Třinec

25. 6. 2014 20:25
Třinec se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček | Foto:

Město Třinec leží na řece Olši na území historického Těšínského Slezska.

Historie:

První historická zmínka o Třinci pochází z roku 1444. Do poloviny 19. století byl pouze zemědělskou obcí a významný rozmach zaznamenal až v souvislosti s rozvojem průmyslu. Jedním z historických mezníků bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. Byla vystavěna dřevouhelná vysoká pec, v okolních obcích zahájena těžba železné rudy a v lesích výroba dřevěného uhlí.

Rozhodující význam pro další rozvoj města i huti měla výstavba Košicko - bohumínské dráhy v roce 1871, která spojila Třinec s novými ložisky rudy na Slovensku, umožnila dovoz kamenného uhlí z ostravsko-karvinských dolů a otevřela cestu k odbytu železa na vzdálených trzích.

Základní údaje

Rozloha: 85,38 km²

Počet obyvatel: 36 401

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Frýdek-Místek

Starostka: Věra Palkovská

PSČ: 738 01 - 739 94

Po vzniku Československa se Třinec spolu s celým Těšínskem stal předmětem sporu se sousedním Polskem. Krátce po válce byl včleněn do do prozatímní polské části Těšínska a nakonec v roce 1920 připadl rozhodnutím arbitráže ve Spa přiřčen Československu. Roku 1931 získal Třinec statut města. Polsko získalo Třinec podruhé těsně před vypuknutím druhé světové války, po porážce Polska se stal součástí nacistického Německa. Zpět k Československu byl Třinec připojen v roce 1945. Polsko se svého nároku na Třinec definitivně vzdalo v roce 1958.

V současné době je město Třinec významným průmyslovým a společenským centrem regionu, na jehož území sídlí jeden z největších hutních podniků v České republice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Město se nachází v turisticky atraktivním prostředí. Třinec leží v Moravskoslezských Beskydech a směrem na východ od města se nachází nižší Slezské Beskydy, a tak je velkým lákadlem pro milovníky letních i zimních sportů.

Třinecké železárny
Třinecké železárny | Foto: Wikimedia Commons

Jsou zde stráně vhodné pro paragliding a pro létání na rogalu. V blízkém okolí města jsou hluboká malebná údolí lákající pěší turisty, cyklisty na horských kolech a v zimě lyžaře na sjezdových i na běžeckých lyžích. Poskytují hotely, rekreační střediska a penziony ve městě a okolí poskytují kvalitní ubytování a stravování. Město má rozsáhlý lesopark, který je vhodný pro procházky a jogging.

Ve městě je možné navštívit muzeum Třineckých železáren a města Třince, malou uměleckou galerii, hvězdárnu, kino a nebo některou z knihoven. Společenským centrem města je také Dům kultury. Třinec také žije sportem. Velmi populární je hokejový klub HC Oceláři Třinec.

Instituce v Třinci:

Městský úřad Třinec tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Třinci se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Třinci kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy