Krajské volby 2012 v Moravskoslezském kraji

Aktualizováno 15. 10. 2012 15:14
Krajské volby v Moravskoslezském kraji se konaly na 12. a 13. října 2012. Do té doby vládla v Moravskoslezském kraji koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem kraje byl Jaroslav Palas z ČSSD.
Krajské volby
Krajské volby | Foto: Jiří Kropáček

Krajské volby v Moravskoslezském kraji se konaly 12. a 13. října 2012. V Moravskoslezském kraji zvítězila strana ČSSD s 27, 4 procenty následovaná KSČM s 22,78 procenty, ODS s 9,92 procenty a KDU-ČSL s 8,6 procenty. Tabulku uzavírají Nezávislí s 5,72 procenty a Strana Práv Občanů ZEMANOVCI s 4,56 procenty.

Mandáty pro Moravskoslezský kraj v Krajských volbách byly rozděleny takto: ČSSD získala 24 mandátů, KSČM 20 mandátů, ODS 9 mandátů, KDU-ČSL 7 mandátů a Nezávislí 5 mandátů.

V Moravskoslezském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem se stal lídr kandidátky ČSSD Miroslav Novák. Socialisté v radě obsadili sedm křesel, komunisté čtyři.

Podle pořadí preferenčních hlasů jsou na prvním místě Miroslav Novák z ČSSD s 6259 platnými hlasy. V závěsu je Josef Babka z KSČM s 5547 hlasy následovaný Lianou Janáčkovou z Nezávislých s 4518 hlasy. Na čtvrtém místě najdeme Davida Sventeka z ODS s 4101 hlasy a pětici uzavírá Lukáš Curylo z KDU-ČSL s 3943 hlasy.

Do podzimu 2012 v Moravskoslezském kraji vládla koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem byl Jaroslav Palas z ČSSD.

Bývalý, neblaze proslulý hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas svou funkci neobhajoval, místo něho se do čela kandidátní listiny sociální demokracie postavil Miroslav Novák. Dál ČSSD nabídla současnou náměstkyni Věru Palkovou nebo Jaroslava Marka.

Lídrem kandidátky ODS se stal David Sventek, dosavadní ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Za ODS pak kandidovali i Radim Miklas, Petr Konůpka nebo Eva Poštová.

Kandidátku strany TOP 09 a STAN vedl poslanec Pavol Lukša, dále figurovali nezávislí kandidáti starostové Věra Palkovská z Třince a Petr Rys z Bruntálu.

Kandidáti KSČM byli na prvních místech Josef Babka, Karel Kuboš, Jitka Hanusová či současný náměstek hejtmana Svatomír Recman.

Jako kandidáta na hejtmana si strana KDU-ČSL vybrala Víta Slováčka, současného člena zastupitelstva. Stejně tak se svůj post pokusil obhájit Lukáš Curylo. Nově si přízeň voličů získával starosta obce Dobrá Jiří Carbol nebo nezávislá Eva Šillerová.

Celkem mohli voliči v Moravskoslezském kraji vybírat z 13 politických stran, 6 koalic a dvou hnutí.

V posledních krajských volbách, které proběhly v roce 2008, zvítězila s velkým předstihem sociální demokracie se ziskem 31 mandátů. Aby ČSSD získala většinu, spojila se s třetí nejúspěšnější stranou – KSČM, které voliči přiřkli 11 krajských zastupitelů. Celkem 18 mandátů si připsala ODS, která však společně s KDU-ČSL a jejími pěti zastupiteli působí v opozici.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy