Teplice, statutární město Ústeckého kraje, leží v severních Čechách zhruba 15 kilometrů od Ústí nad Labem. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím.
Historie:
Jak již název napovídá, historie Teplic je úzce spjata s teplými léčivými prameny, které byly podle Hájkovy kroniky objeveny v roce 762 (archeologické nálezy však dokládají dřívější objev pramenů). Ve 12. století na tomto místě založila královna Judita klášter benediktinek, kolem kterého vznikla osada. Ta postupně rostla a už ve 13. století se Teplice staly městem. Masivní rozvoj lázeňství však začíná až o tři století později.
V průběhu třicetileté války (1618-1648) získal město do rukou rod Clary-Aldringenů, který panství držel až do roku 1945. V 17. století Teplice zaznamenaly vlnu osídlení německým obyvatelstvem.
Rozvoj průmyslu zažilo město již v 18. století, kdy začaly vznikat první hnědouhelné doly. V roce 1793 Teplice podlehly požáru a obnovovány pak byly v klasicistním stylu, který je pro ně dodnes charakteristický.
Základní údaje
Rozloha: 23,78 km²
Počet obyvatel: 50 330
Kraj: Ústecký
Okres: Teplice
Primátor: Jaroslav Kubera (ODS)
PSČ: 415 01
V témže století si město vydobylo proslulost mezi evropskými lázněmi a do Teplic začaly přicházet významné osobnosti, mezi nimiž nechyběli ani evropští panovníci. V roce 1812 se zde poprvé sešli Goethe a Beethoven. V 19. století sláva lázní stále stoupala a Teplice si vysloužily označení Malá Paříž. V průběhu napoleonských válek lázně sloužily raněným vojákům. Nedaleko Teplic se v roce 1813 odehrála bitva u Chlumce a Přestanova. Pro 19. století je charakteristický také rozvoj průmyslu. Ve městě a okolí vznikají sklárny, keramické továrny, textilky, chemičky a strojírny.
Po vzniku Československa patřily Teplice mezi města, ve kterých tvořili většinu obyvatelstva Němci. V roce 1938 byly jakožto součást Sudet připojeny k Německu a po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel.
Během komunistického režimu se ve městě a okolí podstatně zhoršila kvalita ovzduší. Nespokojenost Tepličanů se životním prostředím vedla k tomu, že ještě před 17. listopadem 1989 uspořádali protirežimní demonstrace.
Po revoluci Teplice zůstávají jak průmyslovým, tak lázeňským městem a navíc se stávají i městem fotbalu.
Turistické zajímavosti a kulturní akce:
Teplice jsou proslulé zejména velkým množstvím kašen a fontán, kterých je ve městě přes dvacet. Historické centrum města tvoří klasicistní lázeňské domy, zámek a park Zámecká zahrada se zvířecím koutkem, ve kterém se chovají opice z rodu makaků. Na Zámeckém náměstí se nachází morový sloup Nejsvětější trojice od Matyáše Bernarda Brauna z 18. století. Dominantou města je hrad Doubravka, který stojí na vrchu nad městem. Turisté také často navštěvují botanickou zahradu. Setkání Beethovena s Goethem připomíná pamětní deska v Zámeckém parku.
Hlavní každoroční akcí je zahájení lázeňské sezóny, které se koná poslední květnový víkend. Vyhledávané jsou koncerty Severočeské filharmonie Teplice nebo Hudební festival Ludwiga van Beethovena. V létě se v parku v Šanovské mušli konají promenádní koncerty. V centru města se nachází Krušnohorské divadlo Teplice nebo Regionální muzeum v Teplicích.
Horami obklopené město nabízí také sportovní vyžití ve všech ročních obdobích. V centru Teplic se nachází dvě velká obchodní centra - Galerie Teplice s multikinem Premiere Cinemas a Fontána Teplice.
Instituce v Teplicích:
Okresní soud v Teplicích se nachází v ulici U Soudu. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.
Odkaz na kontakty.
Magistrát města Teplice tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
V Teplicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.
Úřad práce České republiky má v Teplicích kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.