Antonín Prachař

1. 2. 2014 18:43
Antonín Prachař stál v čele ministerstva dopravy.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: Vojtěch Marek

Antonín Prachař je členem hnutí ANO a od ledna 2014 do listopadu 2014 zastával post ministra dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. V minulosti působil jako viceprezident Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

Politické působení:

Do světa politiky vstoupil Prachař v roce 2012, kdy se stal členem hnutí ANO Andreje Babiše.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 se ANO umístilo na druhé pozici za vítěznou ČSSD. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka byl následně pověřen sestavením vlády. Nová koalice, složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL, má sedmnáct členů. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014. Antonín Prachař se stal ministrem dopravy. Již v listopadu 2014 však rezignoval. Za vedení rezortu sklízel kritiku opozice i koaličních partnerů, a tak se rozhodl dobrovolně odejít. Ve funci ho nahradil Dan Ťok.

Osobní život:

Po absolvování oboru dopravní stavby na SPŠ stavební ve Zlíně vystudoval obor stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravy a spojov v Žiline, kde získal titul Ing.

V letech 1987 až 1991 pracoval jako vedoucí údržby dopravy v Přerovských chemických závodech. V roce 1991 založil firmu Omega servis spol. s r.o., která působí v oblasti mezinárodní dopravy a zasilatelství. Později založil také společnost Omega servis Holding, a.s., kde byl nejdříve předsedou představenstva a po dokončení akvizice s francouzskou firmou zastával funkci jejího generálního ředitele. V současné době vlastní 20 procent akcií firmy. V souvislosti se jmenováním do čela ministerstva dopravy oznámil, že se svého podílu hodlá během roku 2014 vzdát.

Prachař působil také ve Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Nejprve v letech 1995 až 1998 jako viceprezident pro dopravu na vlastní účet, později v letech 2001 až 2004 jako člen předsednictva a předseda komise pro přepravy nebezpečných věcí a nakonec v letech 2010 až 2011 jako viceprezident pro nákladní dopravu. Od roku 2002 do roku 2004 byl také poradcem sněmovního podvýboru pro dopravu.

Antonín Prachař se narodil 14. prosince 1962 v Uherském Hradišti. Je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy