Černé moře

Na tureckém pobřeží uhynula za poslední měsíc stovka delfínů, zamotali se do rybářských sítí

Na tureckém černomořském pobřeží uhynul za poslední měsíc neobvykle velký počet delfínů. Jen od Istanbulu po přístavní město Sinop, ležící zhruba v polovině severního pobřeží Turecka, se našlo od konce února asi sto mrtvých delfínů obecných. Informoval o tom deník Daily Sabah. Podle něj většina delfínů uhynula zřejmě proto, že se zamotala do rybářských sítí.

Neobvyklé je podle tureckých expertů také to, že delfíni připlouvají nyní tak blízko pobřeží, od něhož se obyčejně drží dál. Podle deníku Daily Sabah to může být způsobeno i větším provozem v Černém moři v souvislosti s válkou na Ukrajině. Může jít i o důsledek klimatických změn.

Úhyn delfínů zkoumá i odborník ze sinopské univerzity Ugur Özsandikçi, podle něhož situace souvisí také s rybářskými aktivitami. "Příčina jejich úhynu je běžná, ale počet mrtvých delfínů je neobvykle vysoký," řekl Özsandikçi agentuře Anadolu. Jen u pobřeží Istanbulu se například 11. března našlo 24 mrtvých delfínů a minulý týden objevili 13 uhynulých delfínů na plážích provincie Sinop.

Turecký institut pro námořní výzkum v této souvislosti apeloval na rybáře, aby častěji kontrolovali své sítě a snažili se zachyceným delfínům pomoci.

Zdroj: ČTK

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat