Vlašim leží v oblasti Českomoravské vrchoviny v sousedství Vysočiny a Jihočeského kraje. Městem protéká řeka Blanice a nedaleko se nachází bájná hora Blaník.
Historie:
První písemná zmínka o Vlašimi pochází ze 14. století. V roce 1318 zde založil na místě někdejšího hradiště Hynek z Vlašimi tvrz, která měla chránit brod přes řeku Blanici.
Základní údaje
Rozloha: 41,43 km²
Počet obyvatel: 11 767
Kraj: Středočeský
Okres: Benešov
Starosta: Luděk Jeništa
PSČ: 258 01
K významným rodům, které ve Vlašimi vládly, patřili pánové z Jenštejna. Z tohoto rodu pocházel i Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup a první český kardinál. Za jeho působení byla Vlašim povýšena z městečka na město. V letech 1442 až 1546 zde vládli Trčkové z Lípy, kteří byli stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Tento rod učinil z vlašimského zámku reprezentativní šlechtické sídlo a vystavěl i gotický kostel sv. Jiljí. Poté město získaly rytířské rody - nejprve Markvartové Stranovští ze Sovojovic a po nich Klenovští ze Ptení. Současný znak města pochází právě z období jejich vlády, vznikl přibližně roku 1580. Zlatá písmena A K Z P v horním modrém poli jsou iniciály Aleše Klenovského ze Ptení.
Na počátku 17. století přešlo panství do rukou Vostrovců z Kralovic. Představitel tohoto rodu Jan patřil ke třiceti direktorům, kteří vystupovali proti panovníkovi Ferdinandovi II. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti popravením, rozsudek byl však později změněn na doživotní vězení. Jeho majetek připadl koruně a město roku 1621 získali pánové z Talmberka. Během třicetileté války byla Vlašim dobyta a vypleněna švédskými vojsky.
Vlašim patřila mezi protestanstká města. Její obyvatelé byli proto dost výrazně postiženi rekatolizací, což vedlo k mnoha povstáním. Posledními majiteli panství byli Auerspergové, kteří zde vládli v letech 1774 až 1945. Velké změny nastaly s rozvojem průmyslu a vystavbou železnice v roce 1895. V meziválečném období se místní hospodářství opíralo zejména o výrobu obuvi. Do Vlašimi byla také přemístěna z Prahy továrna na střelivo SELLIER & BELLOT a díky tomu sem za prací přišlo mnoho nových obyvatel. Během druhé světové války se zbrojní výroba podřídila válečným potřebám.
V roce 1945 došlo ke konfiskaci majetku rodu Auerspergů, čímž skončila nejdelší vláda jednoho šlechtického rodu na Vlašimi. Po roce 1948 se tvář města výrazně změnila. Velká část původní maloměstské zástavby z dvacátých let byla zbourána a došlo k výstavbě panelových sídlišť. Po sametové revoluci naopak dochází k rekonstrukci historických částí města a Vlašim se stává cílem mnoha turistů.
Turistické zajímavosti a kulturní akce:
Vlašim bývá nazývána srdcem Podblanicka. Dominantou města je zámek, který byl postaven na místě původního gotického hradu. Součástí areálu je také zámecký park založený v 18. století. V parku se dochovaly tři novogotické brány, z nichž nejvýznamnější - Vlašimská brána - se stala symbolem města a v jejím interiéru se nachází galerie. Vlašim se nachází v oblasti bajné hory Blaník, kterou proslavila pověst o blanických rytířích. Na jejím vrcholu stojí dřevěná rozhledna. Hora je součástí CHKO Blaník.
Na vlašimském zámku probíhá řada kulturních akcí, jako jsou koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Ve městě se každoročně konají Májové slavnosti, na kterých vystupuje řada domácích i zahraničních interpretů.
Instituce ve Vlašimi:
Městský úřad Vlašim tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Vlašim patří do obvodu Okresního soudu v Benešově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Ve Vlašimi se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.
Úřad práce České republiky má ve Vlašimi kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.