Třinec

25. 6. 2014 20:25
Třinec se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček | Foto:

Město Třinec leží na řece Olši na území historického Těšínského Slezska.

Historie:

První historická zmínka o Třinci pochází z roku 1444. Do poloviny 19. století byl pouze zemědělskou obcí a významný rozmach zaznamenal až v souvislosti s rozvojem průmyslu. Jedním z historických mezníků bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. Byla vystavěna dřevouhelná vysoká pec, v okolních obcích zahájena těžba železné rudy a v lesích výroba dřevěného uhlí.

Rozhodující význam pro další rozvoj města i huti měla výstavba Košicko - bohumínské dráhy v roce 1871, která spojila Třinec s novými ložisky rudy na Slovensku, umožnila dovoz kamenného uhlí z ostravsko-karvinských dolů a otevřela cestu k odbytu železa na vzdálených trzích.

Základní údaje

Rozloha: 85,38 km²

Počet obyvatel: 36 401

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Frýdek-Místek

Starostka: Věra Palkovská

PSČ: 738 01 - 739 94

Po vzniku Československa se Třinec spolu s celým Těšínskem stal předmětem sporu se sousedním Polskem. Krátce po válce byl včleněn do do prozatímní polské části Těšínska a nakonec v roce 1920 připadl rozhodnutím arbitráže ve Spa přiřčen Československu. Roku 1931 získal Třinec statut města. Polsko získalo Třinec podruhé těsně před vypuknutím druhé světové války, po porážce Polska se stal součástí nacistického Německa. Zpět k Československu byl Třinec připojen v roce 1945. Polsko se svého nároku na Třinec definitivně vzdalo v roce 1958.

V současné době je město Třinec významným průmyslovým a společenským centrem regionu, na jehož území sídlí jeden z největších hutních podniků v České republice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Město se nachází v turisticky atraktivním prostředí. Třinec leží v Moravskoslezských Beskydech a směrem na východ od města se nachází nižší Slezské Beskydy, a tak je velkým lákadlem pro milovníky letních i zimních sportů.

Třinecké železárny
Třinecké železárny | Foto: Wikimedia Commons

Jsou zde stráně vhodné pro paragliding a pro létání na rogalu. V blízkém okolí města jsou hluboká malebná údolí lákající pěší turisty, cyklisty na horských kolech a v zimě lyžaře na sjezdových i na běžeckých lyžích. Poskytují hotely, rekreační střediska a penziony ve městě a okolí poskytují kvalitní ubytování a stravování. Město má rozsáhlý lesopark, který je vhodný pro procházky a jogging.

Ve městě je možné navštívit muzeum Třineckých železáren a města Třince, malou uměleckou galerii, hvězdárnu, kino a nebo některou z knihoven. Společenským centrem města je také Dům kultury. Třinec také žije sportem. Velmi populární je hokejový klub HC Oceláři Třinec.

Instituce v Třinci:

Městský úřad Třinec tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Třinci se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Třinci kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy