Strakonice

15. 9. 2014 14:29
Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky | Foto: Město Strakonice

Strakonice leží v jižních Čechách na soutoku Otavy a Volyňky. Město je vzdálené zhruba 60 kilometrů od Českých Budějovic. Do národního povědomí se zapsalo zejména díky divadelní báchorce Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla.

Historie:

První písemná zmínka o Strakonicích pochází z první poloviny 13. století. Středověké dějiny města jsou pevně spojeny s historií strakonického hradu, který tou dobou založil šlechtický rod Bavorů.

Základní údaje

Rozloha: 34,67 km²

Počet obyvatel: 22 922

Kraj: Jihočeský

Okres: Strakonice

Starosta: Pavel Vondrys

PSČ: 386 01

Krátce poté darovali Bavoři část hradu řádu maltézských rytířů, čímž začala ve Strakonicích sedm století dlouhá etapa jejich místního působení a téměř 150 let dlouhé soužití světské a církevní moci na jednom hradním sídle. Oba jejich znaky - bavorská střela a maltézský kříž - jsou základními symboly dnešního praporu města. V roce 1367 byla Bavorem IV. Strakonicím udělena základní městská privilegia. Po celou svou historii však zůstaly poddanským městem. Na počátku 15. století rod Bavorů vymřel a celý hrad s městem připadl maltézským rytířům.

Ve Strakonicích převažovala textilní výroba a její rozvoj přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy bylo město zpustošeno. Po třicetilé válce hrad upadal, velkopřevorové ztratili o Strakonice zájem, kde pobývali stále méně, a úřadovali z Prahy. Textilní průmysl se poté začal opět rozvíjet a v 19. století se strakonická výroba proslavila zejména produkcí pokrývek hlavy - fezu. S rozvojem průmyslu ve městě byl spjat i vývoj dopravy a to zejména stavbou železnice, která začala v 60. letech 19. století.

Ve městě se koncem války projevuje nedostatek potravin a s tím narůstá nespojenost nejen strakonických, ale všech, obyvatel v rámci Rakousko-Uherské monarchie. Pod vlivem říjnových zpráv o prohrávajících bitvách rakouské armády se nakonec odehraje významná událost pro Strakonice - městský strážník Karel Kraus omylem vybubnoval vznik Československa již 14. října. Za tento svůj čin byl sice odsouzen v Písku do vězení, ale nepobyl tam dlouho, jelikož již 28. října se jeho vybubnovaná zpráva stala skutečností - Rakousko-Uhersko zaniklo.

Vznik nové republiky ukončil bezmála sedm set let trvající správu města maltézským řádem. Stalo se tak v souvislosti s pozemkovou reformou ve 20. létech 20. století. Tehdy byly řádu majetky odebrány, řád opouští město a tím vlastně Strakonice definitivně přichází o svou vrchnost. V této době se ve městě kromě továren na fezy, fezáren, objevuje další významný podnik, který přežil do dnešních dnů – závod na výrobu motocyklů ČZ.

Během druhé světové války Strakonice přišly o svou židovskou komunitu. V roce 1945 bylo město osvobozeno americkými vojsky. Během komunistického režimu došlo k rozsáhlé přestavbě města. V 70. letech 20. století byla zbourána synagoga a řada dalších staveb, které musely ustoupit nové výstabě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Strakonice jsou historickým městem s řadou významných památek.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Největším lákadlem je hrad ze 13. století, který byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku. Mezi další pamětihodnosti patří barokní mariánský sloup z 18. století, poutní kostel Navštívení Panny Marie Bolestné, budova bývalé radnice nebo budova České spořitelny.

Strakonice se rozkládají v malebné části Středočeské pahorkatiny na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky. Po obou březích řeky Otavy byla zřízena naučná stezka Podskalí, která představuje faunu a flóru této lokality.

Nejznámější kulturní akcí je Mezinárodní dudácký festival, který byl založen v roce 1967 a v současné době koná se každé dva roky. Mezi další strakonické události patří tetovací a hudební festival Tattoo Jam, Strakonické vítání léta nebo středověké slavnosti Rumpálování.

Instituce ve Strakonicích:

Městský úřad Strakonice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud ve Strakonicích se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Strakonicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Strakonicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v administrativním centru v Moskvě. Možná psychicky narušený útočník byl zadržen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy