Benešov

27. 12. 2014 23:54
Benešov je okresní město ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr1868

Benešov leží 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy.

Historie:

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1219.

Základní údaje

Rozloha: 46,87 km²

Počet obyvatel: 16 520

Kraj: Středočeský

Okres: Benešov

Starosta: Jaroslav Hlavnička (Volba pro město)

PSČ: 256 01

Benešov se nacházel na významné obchodní cestě z Prahy do jižních Čech. Byl zde založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy vybudoval nové sídlo – Konopiště. V 15. století zasáhly Benešov husitské války. Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter, když tudy táhl roku 1420 na Prahu. Husité však klášter nezničili úplně. Benešov se stal významným městem za doby vlády Jiřího z Poděbrad, kdy se v benešovském klášteře konal sněm, na kterém vystoupil sám král.

Velkou ranou pro město byla třicetiletá válka (1618 až 1648) a zvláště obsazení švédským vojskem v roce 1648, jehož následky město poznamenaly na mnoho let. Benešov se vykoupil z poddanství roku 1802 a jakožto etnicky české město se stal místem vlasteneckých aktivit. V 19. století město zaznamenalo průmyslový rozmach. Významným byl rok 1871, kdy byla v Benešově vybudována železnice PrahaČeské Budějovice.

Od konce 19. stol. se stal majitelem zdejšího panství následník trůnu František Ferdinand d´Este, který je neodmyslitelně spjat se zámkem Konopiště.

Za nacistické okupace v roce 1942 byla část města násilně vystěhována kvůli zřízení rozsáhlého cvičiště SS.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Konopiště, Zdroj: Wikimedia Commons
Konopiště, Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Bernd Janning

Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Mikuláše ze 13. století. Chráněnou kulturní památkou z počátku 20. století představuje pivovar Ferdinand, který roku 1897 založil arcivévoda František Ferdinand d'Este, dědic trůnu habsburské monarchie, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou spuštění první světové války. S následníkem trůnu je spjat také zámek Konopiště, který byl jeho hlavním sídlem.

Tradiční benešovskou akcí je hudební festival Let it Roll.

Instituce v Benešově:

Městský úřad Benešov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Benešově se nachází na Masarykově náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Benešově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Benešově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy