Strakonice

15. 9. 2014 14:29
Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky | Foto: Město Strakonice

Strakonice leží v jižních Čechách na soutoku Otavy a Volyňky. Město je vzdálené zhruba 60 kilometrů od Českých Budějovic. Do národního povědomí se zapsalo zejména díky divadelní báchorce Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla.

Historie:

První písemná zmínka o Strakonicích pochází z první poloviny 13. století. Středověké dějiny města jsou pevně spojeny s historií strakonického hradu, který tou dobou založil šlechtický rod Bavorů.

Základní údaje

Rozloha: 34,67 km²

Počet obyvatel: 22 922

Kraj: Jihočeský

Okres: Strakonice

Starosta: Pavel Vondrys

PSČ: 386 01

Krátce poté darovali Bavoři část hradu řádu maltézských rytířů, čímž začala ve Strakonicích sedm století dlouhá etapa jejich místního působení a téměř 150 let dlouhé soužití světské a církevní moci na jednom hradním sídle. Oba jejich znaky - bavorská střela a maltézský kříž - jsou základními symboly dnešního praporu města. V roce 1367 byla Bavorem IV. Strakonicím udělena základní městská privilegia. Po celou svou historii však zůstaly poddanským městem. Na počátku 15. století rod Bavorů vymřel a celý hrad s městem připadl maltézským rytířům.

Ve Strakonicích převažovala textilní výroba a její rozvoj přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy bylo město zpustošeno. Po třicetilé válce hrad upadal, velkopřevorové ztratili o Strakonice zájem, kde pobývali stále méně, a úřadovali z Prahy. Textilní průmysl se poté začal opět rozvíjet a v 19. století se strakonická výroba proslavila zejména produkcí pokrývek hlavy - fezu. S rozvojem průmyslu ve městě byl spjat i vývoj dopravy a to zejména stavbou železnice, která začala v 60. letech 19. století.

Ve městě se koncem války projevuje nedostatek potravin a s tím narůstá nespojenost nejen strakonických, ale všech, obyvatel v rámci Rakousko-Uherské monarchie. Pod vlivem říjnových zpráv o prohrávajících bitvách rakouské armády se nakonec odehraje významná událost pro Strakonice - městský strážník Karel Kraus omylem vybubnoval vznik Československa již 14. října. Za tento svůj čin byl sice odsouzen v Písku do vězení, ale nepobyl tam dlouho, jelikož již 28. října se jeho vybubnovaná zpráva stala skutečností - Rakousko-Uhersko zaniklo.

Vznik nové republiky ukončil bezmála sedm set let trvající správu města maltézským řádem. Stalo se tak v souvislosti s pozemkovou reformou ve 20. létech 20. století. Tehdy byly řádu majetky odebrány, řád opouští město a tím vlastně Strakonice definitivně přichází o svou vrchnost. V této době se ve městě kromě továren na fezy, fezáren, objevuje další významný podnik, který přežil do dnešních dnů – závod na výrobu motocyklů ČZ.

Během druhé světové války Strakonice přišly o svou židovskou komunitu. V roce 1945 bylo město osvobozeno americkými vojsky. Během komunistického režimu došlo k rozsáhlé přestavbě města. V 70. letech 20. století byla zbourána synagoga a řada dalších staveb, které musely ustoupit nové výstabě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Strakonice jsou historickým městem s řadou významných památek.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Největším lákadlem je hrad ze 13. století, který byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku. Mezi další pamětihodnosti patří barokní mariánský sloup z 18. století, poutní kostel Navštívení Panny Marie Bolestné, budova bývalé radnice nebo budova České spořitelny.

Strakonice se rozkládají v malebné části Středočeské pahorkatiny na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky. Po obou březích řeky Otavy byla zřízena naučná stezka Podskalí, která představuje faunu a flóru této lokality.

Nejznámější kulturní akcí je Mezinárodní dudácký festival, který byl založen v roce 1967 a v současné době koná se každé dva roky. Mezi další strakonické události patří tetovací a hudební festival Tattoo Jam, Strakonické vítání léta nebo středověké slavnosti Rumpálování.

Instituce ve Strakonicích:

Městský úřad Strakonice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud ve Strakonicích se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Strakonicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Strakonicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy