Robert Pelikán

Aktualizováno 1. 3. 2018 0:00
Robert Pelikán je advokát a od března 2015 ministr spravedlnosti.
Robert Pelikán minuta
Robert Pelikán minuta | Foto: DVTV

Robert Pelikán je od března 2015 ministrem spravedlnosti za hnutí ANO, později se stal přímo členem ANO. Nejdříve byl ministrem v koaliční vládě vedené Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), po volbách na podzim 2017 pak pokračuje ve funkci ve vládě ANO bez získané důvěry.

Od října 2017 je také poslancem a od prosince 2017 předsedou Legislativní rady vlády.

Pelikán se narodil 18. října 1979 v Praze. Pochází z rodiny právníků a sám v této tradici pokračuje. V letech 1998 až 2003 studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde v současnosti působí jako externí spolupracovník na katedře občanského práva. V roce 2010 získal titul doktora práv a o rok později Ph.D.

Svou kariéru začal jako advokátní koncipient. Po složení advokátní zkoušky pracoval pro meziárodní advokátní kancelář a v roce 2009 spoluzaložil advokátní kancelář Vrána & Pelikán. Od roku 2014 působí ve veřejné správě.

V roce 2011 se Pelikán stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO 2011. V první polovině roku 2014 působil na ministerstvu financí, kde stál v čele právní sekce. Po roztržce mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) a její první náměstkyní Hanou Marvanovou byl Pelikán dosazen na místo Marvanové a stal se prvním náměstkem ministryně spravedlnosti pro úsek justiční a legislativní.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy