Karel Březina

26. 8. 2011 9:26
Karel Březina (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje v Zemanově vládě. Po komunálních volbách ke konci roku 2010 stal prvním náměstkem pražského primátora.
Karel Březina
Karel Březina | Foto: Ludvík Hradilek

Karel Březina (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje v Zemanově vládě. Po komunálních volbách 30. listopadu 2010 se stal prvním náměstkem pražského primátora.

Politická kariéra

Do ČSSD Březina vstoupil v roce 1992. Stal se členem Obvodního výboru Prahy 10, poté také jeho místopředsedou. U sociálních demokratů zastává funkci místopředsedy Krajského výkonného výboru ČSSD Praha.

Od května 1997 až do předčasných voleb v roce 1998 byl ředitelem sekretariátu tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miloše Zemana. V letech 1998 až 2002 působil jako vedoucí Úřadu vlády ČR, v roce 2000 byl ve vládě Miloše Zemana jmenován ministrem bez portfeje.

Poté se na několik let politicky odmlčel. V letech 2006 až 2010 byl členem Zastupitelstva hlavního města Prahy. Kromě toho také vedl kampaň sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009.

Po komunálních volbách se 30. listopadu 2010 stal prvním náměstkem pražského primátora.

Policejní vyšetřování

Protikorupční policie nejprve Březinu obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění - případ se týká toho, že působil ve statutárních orgánech dvou firem, které zkrachovaly (a v nichž Březina zastupoval věřitele).

Březina poté působil nejprve v dozorčí radě Žižkov Station Development, Dopravního podniku hlavního města Prahy a firmy Rencar.

Na konci srpna 2011 se proto stal jednou z osob, na které sdružení Oživení podalo trestní oznámení.

Podle obchodního zákoníku totiž osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem.

Osobní informace

Karel Březina se narodil 25. listopadu 1972 v Praze. Vystudoval hospodářskou politiku na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické. Je rozvedený a má tři děti.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Google zaplatí mediálním firmám za využívání jejich obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Ve čtvrtek to oznámil šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá. Například v Německu bude příjemce peněz zhruba 20 vydavatelských firem, uvedla agentura DPA.

Tvůrci zpravodajství, v čele s evropskými mediálními skupinami, vedou s Googlem, tedy s nejpopulárnějším internetovým vyhledávačem, ohledně plateb za využívaní obsahu spor už mnoho let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy