Josef Škvorecký

25. 9. 2014 15:46
Český spisovatel Josef Škvorecký psal knihy s částečnou autobiografií a s postavou Dannyho Smiřického. Po roce 1968 emigroval.
Foto: ISIFA

Životopis

Josef Škvorecký se narodil v roce 1924 v Náchodě, které se stalo jeho domovem až do skončení druhé světové války a které rovněž hraje význačnou úlohu v jeho knihách. Reálné gymnázium dokončil v roce 1943 a vzhledem k okolnostem válečného kontextu byl zaměstnán v místním válečném průmyslu, kde působil jako nekvalifikovaná pracovní síla. Jeho zálibou byla hudba, konkrétně jazz, dokonce účinkoval v kapele Red Music.

Základní info

Narození:27. ledna 1924, Náchod

Úmrtí: 3. ledna 2012, Toronto, Kanada

Rodina: manželka Zdena (rozená Salivarová)

Po roce 1945 zamířil na vysokoškolská studia do Prahy. Nejprve začal na Lékařské fakultě, ale tento obor mu nevyhovoval a přešel po prvním semestru na angličtinu a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Promoval po třech letech v roce 1949. Následovala krátká učitelská kariéra, byl umístěn do pohraničních měst Broumova, Police nad Metují a Hořice. V roce 1951 zlepšil svoje vzdělání o doktorský titul. Následovala epizoda s povinnou vojenskou službou. Dva roky byl u tankového praporu v Mladé a po návratu do civilu se dostal k práci, která byla blízko jeho zájmu o literaturu.

Začal pracovat ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění, které je od poloviny šedesátých let známé jako Odeon. Dostal se do oddělení pro angloamerickou literaturu. Od dubna 1956 byl redaktorem v novém časopise Světová literatura, v lednu 1957 byl jmenován zástupcem šéfredaktora. Z redakce časopisu do redakce angloamerické literatury se vrátil po kontroverzi s vydáním jeho knihy Zbabělci na konci padesátých let.

Od roku 1963 byl pouze spisovatelem z povolání. V lednu 1969 odjel do USA kvůli přednášce na jedné newyorské univerzitě a stipendijnímu pobytu v Kalifornii. V té době bylo pozastaveno vydání jeho nové knihy Tankový prapor. Vzhledem k vývoji situace po 21. srpnu 1968 padlo rozhodnutí v zahraničí zůstat a na podzim 1969 už na Torontské univerzitě vedl svůj kurz, který studenty seznamoval s českým divadlem a filmem a anglickou a americkou literaturou. V roce 1970 si přidal kurzy tvůrčího psaní a v roce 1972 dějiny a teorii filmu. Řádným profesorem se stal až v roce 1975. Teprve o tři roky později byl zbaven československého občanství.

V roce 1971 založil se svojí manželkou Zdenou Salivarovou nakladatelství Sixty-Eight Publishers (někdy '68 Publishers), které se stalo významnou institucí pro autory dříve žijící v Československu, protože se Škvorecký soustředil na vydávání exilové literatury (případně samizdatu), hlavně beletrie a memoáry. Pod hlavičkou nakladatelství vycházely např. knihy Milana Kundery nebo Arnošta Lustiga.

Prezident ČSSR Václav Havel a spisovatel Josef Škvorecký během setkání v kanadském Torontu 19. února 1990.
Prezident ČSSR Václav Havel a spisovatel Josef Škvorecký během setkání v kanadském Torontu 19. února 1990. | Foto: ČTK

Za provoz nakladatelství obdržel Škvorecký a jeho žena Zdena Salivarová po návratu do Československa v roce 1990 Řád Bílého Lva III. třídy od Václava Havla. Činnost ukončilo nakladatelství v roce 1994.

Do důchodu odešel v roce 1990. Nadále zůstával většinu času v Torontu. Zemřel v lednu 2012.

Dílo Josefa Škvoreckého

První pokus o publikaci románu připadá na rok 1958, kdy měli vyjít jeho Zbabělci. Jeho obsah ale nevyhovoval tehdejší kulturní politice, a tak se vydání dočkal až v roce 1964. Knihu samotnou přitom dokončil už v roce 1949. Pro Škvoreckého to byl první příběh s postavou Dannyho Smiřického, který je pokládán za jeho alter ego, ve městě Kostelci, které vychází z jeho rodiště. Děj je zasazen do závěrečných dní druhé světové války, Danny je po skončení školy nasazen na práci v místní továrně.

Přehled nejdůležitějších děl

Zbabělci, Prima sezóna, Tankový prapor, Příběh inženýra lidských duší, Mirákl, Nevěsta z Texasu

Autor používá skrze postavu Dannyho subjektivní pohled vyprávění v první osobě. Postavy se vyjadřují velmi civilně, jsou zbaveny patosu, strojenosti a idealizovanosti, která převládala v socialistickém realismu padesátých let. Téma knihy se pokouší pojmenovat dvojaké chování dřívějších kolaborantů, kteří se staví na správnou stranu až v poslední chvíli a tváří se jako vlastenci. Projevuje se to i v tématu mezigeneračního sporu.

Na postavu Dannyho Smiřického navázal až v exilu. V roce 1971 vyšla kniha Tankový prapor, v niž sledoval osudy Dannyho na základě vlastní zkušenosti z branné povinnosti a v textu tak humorně nahlíží na vojenské mechanismy i typické projevy socialistické armády. O rok později přibyl Mirákl, který spojoval dvousvazkový román s dvěma historickými body - tzv. čihošťským zázrakem z roku 1949 a Pražským jarem z roku 1968.

Před události Zbabělců se vrátil v roce 1975 s Prima sezónou, která Dannyho, jeho přátelé i vytoužené lásky představuje ještě v naivnějším školním prostředí, a tak naproti předcházejícím knihám je odlehčená, byť stále na pozadí válečného konfliktu.

V roce 1977 v zásadě uzavřel svůj vztah s Dannym v knize Příběh inženýra lidských duší. Zachycuje postavu jako univerzitního profesora v exilu. Částečně s ještě vrací k zážitků z války, ale pozdější dějová rovina mu umožňuje konfrontovat svou emigrantskou zkušenost s odlišným vnímáním světa svých mladých studentů v Kanadě.

Kromě knih se Smiřickým se mu podařilo vytvořit sérii knih i s jiným protagonistou, a to v detektivním žánru. První knihu vydal v roce 1966 s názvem Smutek poručík Borůvky, v exilu pokračoval v roce 1973 s Hříchy pro pátera Knoxe a dál vznikly ještě knihy Konec poručíka Borůvky (1975) a Návrat poručíka Borůvky (1981).

O Antonínu Dvořákovi psal v knize Scherzo capriccioso (1984), námět nalezl i v německém židovském autorovi v knize Franz Kafka, jazz a jiné marginálie (1987). V tvorbě pokračoval i v devadesátých letech. Nejpozoruhodnější je kniha Nevěsta z Texasu (1992), která kombinuje jeho americkou zkušenost a českým tématem, a tak v období americké občanské války sleduje osudy českých přistěhovalců. Posléze se v méně slavných dílech vrátil k Dannymu Smiřickému. V roce 1996 vyšly Dvě vraždy v mém dvojím životě a v roce 2004 Obyčejné životy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy