reklama
 
 

Dan Ťok - ministr dopravy

21. 7. 2015
Foto: Ludvík Hradilek
Dan Ťok (nestr. za ANO) stojí v čele ministerstva dopravy.

Dan Ťok byl v prosinci 2014 jmenován ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. Ve funkci naradil Antonína Prahaře z hnutí ANO. Před vstupem do politiky stál Ťok v čele mezinárodní stavební firmy Skanska, kde působil téměř sedm let.

V minulosti vystřídal funkce v top managementu několika stavebních a energetických firem. Svou kariéru začal v roce 1983 v První brněnské strojírně, kde se postupně vypracoval až na post generálního ředitele. Poté byl generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy. Dále vedl českou a slovenskou pobočku energetikého koncernu Alstom nebo průmyslovou divizi KKCG miliardáře Karla Komárka. V čele Skansky nahradil v roce 2008 jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Burdu.

Skanska patřila před i za Ťokova působení k významným dodavatelům dopravních staveb. S ministerstvem dopravy však Ťok vedl za společnost také soudní spor. V roce 2011 nechal tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV) u některých dálnic (například D11) postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Soud přikázal tabule odstranit.

Ťok také v minulosti vystoupil proti údajným machinacím kolem zadávání stavebních zakázek. "Skanska se rozhodla, že chce na tomto trhu změnit chování a jednat transparentně. A je za to připravena zaplatit nějakou cenu. Tou může být i fakt, že nám dočasně poklesnou zakázky, s těmito problémy se potýkáme," řekl v roce 2011 serveru Aktuálně.cz. Tehdy také v rozhovoru uvedl, že o vstupu do politiky neuvažuje.

V roce 2014 byl zvolen prezidentem Americké obchodní komory v ČR. Tuto pozici opustil kvůli vstupu do vlády. V komoře předtím vedl (mimo jiné) platformu pro transparentní veřejné zakázky.

Dan Ťok se narodil 4. března 1959. Vystudoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Je ženatý, má dvě dcery.

21. 7. 2015

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama