Günter Grass

11. 4. 2012 11:29
Günter Grass je jedním z nejznámějších německých spisovatelů. V roce 1999 získal Grass nejprestižnější ocenění, Nobelovu cenu za literaturu, stal se také jedním z prvních laureátů Ceny Karla Čapka.
Günter Grass
Günter Grass | Foto: Ludvík Hradilek

Günter Grass je jedním z nejznámějších německých spisovatelů. V roce 1999 získal Grass nejprestižnější ocenění – Nobelovu cenu za literaturu, stal se také jedním z prvních laureátů Ceny Karla Čapka. Slávu Günteru Grassovi přinesl zejména román Plechový bubínek, který patří do tzv. Gdaňské trilogie.

Kontroverzní báseň "Co je zapotřebí říci"

Světoznámý spisovatel v dubnu 2012 pobouřil nejen Německo, ale doslova celý svět. Do redakcí největších světových novin zaslal svou báseň nazvanou „Co je zapotřebí říci.“ V textu spisovatel obvinil Izrael z držení jaderných zbraní, kterými může absolutně vyhladit Írán. Grass se obrací i proti Německu, jež poskytlo Izraeli jadernou ponorku. Izrael v básni figuruje jako atomová velmoc ohrožující křehký světový mír.

Grassova báseň vyvolala vlnu odporu a kritiky jak ze strany německých politiků tak izraelských Židů. Izraelská vláda označila nositele Nobelovy ceny za nežádoucí osobu a zakázala mu vstup na území židovského státu. Günter Grass kvůli útočné básni ztratil také podporu německé opoziční strany sociální demokracie (SPD), která dříve Güntera Grasse považovala za jednu z hlavních tváří svých politických kampaní.

Většina německých médii označila Grassovu báseň za nenávistný pamflet zavánějící antisemitismem. Svou roli v celé kauze hraje také fakt, že spisovatel jako osmnáctiletý v roce 1942 narukoval do nacistických pomocných sborů válečného námořnictva a o dva roky později se stal členem Waffen SS. K černé minulosti se Grass přiznal v rozhovoru ohledně jeho autobiografické knihy Když se loupe cibule a vyvolal tak vlnu kritiky.

Izraelsko - arabský konflikt

V oblasti Izraelsko-arabského konfliktu stojí celý svět právě na straně Izraele. Sousední Írán je totiž podezříván ze snahy vyrobit jadernou zbraň. Místní vláda ovšem tvrdí, že jadernou energii plánuje použít pouze k mírovým účelům.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy