volby v Moravskoslezském kraji se konaly na 12. a 13. října 2012. Do té doby vládla v Moravskoslezském kraji koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem kraje byl Jaroslav Palas z ČSSD.
Krajské volby
Krajské volby | Foto: Jiří Kropáček

Krajské volby v Moravskoslezském kraji se konaly 12. a 13. října 2012. V Moravskoslezském kraji zvítězila strana ČSSD s 27, 4 procenty následovaná KSČM s 22,78 procenty, ODS s 9,92 procenty a KDU-ČSL s 8,6 procenty. Tabulku uzavírají Nezávislí s 5,72 procenty a Strana Práv Občanů ZEMANOVCI s 4,56 procenty.

Mandáty pro Moravskoslezský kraj v Krajských volbách byly rozděleny takto: ČSSD získala 24 mandátů, KSČM 20 mandátů, ODS 9 mandátů, KDU-ČSL 7 mandátů a Nezávislí 5 mandátů.

V Moravskoslezském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem se stal lídr kandidátky ČSSD Miroslav Novák. Socialisté v radě obsadili sedm křesel, komunisté čtyři.

Podle pořadí preferenčních hlasů jsou na prvním místě Miroslav Novák z ČSSD s 6259 platnými hlasy. V závěsu je Josef Babka z KSČM s 5547 hlasy následovaný Lianou Janáčkovou z Nezávislých s 4518 hlasy. Na čtvrtém místě najdeme Davida Sventeka z ODS s 4101 hlasy a pětici uzavírá Lukáš Curylo z KDU-ČSL s 3943 hlasy.

Do podzimu 2012 v Moravskoslezském kraji vládla koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem byl Jaroslav Palas z ČSSD.

Bývalý, neblaze proslulý hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas svou funkci neobhajoval, místo něho se do čela kandidátní listiny sociální demokracie postavil Miroslav Novák. Dál ČSSD nabídla současnou náměstkyni Věru Palkovou nebo Jaroslava Marka.

Lídrem kandidátky ODS se stal David Sventek, dosavadní ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Za ODS pak kandidovali i Radim Miklas, Petr Konůpka nebo Eva Poštová.

Kandidátku strany TOP 09 a STAN vedl poslanec Pavol Lukša, dále figurovali nezávislí kandidáti starostové Věra Palkovská z Třince a Petr Rys z Bruntálu.

Kandidáti KSČM byli na prvních místech Josef Babka, Karel Kuboš, Jitka Hanusová či současný náměstek hejtmana Svatomír Recman.

Jako kandidáta na hejtmana si strana KDU-ČSL vybrala Víta Slováčka, současného člena zastupitelstva. Stejně tak se svůj post pokusil obhájit Lukáš Curylo. Nově si přízeň voličů získával starosta obce Dobrá Jiří Carbol nebo nezávislá Eva Šillerová.

Celkem mohli voliči v Moravskoslezském kraji vybírat z 13 politických stran, 6 koalic a dvou hnutí.

V posledních krajských volbách, které proběhly v roce 2008, zvítězila s velkým předstihem sociální demokracie se ziskem 31 mandátů. Aby ČSSD získala většinu, spojila se s třetí nejúspěšnější stranou – KSČM, které voliči přiřkli 11 krajských zastupitelů. Celkem 18 mandátů si připsala ODS, která však společně s KDU-ČSL a jejími pěti zastupiteli působí v opozici.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy