Hatefree Culture

31. 5. 2016 0:08
Projekt HateFree Culture (Kultura bez nenávisti), který iniciovala Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády České republiky, vznikl v listopadu 2014 jako součást programu Kampaň proti rasismu a násilí. Původně reagoval na nárůst negativních postojů vůči skupinám obyvatel lišících se svou etnicitou, sexuální orientací, náboženstvím, subkulturou, handicapem či z jiných důvodů. Od roku 2015 se v důsledku evropské migrační krize zaměřil rovněž na problematiku přijímání uprchlíků.

Hlavními komunikačními nástroji jsou facebooková stránka HateFree Culture a web, kde se například nachází nástroj pro vyvracení nejčastějších hoaxů, mýtů a nenávistných stereotypů – Hejtomat. Dále iniciativa chce především pro mladé lidi přinášet ověřené informace v atraktivní a srozumitelné podobě.

Mezi nejvýraznější aktivity projektu lze zařadit kampaň „Jsme v tom společně“, do které se zapojily přibližně čtyři desítky známých osobností z různých oborů a zástupci různých skupin, které mohou čelit nenávisti. Portréty těchto osob doplňovaly nenávistné komentáře, které jim přišly e-mailem či je uživatelé napsali na diskusních fórech či Facebooku. Této aktivity se zúčastnili například Tonya Graves, Berenika Kohoutová, Sandra Nováková, Lukáš Hejlík, Jakub Žáček, Martin Malý a Martin Rota, Dominika Myslivcová či muslimové, Vietnamci, Romové, senioři, lidé s menšinovou sexuální orientací, lidé s onemocněním HIV/AIDS či bývalí uživatelé drog.

Další aktivitou, kterou Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády České republiky iniciovala,  jsou tzv. HateFree Zóny, do kterých se zapojují organizace, které chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se lidé u nich nemusí bát nenávistných a násilných útoků.

Iniciativa se stala terčem kritiky kvůli zlehčování a banalizaci nebezpečí, které je spojené s šířením islámu v Evropě a s masovým přílivem imigrantů během evropské migrační krize. Iniciativa se od počátku stala terčem kritiky, která se soustředí na facebookové stránce Anti Hate Free. Často proti ní vystupuje například iniciativa Islám v České republice nechceme.

Útoky proti jednotlivcům a organizacím podporující imigranty

  • Ráno 30. ledna byl při běhání pobodán muslim sysrského původu, který se spolu se svou manželkou Evou Zahradníčkovou aktivně angažuje v pomoci blízkovýchodním uprchlíkům. Dramatickým výhrůžkám čelí denně také jeho žena.
  • Dne 6. února 2016 zapálili centrum Klinika zřejmě účastníci pražské demonstrace proti islámu zápalnými lahvemi.
  • 7. dubna zaútočili neznámí útočníci na rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích, kdy polili vchodové dveře kapalinou připomínající krev a vylepili fiktivní parte pro ředitelku centra Olgu Pavlů.
  • V noci ze dne 23. na 24. dubna 2016 došlo k vandalským útokům na několik kaváren a dalších institucí zapojených do projektu „HateFree Zone“.

Během let 2015 a 2016 došlo k několika útokům pravicových extremistů na místa spolupracující s agenturou. Pravděpodobně k nejvážnějšímu útoku došlo v noci ze dne 23. na 24. dubna 2016, kdy byly poničeny výkladní skříně a vchody několika kaváren a dalších institucí zapojených do projektu „HateFree Zone. Dne 25. dubna se následně uskutečnilo „Solidární shromáždění: Praha se nebojí“, na němž se sešlo asi 1 200 příznivců iniciativy, kteří útoky odsoudili.

Aktivity projektu HateFree jsou financovány z 80 % z Norských fondů a z 20 % ze státního rozpočtu ČR. Jedná se o tříletý projekt, který začal fungovat v listopadu 2014. Hlavním mediálním partnerem se stala Česká televize.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy