Varna

17. 3. 2015 14:34
„Mořská metropole Bulharska“, tak je nazývána Varna, třetí největší bulharské město rozkládající se na březích Černého moře. Současný název odkazuje na slovanské označení černé barvy.
Město Varna, Bulharsko
Město Varna, Bulharsko | Foto: Thinkstock

Varna je centrem severní části bulharského pobřeží Černého moře a nachází se na západě země. Češi ji budou znát jako jedno z letovisek, kde se dá užít příjemná dovolená na písčitých plážích. Město je důležitým dopravním uzlem Bulharska, kromě mezinárodního letiště se zde nachází také velký přístav. Je na něj krásný pohled od moře, vystupuje totiž od pobřeží v pásech teras obklopujících krásné pláže.

Varna se také pyšní několika parky a vzrostlými stromy na každém místě, kde je to jen možné. V letním parnu tak nepohrdnete pětiminutovým odpočinkem v jejich stínu. Při procházce ve městě si všimnete starých domů z doby vlády Turků, kdy se toho příliš nového nestavilo. V kontrastu s nimi trčí v dálce hrozivé paneláky, které se zde začaly stavět v polovině 20. století, zhruba stejně jako u nás. Nachází se zde nejdelší most v Bulharsku, jmenuje se Asparouhov a spojuje centrum města s rezidenčními čtvrtěmi Asparouhovo a Galata. Odvážlivci si mohou vyzkoušet skočit z něj bungee jumping.

Ve Varně kromě letního odpočinku naleznete také mnoho kulturních akcí. Pořádá se zde spousta festivalů, jako například mezinárodní hudební festival Varenské léto, Mezinárodní jazzový festival či Týden moře. Jižně od města se nachází Varenské jezero, které kdysi bývali sladkovodní, ale po prokopání kanálu do moře je v něm voda slaná. Líbit se bude především vyznavačům aktivní letní dovolené.  

Historie

Vykopávky nalezené ve Varně při stavebních pracích potvrzují, že se zde osídlení nacházelo již 4 200 let př. n. l., tedy v mladší době kamenné. V jednom z hrobů byl objeven pravděpodobně nejstarší poklad ze zlata na světě, nazvaný jako Varenská kultura. V písemných pramenech je již na více místech zmíněná pevnost Odessos, rozkládající se ve Varenském zálivu v roce 570 př. n. l. Po ní bylo také v minulosti pojmenováno toto město. Odessos na přelomu letopočtu představoval centrum obchodního sdružení pěti tehdy silných a bohatých měst.

Po rozdělení římské říše v roce 395 je město zmiňováno jako součást Byzantské říše. V roce 447 nastává za vlády císaře Juliána I. největší rozmach. Na konci 6. století je pevnost zničena nájezdy Avarů a Slovanů a město přijímá název Varna. V roce 679 byl ve Varně podepsán vznik nového Bulharského státu, který se nacházel na Balkánském poloostrově. Od tohoto roku se až do poloviny 10. století vedou války o město mezi Bulhary a Byzantskou říší, pod kterou nakonec město fungovalo až do roku 1202, kdy Varnu získává zpět pro Bulhary král Kalojan.

Ve 13. a 14. století se sem sjížděli kupci z celé Evropy a Varna se stala jedním z nejrychleji rostoucím městem, vyvážejícím především obilí a víno. V roce 1389 a znovu 1444 bylo město dobyto Osmanskými Turky a získává tak turecký charakter. V roce 1866 byla dokončena první železnice v Bulharsku vedoucí právě přes Varnu až do Istanbulu. Z tureckého područí je město osvobozeno v roce 1878. Varna stála v popředí bojů první balkánské války i první světové války, za druhé světové války byla okupována rudou armádou.

Od roku 1949 až do roku 1956 město neslo jméno Stalin podle J. V. Stalina. Komunistická strana zde vládla až do roku 11989, kdy město prošlo demokratizací.

Turistické zajímavosti

Mezi nejzajímavější a také nejstarší památky ve městě jistě patří zbytky římských termálních lázní z 2. a 3. století, které jsou považovány za největší v celé Evropě. Areál je doposud v provozu, a to od dubna do října, i když navštívit zde můžete pouhý zlomek toho, co bylo kdysi součástí areálu na ploše 7 tisíc metrů čtverečních.

Varna, katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Varna, katedrála Nanebevzetí Panny Marie | Foto: Thinkstock

Za nejkrásnější kostel je považována katedrála Nanebevzetí Panny Marie postavená v letech 1880 až 1886 podle vzoru petrohradské katedrály. Poznáte ji podle zlatých kopulí a její obrázek najdete na každé pohlednici. Uvnitř se nacházejí krásná vitrážová okna a nástěnné malby. Jde o druhou největší katedrálu v Bulharsku. Asi pět kilometrů severovýchodně od Varny leží palác Euxinograd, obklopený krásným parkem s exotickými rostlinami. Sloužil jako letní sídlo knížete Alexandra I. z Battenbergu v 19. století a později se stal vládní rezidencí.

Varna, Pobiti kamani
Varna, Pobiti kamani | Foto: Thinkstock

Za návštěvu určitě stojí místní Primorskyj park tvořící přírodní bariéru mezi městskou zástavbou a plážemi. Podle některých údajů byl založen českým botanikem. Nachází se v něm zoologická zahrada, námořní muzeum, akvárium a delfinárium a spousta prostoru k relaxaci. Zajímavý je také tzv. Kamenný les, což je geologická zajímavost plná kamenných sloupů starých 50 milionů let. Bulharsky se mu říká Pobiti Kamni a leží cca 20 kilometrů na západ od Varny.

Počasí

Jako letní turistická destinace je Varna plná turistů zejména od června do konce září. V ostatních měsících je město spíše prázdné, což ale může ledaskomu vyhovovat. V létě se zde teploty pohybují okolo 27 stupňů a slunce svítí až 11 hodin denně. V zimě teploty ve Varně nepřesahují 5 stupňů. Nejvíce srážek bývá v červnu a listopadu, nejméně během února.

 

Právě se děje

Další zprávy