Program vlády - Export

Aktualizováno 9. 8. 2010 20:34
Vláda přijme novou exportní strategii, jež stanoví vizi, cíle a nástroje proexportní politiky pro období let 2011 – 2015.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vláda bude provádět důslednou a efektivní proexportní politiku státu s cílem podpořit oživení české ekonomiky, posílit její konkurenceschopnost a poskytnout kvalitnější služby exportérům při jejich snaze prosadit se na zahraničních trzích.

Vláda přijme novou exportní strategii, jež stanoví vizi, cíle a nástroje proexportní politiky pro období let 2011 – 2015. Exportní strategie bude vycházet z potřeb podnikatelského sektoru. Vláda se v proexportní politice zaměří na dynamicky se rozvíjející státy a trhy s vysokým potenciálem růstu českého exportu. Proexportní politika bude realizována s přihlédnutím k zahraničně – politickým a bezpečnostním zájmům ČR. Vláda dokončí realizaci projektu zavedení Elektronické licenční správy.

V oblasti státem podpořeného pojišťování a financování vývozu vláda postupně navýší pojistné fondy a pojistnou kapacitu Exportní garanční a pojišťovací společnosti a základní kapitál České exportní banky. Vláda usnadní přístup malých a středních podniků k úvěrům rozšířením garancí úvěrů prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky a České exportní banky.

Vláda bude aktivně podporovat liberalizaci světového obchodu jako nástroje zvýšení růstu ekonomiky. Odstraňování celních bariér a dalších omezení mezinárodního obchodu považuje za nejefektivnější způsob rozvojové spolupráce. Otevírání trhů však musí probíhat oboustranně.

Vláda zlepší koordinaci ekonomické diplomacie a zajistí, aby podpora hospodářských zájmů ČR a účinná asistence pro její vývozce byla jedním z prioritních úkolů.

Projděte si kompletní program vlády, kapitolu po kapitole.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy