Teplice

14. 6. 2014 0:15
Lázeňské město Teplice neproslavily jen léčebné kúry, ale také fotbal.
Foto: CzechTourism, Mgr. Pavel Dosoudil
Foto: CzechTourism, Mgr. Pavel Dosoudil | Foto:

Teplice, statutární město Ústeckého kraje, leží v severních Čechách zhruba 15 kilometrů od Ústí nad Labem. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím.

Historie:

Jak již název napovídá, historie Teplic je úzce spjata s teplými léčivými prameny, které byly podle Hájkovy kroniky objeveny v roce 762 (archeologické nálezy však dokládají dřívější objev pramenů). Ve 12. století na tomto místě založila královna Judita klášter benediktinek, kolem kterého vznikla osada. Ta postupně rostla a už ve 13. století se Teplice staly městem. Masivní rozvoj lázeňství však začíná až o tři století později.

V průběhu třicetileté války (1618-1648) získal město do rukou rod Clary-Aldringenů, který panství držel až do roku 1945. V 17. století Teplice zaznamenaly vlnu osídlení německým obyvatelstvem.

Rozvoj průmyslu zažilo město již v 18. století, kdy začaly vznikat první hnědouhelné doly. V roce 1793 Teplice podlehly požáru a obnovovány pak byly v klasicistním stylu, který je pro ně dodnes charakteristický.

Základní údaje

Rozloha: 23,78 km²

Počet obyvatel: 50 330

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Primátor: Jaroslav Kubera (ODS)

PSČ: 415 01

V témže století si město vydobylo proslulost mezi evropskými lázněmi a do Teplic začaly přicházet významné osobnosti, mezi nimiž nechyběli ani evropští panovníci. V roce 1812 se zde poprvé sešli Goethe a Beethoven. V 19. století sláva lázní stále stoupala a Teplice si vysloužily označení Malá Paříž. V průběhu napoleonských válek lázně sloužily raněným vojákům. Nedaleko Teplic se v roce 1813 odehrála bitva u Chlumce a Přestanova. Pro 19. století je charakteristický také rozvoj průmyslu. Ve městě a okolí vznikají sklárny, keramické továrny, textilky, chemičky a strojírny.

Po vzniku Československa patřily Teplice mezi města, ve kterých tvořili většinu obyvatelstva Němci. V roce 1938 byly jakožto součást Sudet připojeny k Německu a po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel.

Během komunistického režimu se ve městě a okolí podstatně zhoršila kvalita ovzduší. Nespokojenost Tepličanů se životním prostředím vedla k tomu, že ještě před 17. listopadem 1989 uspořádali protirežimní demonstrace. 

Po revoluci Teplice zůstávají jak průmyslovým, tak lázeňským městem a navíc se stávají i městem fotbalu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Teplice jsou proslulé zejména velkým množstvím kašen a fontán, kterých je ve městě přes dvacet. Historické centrum města tvoří klasicistní lázeňské domy, zámek a park Zámecká zahrada se zvířecím koutkem, ve kterém se chovají opice z rodu makaků. Na Zámeckém náměstí se nachází morový sloup Nejsvětější trojice od Matyáše Bernarda Brauna z 18. století. Dominantou města je hrad Doubravka, který stojí na vrchu nad městem. Turisté také často navštěvují botanickou zahradu. Setkání Beethovena s Goethem připomíná pamětní deska v Zámeckém parku.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism | Foto:

Hlavní každoroční akcí je zahájení lázeňské sezóny, které se koná poslední květnový víkend. Vyhledávané jsou koncerty Severočeské filharmonie Teplice nebo Hudební festival Ludwiga van Beethovena. V létě se v parku v Šanovské mušli konají promenádní koncerty. V centru města se nachází Krušnohorské divadlo Teplice nebo Regionální muzeum v Teplicích.

Horami obklopené město nabízí také sportovní vyžití ve všech ročních obdobích. V centru Teplic se nachází dvě velká obchodní centra - Galerie Teplice s multikinem Premiere Cinemas a Fontána Teplice.

Instituce v Teplicích:

Okresní soud v Teplicích se nachází v ulici U Soudu. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Teplice tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Teplicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Teplicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy