Komunální volby v Praze 2010: Kaplického knihovna

15. 9. 2010 17:02
Architekt Jan Kaplický vyhrál mezinárodní soutěž na projekt nové budovy Národní knihovny v roce 2007, stavět se ale nakonec - zejména kvůli odporu ODS - nezačalo.
Kaplického knihovna.
Kaplického knihovna. | Foto: Future Systems

Architekt Jan Kaplický vyhrál mezinárodní soutěž na projekt nové budovy Národní knihovny v roce 2007, stavět se ale nakonec - zejména kvůli odporu ODS - nezačalo. A podle všeho se s blobem, jak se začalo knihovně přezdívat, nepočítá ani v následujících čtyřech letech. Až na ODS sice všechny strany Kaplického projekt podporují, byť některé nesouhlasí s umístěním na Letné, stavbu ale podmiňují tím, že ji musí zaplatit stát. Vláda Jana Fischera však financování tohoto projektu zastavila a peníze přesunula na revitalizaci Klementina a na dostavbu depozitáře v Hostivaři. Současný ministr kultury Jiří Besser není proti oživení Kaplického projektu, upozorňuje ale na to, že minimálně v nejbližších dvou letech na něj nebudou peníze.

ODS: "Postoj ODS Praha se nemění, nepodporuje realizaci Kaplického projektu na Letné," zní jasné slovo strany, která Kaplického projekt zastavila. Nyní přehazuje rozhodnutí na stát. Upozorňuje, že Národní knihovna není pražskou, ale státní institucí. K nové stavbě je ale ODS nevstřícná nadále. "Stát jako prioritu definoval rekonstrukci Klementina, postupuje zde ve shodě s hlavním městem," píše ODS. I Pražané se jednoznačně vyslovili pro to, aby Letná zůstala parkem a je proti jakýmkoli stavbám v tomto prostoru, i když specificky Kaplického projekt měl a má své příznivce, vzkazuje ODS voličům.

TOP 09: Pro stranu není Kaplického knihovna tématem pražské komunální kampaně, neboť "stavba nové budovy Národní knihovny je státní investicí". Vzápětí ale TOP 09 ujišťuje, že projektu Kaplického knihovny fandí. "Jsme připraveni pro její realizaci vytvořit podmínky z hlediska územního plánování, pozemků pro stavbu a veřejného projednání (územní rozhodnutí a stavební povolení)," píše svým voličům.

VV: Odtud také zní jasná odpověď: "Podporujeme výstavbu nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Preferujeme původní lokalitu na Letné, ale případně se nebráníme diskuzi o jiném umístění nové budovy."

ČSSD: Strana je jednoznačně pro oživení Kaplického projektu, ať už na Letné nebo někde jinde. "Praha potřebuje takové stavby," hlásí ČSSD. Připomíná však, že financování případné stavby musí zajistit primárně stát a Praha může přispět zejména tím, že poskytne pozemky a potřebnou infrastrukturu.

KSČM: Komunisté nemají vůči Kaplického projektu "vážnější výhrady", ale.... "Jeho umístění na Letenské pláni je architektonicky, památkově a urbanisticky špatné. V případě této stavby je nutno vyhledat vhodnější umístění (např. Vypich - stejná orientace objektu s pohledem na jih na lesopark Cibulka), kde nenaruší historické panorama Prahy a zapadne do okolní výstavby." I komunisté upozorňují na peníze, které by stavba stála. Strana podporuje i rekonstrukci Klementina, ale za podmínky, že to budovu nezmění. "Navrhovaný nový moderní vstup z Platnéřské ulice považujeme za nevhodný a nepotřebný," říkají komunisté.

SZ/SNK-ED: "Podporujeme výstavbu nové budovy Národní knihovny podle vítězného projektu architekta Jana Kaplického a jeho studia Future Systems, neboť věříme, že Praha není skanzen," píše koalice. Novou, moderní a dynamickou architekturu hlavní město podle ní potřebuje. "S ohledem na blízkost mimoúrovňové křižovatky tunelu Blanka považujeme původní návrh na umístění na Letné za nereálný," uvedla koalice.

Projděte si srovnání předvolebních slibů také v dalších oblastech

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Celníci zadrželi u Ostravy tři běžence z Afghánistánu, našli je v návěsu kamionu

Celníci zadrželi při kontrole nákladního auta nedaleko Ostravy tři běžence z Afghánistánu. Ukrývali se v nákladu velkokapacitních železných trubek. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Celníci ve čtvrtek odpoledne na parkovišti u dálnice D1 nedaleko Ostravy kontrolovali nákladní automobily. Při kontrole řidiče rumunského kamionu slyšeli v návěsu soupravy hluk. Na místo hlídka přivolala posily i policisty, kteří návěs otevřeli. "Uvnitř byli tři mladiství pocházející z Afghánistánu. Případ jsme předali policii," uvedla Zdobnická.

Zdroj: ČTK
Další zprávy