Antonín Prachař

1. 2. 2014 18:43
Antonín Prachař stál v čele ministerstva dopravy.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky.
Antonín Prachař - od ledna 2014 ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: Vojtěch Marek

Antonín Prachař je členem hnutí ANO a od ledna 2014 do listopadu 2014 zastával post ministra dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. V minulosti působil jako viceprezident Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

Politické působení:

Do světa politiky vstoupil Prachař v roce 2012, kdy se stal členem hnutí ANO Andreje Babiše.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 se ANO umístilo na druhé pozici za vítěznou ČSSD. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka byl následně pověřen sestavením vlády. Nová koalice, složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL, má sedmnáct členů. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014. Antonín Prachař se stal ministrem dopravy. Již v listopadu 2014 však rezignoval. Za vedení rezortu sklízel kritiku opozice i koaličních partnerů, a tak se rozhodl dobrovolně odejít. Ve funci ho nahradil Dan Ťok.

Osobní život:

Po absolvování oboru dopravní stavby na SPŠ stavební ve Zlíně vystudoval obor stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravy a spojov v Žiline, kde získal titul Ing.

V letech 1987 až 1991 pracoval jako vedoucí údržby dopravy v Přerovských chemických závodech. V roce 1991 založil firmu Omega servis spol. s r.o., která působí v oblasti mezinárodní dopravy a zasilatelství. Později založil také společnost Omega servis Holding, a.s., kde byl nejdříve předsedou představenstva a po dokončení akvizice s francouzskou firmou zastával funkci jejího generálního ředitele. V současné době vlastní 20 procent akcií firmy. V souvislosti se jmenováním do čela ministerstva dopravy oznámil, že se svého podílu hodlá během roku 2014 vzdát.

Prachař působil také ve Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Nejprve v letech 1995 až 1998 jako viceprezident pro dopravu na vlastní účet, později v letech 2001 až 2004 jako člen předsednictva a předseda komise pro přepravy nebezpečných věcí a nakonec v letech 2010 až 2011 jako viceprezident pro nákladní dopravu. Od roku 2002 do roku 2004 byl také poradcem sněmovního podvýboru pro dopravu.

Antonín Prachař se narodil 14. prosince 1962 v Uherském Hradišti. Je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy