reklama
 
 

Jiří Zimola

15. 12. 2010
Jiří Zimola je od podzimu 2008 hejtmanem Jihočeského kraje zvoleným za ČSSD. V roce 2012 tuto funkci obhájil. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem, funkce se vzdal.

Jiří Zimola je členem ČSSD, v roce 2008 se stal hejtmanem Jihočeského kraje. Na podzim 2012 tento post v krajských volbách obhájil. ČSSD v Jihočeském kraji zvítězila a Zimola získal nejvíce preferenčních hlasů (celkem 13 481). Strana má v krajském zastupitelstvu 18 mandátů.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem za ČSSD. Zimola kandidoval jako lídr jihočeské kandidátky. Na základě závazku, že politici ČSSD nebudou kumulovat funkce, se k poslednímu březnovému dni Zimola vzdal mandátu a zůstává hetmanem. Jeho místo ve Sněmovně přechází na Vlastu Bohdalovou.

Krize ve vedení ČSSD 2013

Zimola patří do skupinky členů ČSSD, kteří se po vyhlášení volebních výsledků zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Den poté vyzvalo předsednictvo ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci na post předsedy strany a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o budoucí vládě. Sobotka to odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Zimola tak učinil jako první s tím, že chce, aby to občané vnímali jako "osobní vyvození údajných prohřešků a aby tento krok přispěl ke zklidnění situace v sociální demokracii." Zimola rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD. Předsedou jihočeské ČSSD zůstává.

Životopis

Jiří Zimola vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity (aprobace pro český jazyk a dějepis).

Do roku 1998, kdy byl zvolen starostou města Nová Bystřice, vyučoval na základní škole. V roce 2000 vstoupil do ČSSD a do funkce starosty byl zvolen i v dalších dvou volebních obdobích. Je předsedou krajského výkonného výboru jihočeské ČSSD. V roce 2010 byl podle průzkumu společnosti Sanep nejoblíbenějším hejtmanem.

Jiří Zimola se narodil 28. března 1971 v Třebíči. Je ženatý a má dvě děti.

15. 12. 2010

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama