Komunální volby v Praze 2010: Kaplického knihovna

15. 9. 2010 17:02
Architekt Jan Kaplický vyhrál mezinárodní soutěž na projekt nové budovy Národní knihovny v roce 2007, stavět se ale nakonec - zejména kvůli odporu ODS - nezačalo.
Kaplického knihovna.
Kaplického knihovna. | Foto: Future Systems

Architekt Jan Kaplický vyhrál mezinárodní soutěž na projekt nové budovy Národní knihovny v roce 2007, stavět se ale nakonec - zejména kvůli odporu ODS - nezačalo. A podle všeho se s blobem, jak se začalo knihovně přezdívat, nepočítá ani v následujících čtyřech letech. Až na ODS sice všechny strany Kaplického projekt podporují, byť některé nesouhlasí s umístěním na Letné, stavbu ale podmiňují tím, že ji musí zaplatit stát. Vláda Jana Fischera však financování tohoto projektu zastavila a peníze přesunula na revitalizaci Klementina a na dostavbu depozitáře v Hostivaři. Současný ministr kultury Jiří Besser není proti oživení Kaplického projektu, upozorňuje ale na to, že minimálně v nejbližších dvou letech na něj nebudou peníze.

ODS: "Postoj ODS Praha se nemění, nepodporuje realizaci Kaplického projektu na Letné," zní jasné slovo strany, která Kaplického projekt zastavila. Nyní přehazuje rozhodnutí na stát. Upozorňuje, že Národní knihovna není pražskou, ale státní institucí. K nové stavbě je ale ODS nevstřícná nadále. "Stát jako prioritu definoval rekonstrukci Klementina, postupuje zde ve shodě s hlavním městem," píše ODS. I Pražané se jednoznačně vyslovili pro to, aby Letná zůstala parkem a je proti jakýmkoli stavbám v tomto prostoru, i když specificky Kaplického projekt měl a má své příznivce, vzkazuje ODS voličům.

TOP 09: Pro stranu není Kaplického knihovna tématem pražské komunální kampaně, neboť "stavba nové budovy Národní knihovny je státní investicí". Vzápětí ale TOP 09 ujišťuje, že projektu Kaplického knihovny fandí. "Jsme připraveni pro její realizaci vytvořit podmínky z hlediska územního plánování, pozemků pro stavbu a veřejného projednání (územní rozhodnutí a stavební povolení)," píše svým voličům.

VV: Odtud také zní jasná odpověď: "Podporujeme výstavbu nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Preferujeme původní lokalitu na Letné, ale případně se nebráníme diskuzi o jiném umístění nové budovy."

ČSSD: Strana je jednoznačně pro oživení Kaplického projektu, ať už na Letné nebo někde jinde. "Praha potřebuje takové stavby," hlásí ČSSD. Připomíná však, že financování případné stavby musí zajistit primárně stát a Praha může přispět zejména tím, že poskytne pozemky a potřebnou infrastrukturu.

KSČM: Komunisté nemají vůči Kaplického projektu "vážnější výhrady", ale.... "Jeho umístění na Letenské pláni je architektonicky, památkově a urbanisticky špatné. V případě této stavby je nutno vyhledat vhodnější umístění (např. Vypich - stejná orientace objektu s pohledem na jih na lesopark Cibulka), kde nenaruší historické panorama Prahy a zapadne do okolní výstavby." I komunisté upozorňují na peníze, které by stavba stála. Strana podporuje i rekonstrukci Klementina, ale za podmínky, že to budovu nezmění. "Navrhovaný nový moderní vstup z Platnéřské ulice považujeme za nevhodný a nepotřebný," říkají komunisté.

SZ/SNK-ED: "Podporujeme výstavbu nové budovy Národní knihovny podle vítězného projektu architekta Jana Kaplického a jeho studia Future Systems, neboť věříme, že Praha není skanzen," píše koalice. Novou, moderní a dynamickou architekturu hlavní město podle ní potřebuje. "S ohledem na blízkost mimoúrovňové křižovatky tunelu Blanka považujeme původní návrh na umístění na Letné za nereálný," uvedla koalice.

Projděte si srovnání předvolebních slibů také v dalších oblastech

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy