Toronto

21. 1. 2015 16:09
Hlavní město kanadské provincie Ontario je někdy pro značný výskyt zeleně označováno jako „město v parku“.
Toronto, Kanada
Toronto, Kanada | Foto: Thinkstock

Stejně tak by ale mohlo být nazýváno například městem multikulturním, v Kanadě nejnavštěvovanějším nebo ekonomicky nejsilnějším.

Toronto - základní údaje

Název: Toronto
Provincie: Ontario    
Stát: Kanada
Počet obyvatel: 2 500 000
Rozloha: 630 km²
Nadmořská výška: 76 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 972 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +437

Toronto se nachází na jihu Kanady, v jihovýchodním cípu provincie Ontario, na severozápadním břehu stejnojmenného jezera. V širší souvislosti pak město leží v oblasti zvané Great Toronto Area, která je součástí aglomerace zvané Golden Horseshoe (zlatá podkova). Zde žije cca 8 miliónů obyvatel, což představuje cca 25 % obyvatelstva Kanady. Toronto je velice kosmopolitní, uvádí se, že zhruba 50 % všech návštěvníků Kanady zamíří právě sem, z toho velká část si jej zvolí za svůj druhý domov.

Torontu údajně žije vedle sebe na 80 různorodých národností z celého světa. Podle toho také vypadá zdejší život. Nikdo vás zde nebude soudit podle barvy vaší kůže nebo přízvuku, šanci na nový začátek tady má každý stejnou. Centrum města je vyloženou směsicí kultur, dále za městem se pak rozkládají jednotlivé čtvrti již výrazně ovlivněné určitými etniky (např. čtvrť indická, thajská, ruská, řecká, čínská i korejská. Největší výhodou Toronta je, že jeho střed leží téměř na břehu jezera Ontario. Mezi ním a zastavěnými ulicemi se zde nacházejí krásné parky, stezky pro cyklisty a piknikové areály, jež dotváří kulisa obrovské vodní plochy, takže se často přistihnete, že si připadáte jako u moře. V blízkosti jezera najdete ty nejlepší kavárny, zahradní restaurace a bistra, kde můžete vychutnat místní speciality při pohledu na houpající se lodě.

Historie

Ještě před tím, než do oblasti dnešního Toronta zavítal první objevitel, zde žili kmeny Mohawk a Cayuga. Na začátku 18. století sem po staré domorodé stezce vedoucí od Huronského jezera došel Francouz Étienne Brulé, který zde spolu s dalšími Francouzi vybudoval pevnost, která až do roku 1759 sloužila jako centrum obchodu s kožešinami.

Na konci 18. století byli Francouzi vystřídáni Brity, kteří město v roce 1793 pojmenovali jako York a zvolili jej za hlavní město nové kolonie zvané jako Horní Kanada (Upper Canada). York byl poté v roce 1834 přejmenován na Toronto. Do té doby bylo město pouhým „blátivým Yorkem“, jak je několikrát zmiňováno v historických pramenech. V roce 1825 byl však dokončen Erijský kanál a Toronto začalo obchodovat s New Yorkem a dalšími městy v USA, což nastartovalo jeho rozvoj. V druhé polovině 19. století se město proměnilo v protestantsky velmi silné centrum s přísnými rituály. To se zmírnilo v polovině 20. století, kdy do města začali přicházet první přistěhovalci ze severní a jižní Evropy a s nimi přišly i různé kultury a nutnost tolerance.

70. léta 20. století se nesla ve znaku velkého stavebního boomu, byla vystavěna většina mrakodrapů a s nimi i známá televizní věž CN Tower, která byla dokončena v roce 1976.

Turistické zajímavosti

Nejzřetelnější dominantou města Toronto je zajisté známá věž CN (Canadian National) Tower, měřící 553 metrů. Na vyhlídku se dostanete proskleným výtahem a vychutnat si zde můžete 360stupňový výhled na město. Dalšími budovami, které stojí za vidění, je například stará městská radnice z roku 1899 z pískovce a hned vedle stojící nová městská radnice ve tvaru dvou polokruhů z roku 1965.

Toronto, palác Casa Loma
Toronto, palác Casa Loma | Foto: Thinkstock

Krásnou budovou je také místní univerzita postavená v roce 1843. Nevynechejte ani impozantní budovu nádraží dokončenou v roce 1927 se jmény všech kanadských měst, kam se v minulosti dalo dojet vlakem. Nejvýstřednější turistickou atrakcí je bizardní palác Casa Loma na ulici Spadina Road. Nechal ji postavit sir Henry Pellat, který se skutečně vyžil v počtu věžiček, cimbuří a zvláštních doplňků.

Milovníci sportu zajisté nevynechají Rogers Arenu místních baseballistů, nebo Air Canada Centre hokejového klubu Toronto Maple Leafs. Zábavu na celý den nabízí místní Hockey Hall of Fame. Distillery District má sice zavádějící název, palírna Gooderham and Worths se zde nacházela jen do roku 1990. Od té doby je tato čtvrť moderním uměleckým a zábavním komplexem s více než 30 uměleckými galeriemi a ateliéry. Na začátku září se v Torontu každý rok koná Torontský mezinárodní filmový festival, koncem června můžete zavítat na jazzový festival Downtown Jazz Festival nebo přehlídku homosexuálů známou jako Gay and Lesbian Pride. Pro Čechy nelze nezmínit dva české rodáky, kteří zde dlouhodobě pobývali. Jedním z nich je Tomáš Baťa, který zde zemřel v roce 2008, dalším Josef Škvorecký, který zde zemřel v roce 2012.

Počasí

Toronto se nachází v mírném klimatickém pásu a počasí je zde ovlivňováno blízkostí jezera Ontario. Léta zde bývají vlhká, ale velmi teplá, zimy jsou naproti tomu chladné s vydatným sněžením. V letním období se teploty pohybují okolo 25 stupňů, výjimkou nejsou ani teploty nad 30. V zimě mohou teploty klesat až k mínus 10 stupňům a čas od času město zasype vydatná dávka sněhu. V létě sem jezdí nejvíce turistů, proto je nejvhodnější si pro návštěvu vybrat jaro nebo podzim, kdy je stále příjemně teplo.

 

Právě se děje

Další zprávy