Třinec

25. 6. 2014 20:25
Třinec se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček | Foto:

Město Třinec leží na řece Olši na území historického Těšínského Slezska.

Historie:

První historická zmínka o Třinci pochází z roku 1444. Do poloviny 19. století byl pouze zemědělskou obcí a významný rozmach zaznamenal až v souvislosti s rozvojem průmyslu. Jedním z historických mezníků bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. Byla vystavěna dřevouhelná vysoká pec, v okolních obcích zahájena těžba železné rudy a v lesích výroba dřevěného uhlí.

Rozhodující význam pro další rozvoj města i huti měla výstavba Košicko - bohumínské dráhy v roce 1871, která spojila Třinec s novými ložisky rudy na Slovensku, umožnila dovoz kamenného uhlí z ostravsko-karvinských dolů a otevřela cestu k odbytu železa na vzdálených trzích.

Základní údaje

Rozloha: 85,38 km²

Počet obyvatel: 36 401

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Frýdek-Místek

Starostka: Věra Palkovská

PSČ: 738 01 - 739 94

Po vzniku Československa se Třinec spolu s celým Těšínskem stal předmětem sporu se sousedním Polskem. Krátce po válce byl včleněn do do prozatímní polské části Těšínska a nakonec v roce 1920 připadl rozhodnutím arbitráže ve Spa přiřčen Československu. Roku 1931 získal Třinec statut města. Polsko získalo Třinec podruhé těsně před vypuknutím druhé světové války, po porážce Polska se stal součástí nacistického Německa. Zpět k Československu byl Třinec připojen v roce 1945. Polsko se svého nároku na Třinec definitivně vzdalo v roce 1958.

V současné době je město Třinec významným průmyslovým a společenským centrem regionu, na jehož území sídlí jeden z největších hutních podniků v České republice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Město se nachází v turisticky atraktivním prostředí. Třinec leží v Moravskoslezských Beskydech a směrem na východ od města se nachází nižší Slezské Beskydy, a tak je velkým lákadlem pro milovníky letních i zimních sportů.

Třinecké železárny
Třinecké železárny | Foto: Wikimedia Commons

Jsou zde stráně vhodné pro paragliding a pro létání na rogalu. V blízkém okolí města jsou hluboká malebná údolí lákající pěší turisty, cyklisty na horských kolech a v zimě lyžaře na sjezdových i na běžeckých lyžích. Poskytují hotely, rekreační střediska a penziony ve městě a okolí poskytují kvalitní ubytování a stravování. Město má rozsáhlý lesopark, který je vhodný pro procházky a jogging.

Ve městě je možné navštívit muzeum Třineckých železáren a města Třince, malou uměleckou galerii, hvězdárnu, kino a nebo některou z knihoven. Společenským centrem města je také Dům kultury. Třinec také žije sportem. Velmi populární je hokejový klub HC Oceláři Třinec.

Instituce v Třinci:

Městský úřad Třinec tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Třinci se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Třinci kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy