Strakonice

15. 9. 2014 14:29
Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky
Strakonický hrad u soutoku Otavy a Volyňky | Foto: Město Strakonice

Strakonice leží v jižních Čechách na soutoku Otavy a Volyňky. Město je vzdálené zhruba 60 kilometrů od Českých Budějovic. Do národního povědomí se zapsalo zejména díky divadelní báchorce Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla.

Historie:

První písemná zmínka o Strakonicích pochází z první poloviny 13. století. Středověké dějiny města jsou pevně spojeny s historií strakonického hradu, který tou dobou založil šlechtický rod Bavorů.

Základní údaje

Rozloha: 34,67 km²

Počet obyvatel: 22 922

Kraj: Jihočeský

Okres: Strakonice

Starosta: Pavel Vondrys

PSČ: 386 01

Krátce poté darovali Bavoři část hradu řádu maltézských rytířů, čímž začala ve Strakonicích sedm století dlouhá etapa jejich místního působení a téměř 150 let dlouhé soužití světské a církevní moci na jednom hradním sídle. Oba jejich znaky - bavorská střela a maltézský kříž - jsou základními symboly dnešního praporu města. V roce 1367 byla Bavorem IV. Strakonicím udělena základní městská privilegia. Po celou svou historii však zůstaly poddanským městem. Na počátku 15. století rod Bavorů vymřel a celý hrad s městem připadl maltézským rytířům.

Ve Strakonicích převažovala textilní výroba a její rozvoj přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy bylo město zpustošeno. Po třicetilé válce hrad upadal, velkopřevorové ztratili o Strakonice zájem, kde pobývali stále méně, a úřadovali z Prahy. Textilní průmysl se poté začal opět rozvíjet a v 19. století se strakonická výroba proslavila zejména produkcí pokrývek hlavy - fezu. S rozvojem průmyslu ve městě byl spjat i vývoj dopravy a to zejména stavbou železnice, která začala v 60. letech 19. století.

Ve městě se koncem války projevuje nedostatek potravin a s tím narůstá nespojenost nejen strakonických, ale všech, obyvatel v rámci Rakousko-Uherské monarchie. Pod vlivem říjnových zpráv o prohrávajících bitvách rakouské armády se nakonec odehraje významná událost pro Strakonice - městský strážník Karel Kraus omylem vybubnoval vznik Československa již 14. října. Za tento svůj čin byl sice odsouzen v Písku do vězení, ale nepobyl tam dlouho, jelikož již 28. října se jeho vybubnovaná zpráva stala skutečností - Rakousko-Uhersko zaniklo.

Vznik nové republiky ukončil bezmála sedm set let trvající správu města maltézským řádem. Stalo se tak v souvislosti s pozemkovou reformou ve 20. létech 20. století. Tehdy byly řádu majetky odebrány, řád opouští město a tím vlastně Strakonice definitivně přichází o svou vrchnost. V této době se ve městě kromě továren na fezy, fezáren, objevuje další významný podnik, který přežil do dnešních dnů – závod na výrobu motocyklů ČZ.

Během druhé světové války Strakonice přišly o svou židovskou komunitu. V roce 1945 bylo město osvobozeno americkými vojsky. Během komunistického režimu došlo k rozsáhlé přestavbě města. V 70. letech 20. století byla zbourána synagoga a řada dalších staveb, které musely ustoupit nové výstabě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Strakonice jsou historickým městem s řadou významných památek.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Největším lákadlem je hrad ze 13. století, který byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku. Mezi další pamětihodnosti patří barokní mariánský sloup z 18. století, poutní kostel Navštívení Panny Marie Bolestné, budova bývalé radnice nebo budova České spořitelny.

Strakonice se rozkládají v malebné části Středočeské pahorkatiny na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky. Po obou březích řeky Otavy byla zřízena naučná stezka Podskalí, která představuje faunu a flóru této lokality.

Nejznámější kulturní akcí je Mezinárodní dudácký festival, který byl založen v roce 1967 a v současné době koná se každé dva roky. Mezi další strakonické události patří tetovací a hudební festival Tattoo Jam, Strakonické vítání léta nebo středověké slavnosti Rumpálování.

Instituce ve Strakonicích:

Městský úřad Strakonice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud ve Strakonicích se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Strakonicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Strakonicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy