Karel Březina

26. 8. 2011 9:26
Karel Březina (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje v Zemanově vládě. Po komunálních volbách ke konci roku 2010 stal prvním náměstkem pražského primátora.
Karel Březina
Karel Březina | Foto: Ludvík Hradilek

Karel Březina (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje v Zemanově vládě. Po komunálních volbách 30. listopadu 2010 se stal prvním náměstkem pražského primátora.

Politická kariéra

Do ČSSD Březina vstoupil v roce 1992. Stal se členem Obvodního výboru Prahy 10, poté také jeho místopředsedou. U sociálních demokratů zastává funkci místopředsedy Krajského výkonného výboru ČSSD Praha.

Od května 1997 až do předčasných voleb v roce 1998 byl ředitelem sekretariátu tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miloše Zemana. V letech 1998 až 2002 působil jako vedoucí Úřadu vlády ČR, v roce 2000 byl ve vládě Miloše Zemana jmenován ministrem bez portfeje.

Poté se na několik let politicky odmlčel. V letech 2006 až 2010 byl členem Zastupitelstva hlavního města Prahy. Kromě toho také vedl kampaň sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009.

Po komunálních volbách se 30. listopadu 2010 stal prvním náměstkem pražského primátora.

Policejní vyšetřování

Protikorupční policie nejprve Březinu obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění - případ se týká toho, že působil ve statutárních orgánech dvou firem, které zkrachovaly (a v nichž Březina zastupoval věřitele).

Březina poté působil nejprve v dozorčí radě Žižkov Station Development, Dopravního podniku hlavního města Prahy a firmy Rencar.

Na konci srpna 2011 se proto stal jednou z osob, na které sdružení Oživení podalo trestní oznámení.

Podle obchodního zákoníku totiž osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem.

Osobní informace

Karel Březina se narodil 25. listopadu 1972 v Praze. Vystudoval hospodářskou politiku na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické. Je rozvedený a má tři děti.

 

Právě se děje

Další zprávy