Teplice

14. 6. 2014 0:15
Lázeňské město Teplice neproslavily jen léčebné kúry, ale také fotbal.
Foto: CzechTourism, Mgr. Pavel Dosoudil
Foto: CzechTourism, Mgr. Pavel Dosoudil

Teplice, statutární město Ústeckého kraje, leží v severních Čechách zhruba 15 kilometrů od Ústí nad Labem. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím.

Historie:

Jak již název napovídá, historie Teplic je úzce spjata s teplými léčivými prameny, které byly podle Hájkovy kroniky objeveny v roce 762 (archeologické nálezy však dokládají dřívější objev pramenů). Ve 12. století na tomto místě založila královna Judita klášter benediktinek, kolem kterého vznikla osada. Ta postupně rostla a už ve 13. století se Teplice staly městem. Masivní rozvoj lázeňství však začíná až o tři století později.

V průběhu třicetileté války (1618-1648) získal město do rukou rod Clary-Aldringenů, který panství držel až do roku 1945. V 17. století Teplice zaznamenaly vlnu osídlení německým obyvatelstvem.

Rozvoj průmyslu zažilo město již v 18. století, kdy začaly vznikat první hnědouhelné doly. V roce 1793 Teplice podlehly požáru a obnovovány pak byly v klasicistním stylu, který je pro ně dodnes charakteristický.

Základní údaje

Rozloha: 23,78 km²

Počet obyvatel: 50 330

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Primátor: Jaroslav Kubera (ODS)

PSČ: 415 01

V témže století si město vydobylo proslulost mezi evropskými lázněmi a do Teplic začaly přicházet významné osobnosti, mezi nimiž nechyběli ani evropští panovníci. V roce 1812 se zde poprvé sešli Goethe a Beethoven. V 19. století sláva lázní stále stoupala a Teplice si vysloužily označení Malá Paříž. V průběhu napoleonských válek lázně sloužily raněným vojákům. Nedaleko Teplic se v roce 1813 odehrála bitva u Chlumce a Přestanova. Pro 19. století je charakteristický také rozvoj průmyslu. Ve městě a okolí vznikají sklárny, keramické továrny, textilky, chemičky a strojírny.

Po vzniku Československa patřily Teplice mezi města, ve kterých tvořili většinu obyvatelstva Němci. V roce 1938 byly jakožto součást Sudet připojeny k Německu a po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel.

Během komunistického režimu se ve městě a okolí podstatně zhoršila kvalita ovzduší. Nespokojenost Tepličanů se životním prostředím vedla k tomu, že ještě před 17. listopadem 1989 uspořádali protirežimní demonstrace. 

Po revoluci Teplice zůstávají jak průmyslovým, tak lázeňským městem a navíc se stávají i městem fotbalu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Teplice jsou proslulé zejména velkým množstvím kašen a fontán, kterých je ve městě přes dvacet. Historické centrum města tvoří klasicistní lázeňské domy, zámek a park Zámecká zahrada se zvířecím koutkem, ve kterém se chovají opice z rodu makaků. Na Zámeckém náměstí se nachází morový sloup Nejsvětější trojice od Matyáše Bernarda Brauna z 18. století. Dominantou města je hrad Doubravka, který stojí na vrchu nad městem. Turisté také často navštěvují botanickou zahradu. Setkání Beethovena s Goethem připomíná pamětní deska v Zámeckém parku.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Hlavní každoroční akcí je zahájení lázeňské sezóny, které se koná poslední květnový víkend. Vyhledávané jsou koncerty Severočeské filharmonie Teplice nebo Hudební festival Ludwiga van Beethovena. V létě se v parku v Šanovské mušli konají promenádní koncerty. V centru města se nachází Krušnohorské divadlo Teplice nebo Regionální muzeum v Teplicích.

Horami obklopené město nabízí také sportovní vyžití ve všech ročních obdobích. V centru Teplic se nachází dvě velká obchodní centra - Galerie Teplice s multikinem Premiere Cinemas a Fontána Teplice.

Instituce v Teplicích:

Okresní soud v Teplicích se nachází v ulici U Soudu. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Teplice tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Teplicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Teplicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy