Josef Škvorecký

25. 9. 2014 15:46
Český spisovatel Josef Škvorecký psal knihy s částečnou autobiografií a s postavou Dannyho Smiřického. Po roce 1968 emigroval.
Foto: ISIFA

Životopis

Josef Škvorecký se narodil v roce 1924 v Náchodě, které se stalo jeho domovem až do skončení druhé světové války a které rovněž hraje význačnou úlohu v jeho knihách. Reálné gymnázium dokončil v roce 1943 a vzhledem k okolnostem válečného kontextu byl zaměstnán v místním válečném průmyslu, kde působil jako nekvalifikovaná pracovní síla. Jeho zálibou byla hudba, konkrétně jazz, dokonce účinkoval v kapele Red Music.

Základní info

Narození:27. ledna 1924, Náchod

Úmrtí: 3. ledna 2012, Toronto, Kanada

Rodina: manželka Zdena (rozená Salivarová)

Po roce 1945 zamířil na vysokoškolská studia do Prahy. Nejprve začal na Lékařské fakultě, ale tento obor mu nevyhovoval a přešel po prvním semestru na angličtinu a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Promoval po třech letech v roce 1949. Následovala krátká učitelská kariéra, byl umístěn do pohraničních měst Broumova, Police nad Metují a Hořice. V roce 1951 zlepšil svoje vzdělání o doktorský titul. Následovala epizoda s povinnou vojenskou službou. Dva roky byl u tankového praporu v Mladé a po návratu do civilu se dostal k práci, která byla blízko jeho zájmu o literaturu.

Začal pracovat ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění, které je od poloviny šedesátých let známé jako Odeon. Dostal se do oddělení pro angloamerickou literaturu. Od dubna 1956 byl redaktorem v novém časopise Světová literatura, v lednu 1957 byl jmenován zástupcem šéfredaktora. Z redakce časopisu do redakce angloamerické literatury se vrátil po kontroverzi s vydáním jeho knihy Zbabělci na konci padesátých let.

Od roku 1963 byl pouze spisovatelem z povolání. V lednu 1969 odjel do USA kvůli přednášce na jedné newyorské univerzitě a stipendijnímu pobytu v Kalifornii. V té době bylo pozastaveno vydání jeho nové knihy Tankový prapor. Vzhledem k vývoji situace po 21. srpnu 1968 padlo rozhodnutí v zahraničí zůstat a na podzim 1969 už na Torontské univerzitě vedl svůj kurz, který studenty seznamoval s českým divadlem a filmem a anglickou a americkou literaturou. V roce 1970 si přidal kurzy tvůrčího psaní a v roce 1972 dějiny a teorii filmu. Řádným profesorem se stal až v roce 1975. Teprve o tři roky později byl zbaven československého občanství.

V roce 1971 založil se svojí manželkou Zdenou Salivarovou nakladatelství Sixty-Eight Publishers (někdy '68 Publishers), které se stalo významnou institucí pro autory dříve žijící v Československu, protože se Škvorecký soustředil na vydávání exilové literatury (případně samizdatu), hlavně beletrie a memoáry. Pod hlavičkou nakladatelství vycházely např. knihy Milana Kundery nebo Arnošta Lustiga.

Prezident ČSSR Václav Havel a spisovatel Josef Škvorecký během setkání v kanadském Torontu 19. února 1990.
Prezident ČSSR Václav Havel a spisovatel Josef Škvorecký během setkání v kanadském Torontu 19. února 1990. | Foto: ČTK

Za provoz nakladatelství obdržel Škvorecký a jeho žena Zdena Salivarová po návratu do Československa v roce 1990 Řád Bílého Lva III. třídy od Václava Havla. Činnost ukončilo nakladatelství v roce 1994.

Do důchodu odešel v roce 1990. Nadále zůstával většinu času v Torontu. Zemřel v lednu 2012.

Dílo Josefa Škvoreckého

První pokus o publikaci románu připadá na rok 1958, kdy měli vyjít jeho Zbabělci. Jeho obsah ale nevyhovoval tehdejší kulturní politice, a tak se vydání dočkal až v roce 1964. Knihu samotnou přitom dokončil už v roce 1949. Pro Škvoreckého to byl první příběh s postavou Dannyho Smiřického, který je pokládán za jeho alter ego, ve městě Kostelci, které vychází z jeho rodiště. Děj je zasazen do závěrečných dní druhé světové války, Danny je po skončení školy nasazen na práci v místní továrně.

Přehled nejdůležitějších děl

Zbabělci, Prima sezóna, Tankový prapor, Příběh inženýra lidských duší, Mirákl, Nevěsta z Texasu

Autor používá skrze postavu Dannyho subjektivní pohled vyprávění v první osobě. Postavy se vyjadřují velmi civilně, jsou zbaveny patosu, strojenosti a idealizovanosti, která převládala v socialistickém realismu padesátých let. Téma knihy se pokouší pojmenovat dvojaké chování dřívějších kolaborantů, kteří se staví na správnou stranu až v poslední chvíli a tváří se jako vlastenci. Projevuje se to i v tématu mezigeneračního sporu.

Na postavu Dannyho Smiřického navázal až v exilu. V roce 1971 vyšla kniha Tankový prapor, v niž sledoval osudy Dannyho na základě vlastní zkušenosti z branné povinnosti a v textu tak humorně nahlíží na vojenské mechanismy i typické projevy socialistické armády. O rok později přibyl Mirákl, který spojoval dvousvazkový román s dvěma historickými body - tzv. čihošťským zázrakem z roku 1949 a Pražským jarem z roku 1968.

Před události Zbabělců se vrátil v roce 1975 s Prima sezónou, která Dannyho, jeho přátelé i vytoužené lásky představuje ještě v naivnějším školním prostředí, a tak naproti předcházejícím knihám je odlehčená, byť stále na pozadí válečného konfliktu.

V roce 1977 v zásadě uzavřel svůj vztah s Dannym v knize Příběh inženýra lidských duší. Zachycuje postavu jako univerzitního profesora v exilu. Částečně s ještě vrací k zážitků z války, ale pozdější dějová rovina mu umožňuje konfrontovat svou emigrantskou zkušenost s odlišným vnímáním světa svých mladých studentů v Kanadě.

Kromě knih se Smiřickým se mu podařilo vytvořit sérii knih i s jiným protagonistou, a to v detektivním žánru. První knihu vydal v roce 1966 s názvem Smutek poručík Borůvky, v exilu pokračoval v roce 1973 s Hříchy pro pátera Knoxe a dál vznikly ještě knihy Konec poručíka Borůvky (1975) a Návrat poručíka Borůvky (1981).

O Antonínu Dvořákovi psal v knize Scherzo capriccioso (1984), námět nalezl i v německém židovském autorovi v knize Franz Kafka, jazz a jiné marginálie (1987). V tvorbě pokračoval i v devadesátých letech. Nejpozoruhodnější je kniha Nevěsta z Texasu (1992), která kombinuje jeho americkou zkušenost a českým tématem, a tak v období americké občanské války sleduje osudy českých přistěhovalců. Posléze se v méně slavných dílech vrátil k Dannymu Smiřickému. V roce 1996 vyšly Dvě vraždy v mém dvojím životě a v roce 2004 Obyčejné životy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy