Antonín Prachař

1. 2. 2014 18:43
Antonín Prachař stál v čele ministerstva dopravy.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: Vojtěch Marek

Antonín Prachař je členem hnutí ANO a od ledna 2014 do listopadu 2014 zastával post ministra dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. V minulosti působil jako viceprezident Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

Politické působení:

Do světa politiky vstoupil Prachař v roce 2012, kdy se stal členem hnutí ANO Andreje Babiše.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 se ANO umístilo na druhé pozici za vítěznou ČSSD. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka byl následně pověřen sestavením vlády. Nová koalice, složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL, má sedmnáct členů. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014. Antonín Prachař se stal ministrem dopravy. Již v listopadu 2014 však rezignoval. Za vedení rezortu sklízel kritiku opozice i koaličních partnerů, a tak se rozhodl dobrovolně odejít. Ve funci ho nahradil Dan Ťok.

Osobní život:

Po absolvování oboru dopravní stavby na SPŠ stavební ve Zlíně vystudoval obor stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravy a spojov v Žiline, kde získal titul Ing.

V letech 1987 až 1991 pracoval jako vedoucí údržby dopravy v Přerovských chemických závodech. V roce 1991 založil firmu Omega servis spol. s r.o., která působí v oblasti mezinárodní dopravy a zasilatelství. Později založil také společnost Omega servis Holding, a.s., kde byl nejdříve předsedou představenstva a po dokončení akvizice s francouzskou firmou zastával funkci jejího generálního ředitele. V současné době vlastní 20 procent akcií firmy. V souvislosti se jmenováním do čela ministerstva dopravy oznámil, že se svého podílu hodlá během roku 2014 vzdát.

Prachař působil také ve Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Nejprve v letech 1995 až 1998 jako viceprezident pro dopravu na vlastní účet, později v letech 2001 až 2004 jako člen předsednictva a předseda komise pro přepravy nebezpečných věcí a nakonec v letech 2010 až 2011 jako viceprezident pro nákladní dopravu. Od roku 2002 do roku 2004 byl také poradcem sněmovního podvýboru pro dopravu.

Antonín Prachař se narodil 14. prosince 1962 v Uherském Hradišti. Je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie v Hongkongu zatkla prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga

Hongkongská police ve čtvrtek zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací z jeho twitterového účtu byl zadržen kvůli účasti na nepovoleném shromáždění a za porušení zákona, který zakazoval zahalování obličeje na veřejnosti.

Informaci agentuře AFP potvrdil aktivistův právník. "Wong je podezřelý z toho, že se 5. října loňského roku zúčastnil nepovoleného shromáždění, na kterém se na protest proti zákazu zahalování obličeje sešly stovky lidí," uvedl Jonathan Man. Podle agentury AP by aktivista mohl být propuštěn za několik hodin.

Zákaz zahalování obličeje zavedla v říjnu loňského roku správkyně zvláštního administrativního regionu Carrie Lamové, aby usnadnila policejní identifikaci účastníků protestů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Nemocnice v Bohnicích dostala pokutu 600 000 za chyby v pěti zakázkách

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal pokutou 600 000 korun Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích za chyby v pěti veřejných zakázkách zadaných v letech 2017 a 2018. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Pokuta je pravomocná.

Úřad se na základě podnětu zabýval hned pěti veřejnými zakázkami, které nemocnice vyhlásila od ledna 2017 do listopadu 2018. Šlo o zakázky na rámcovou smlouvu na tiskařské výrobky, na dodávky dezinfekčních prostředků, na úklidové služby, dokumentaci k výstavbě nového pavilonu i na laboratorní služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy