Strakonice

15. 9. 2014 14:29
Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky | Foto: Město Strakonice

Strakonice leží v jižních Čechách na soutoku Otavy a Volyňky. Město je vzdálené zhruba 60 kilometrů od Českých Budějovic. Do národního povědomí se zapsalo zejména díky divadelní báchorce Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla.

Historie:

První písemná zmínka o Strakonicích pochází z první poloviny 13. století. Středověké dějiny města jsou pevně spojeny s historií strakonického hradu, který tou dobou založil šlechtický rod Bavorů.

Základní údaje

Rozloha: 34,67 km²

Počet obyvatel: 22 922

Kraj: Jihočeský

Okres: Strakonice

Starosta: Pavel Vondrys

PSČ: 386 01

Krátce poté darovali Bavoři část hradu řádu maltézských rytířů, čímž začala ve Strakonicích sedm století dlouhá etapa jejich místního působení a téměř 150 let dlouhé soužití světské a církevní moci na jednom hradním sídle. Oba jejich znaky - bavorská střela a maltézský kříž - jsou základními symboly dnešního praporu města. V roce 1367 byla Bavorem IV. Strakonicím udělena základní městská privilegia. Po celou svou historii však zůstaly poddanským městem. Na počátku 15. století rod Bavorů vymřel a celý hrad s městem připadl maltézským rytířům.

Ve Strakonicích převažovala textilní výroba a její rozvoj přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy bylo město zpustošeno. Po třicetilé válce hrad upadal, velkopřevorové ztratili o Strakonice zájem, kde pobývali stále méně, a úřadovali z Prahy. Textilní průmysl se poté začal opět rozvíjet a v 19. století se strakonická výroba proslavila zejména produkcí pokrývek hlavy - fezu. S rozvojem průmyslu ve městě byl spjat i vývoj dopravy a to zejména stavbou železnice, která začala v 60. letech 19. století.

Ve městě se koncem války projevuje nedostatek potravin a s tím narůstá nespojenost nejen strakonických, ale všech, obyvatel v rámci Rakousko-Uherské monarchie. Pod vlivem říjnových zpráv o prohrávajících bitvách rakouské armády se nakonec odehraje významná událost pro Strakonice - městský strážník Karel Kraus omylem vybubnoval vznik Československa již 14. října. Za tento svůj čin byl sice odsouzen v Písku do vězení, ale nepobyl tam dlouho, jelikož již 28. října se jeho vybubnovaná zpráva stala skutečností - Rakousko-Uhersko zaniklo.

Vznik nové republiky ukončil bezmála sedm set let trvající správu města maltézským řádem. Stalo se tak v souvislosti s pozemkovou reformou ve 20. létech 20. století. Tehdy byly řádu majetky odebrány, řád opouští město a tím vlastně Strakonice definitivně přichází o svou vrchnost. V této době se ve městě kromě továren na fezy, fezáren, objevuje další významný podnik, který přežil do dnešních dnů – závod na výrobu motocyklů ČZ.

Během druhé světové války Strakonice přišly o svou židovskou komunitu. V roce 1945 bylo město osvobozeno americkými vojsky. Během komunistického režimu došlo k rozsáhlé přestavbě města. V 70. letech 20. století byla zbourána synagoga a řada dalších staveb, které musely ustoupit nové výstabě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Strakonice jsou historickým městem s řadou významných památek.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Největším lákadlem je hrad ze 13. století, který byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku. Mezi další pamětihodnosti patří barokní mariánský sloup z 18. století, poutní kostel Navštívení Panny Marie Bolestné, budova bývalé radnice nebo budova České spořitelny.

Strakonice se rozkládají v malebné části Středočeské pahorkatiny na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky. Po obou březích řeky Otavy byla zřízena naučná stezka Podskalí, která představuje faunu a flóru této lokality.

Nejznámější kulturní akcí je Mezinárodní dudácký festival, který byl založen v roce 1967 a v současné době koná se každé dva roky. Mezi další strakonické události patří tetovací a hudební festival Tattoo Jam, Strakonické vítání léta nebo středověké slavnosti Rumpálování.

Instituce ve Strakonicích:

Městský úřad Strakonice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud ve Strakonicích se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Strakonicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Strakonicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy