Benešov

27. 12. 2014 23:54
Benešov je okresní město ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr1868

Benešov leží 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy.

Historie:

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1219.

Základní údaje

Rozloha: 46,87 km²

Počet obyvatel: 16 520

Kraj: Středočeský

Okres: Benešov

Starosta: Jaroslav Hlavnička (Volba pro město)

PSČ: 256 01

Benešov se nacházel na významné obchodní cestě z Prahy do jižních Čech. Byl zde založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy vybudoval nové sídlo – Konopiště. V 15. století zasáhly Benešov husitské války. Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter, když tudy táhl roku 1420 na Prahu. Husité však klášter nezničili úplně. Benešov se stal významným městem za doby vlády Jiřího z Poděbrad, kdy se v benešovském klášteře konal sněm, na kterém vystoupil sám král.

Velkou ranou pro město byla třicetiletá válka (1618 až 1648) a zvláště obsazení švédským vojskem v roce 1648, jehož následky město poznamenaly na mnoho let. Benešov se vykoupil z poddanství roku 1802 a jakožto etnicky české město se stal místem vlasteneckých aktivit. V 19. století město zaznamenalo průmyslový rozmach. Významným byl rok 1871, kdy byla v Benešově vybudována železnice PrahaČeské Budějovice.

Od konce 19. stol. se stal majitelem zdejšího panství následník trůnu František Ferdinand d´Este, který je neodmyslitelně spjat se zámkem Konopiště.

Za nacistické okupace v roce 1942 byla část města násilně vystěhována kvůli zřízení rozsáhlého cvičiště SS.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Konopiště, Zdroj: Wikimedia Commons
Konopiště, Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Bernd Janning

Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Mikuláše ze 13. století. Chráněnou kulturní památkou z počátku 20. století představuje pivovar Ferdinand, který roku 1897 založil arcivévoda František Ferdinand d'Este, dědic trůnu habsburské monarchie, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou spuštění první světové války. S následníkem trůnu je spjat také zámek Konopiště, který byl jeho hlavním sídlem.

Tradiční benešovskou akcí je hudební festival Let it Roll.

Instituce v Benešově:

Městský úřad Benešov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Benešově se nachází na Masarykově náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Benešově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Benešově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy