Jeden z největších přístavů světa předkládá turistům sice stovky zákazů, na druhou stranu jen tady se mohou pyšnit čistotou zářícími ulicemi, parky, i stanicemi metra.
Singapur je po Šanghaji druhý největší přístav na světě a toto pětimilionové město se rozkládá na stejnojmenném ostrově a dalších 54 přilehlých ostrůvcích v jihovýchodní Asii.
Singapur - základní údaje
Název: Singapur
Stát: Singapur
Počet obyvatel: 5 400 000
Rozloha: 710 km²
Nadmořská výška: 23 m.n.m.
Hustota obyvatel: 7 540 obyv./km²
Náboženství: buddhismus, islám a křesťanství
Telefonní předvolba: +65
Patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa s nízkou nezaměstnaností a rychlým tempem růstu. Ne nadarmo se Singapur každoročně umisťuje na nejvyšších příčkách žebříčků zemí s nejvyšší kvalitou života na světě. Je také jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů se silnou pozicí v letecké a námořní dopravě.
Singapurci jsou doslova posedlí čistotou a v zemi platí stovky různých příkazů a zákazů, kterým není radno odporovat. A tak si turisté musejí zvyknout, že zde například nesmějí žvýkat, pojídat jídlo na veřejnosti, nosit u sebe pepřový sprej nebo známé nevábně vonící ovoce durian. Na ulice zde mohou pouze automobily mladší deseti let a na vjezdu do centra se platí mýtné. Singapurci jsou ale také velmi pracovití a již ve školách se některé předměty vyučují anglicky, i když rodnou řečí je mandarínská čínština.
Ostrov sám o sobě však příliš kulturního vyžití neposkytuje. Díky všudypřítomnému vedru se lidé nejvíce zdržují v nákupních centrech, kde je levná zejména elektronika. Ti odvážnější pak hrají golf.
Historie
Ještě před tisícem let byl Singapur pouze pralesem s bujnou vegetací. Až ve 14. století, kdy zde vládl sultán Parameswara, se město stalo důležitým přístavem a jeho význam začal strmě růst, i když bylo v 16. století téměř zničeno Portugalci.
Novodobá historie Singapuru se tak začala psát v roce 1819, kdy sir Thomas Stamford Raffles založil na ostrově britský přístav. Padesát let poté se město stalo britskou korunní kolonií. Za druhé světové války bylo město obsazeno Japonskem a po ní navráceno Anglii.
V roce 1963 Singapur vyhlásil samostatnost a stal se členem Malajské federace, ze které byl ale v roce 1965 kvůli závažným neshodám vyloučen a dodnes je nezávislou republikou. V 70. letech minulého století se Singapur stal členem OSN a v 90. letech pak nejvíce prosperující zemí na světě, navíc s dobrými mezinárodními vztahy a druhým nejvyšším DPH v Asii. V čele státu stojí prezident a zákonodárná moc je v rukou parlamentu.
Turistické zajímavosti
Singapur je v podstatě taková zastavěná placka, i když velkým bodem k dobu je všudypřítomná zeleň. Mezi největší turistické atrakce patří pomník zakladatele města, Thomase Stamforda Rafflese. Pokud vás toto příliš nezaujme, vydejte se na prohlídku místních čtvrtí. Mezi ty zajímavé patří například čínská čtvrť, pokládaná za jednu z nejautentičtějších čínských čtvrtí na světě.
Za návštěvu stojí Centrum čínského dědictví nebo chrám Thian Hock Keng, nejstarší stavba města. Čtvrť s názvem Malá Indie je plná orientálních barev, vůní a chutí a v arabské čtvrti naleznete Sultánovu mešitu, největší z mešit na ostově.
Ve městě se nerušené prolínají znaky koloniální architektury s těmi nejmodernějšími mrakodrapy, vše doplněno parky a zahradami. Vypravit se určitě nezapomeňte do místní botanické zahrady, kde je otevřeno až do půlnoci a neplatí se zde vstupné.
Na víkend se zde jezdí na jeden z menších ostrovů s názvem Sentosa, který je s hlavním ostrovem spojen lanovkou. Za zmínku stojí také akvárium s 80 metrů dlouhým tunelem, kde můžete pozorovat podmořský svět, nebo tři kilometry dlouhá nákupní zóna Orchand Road plná obchodů světových značek.
Počasí
Počasí v Singapuru se odvíjí od toho, že se město nachází v tropickém pásmu pouhý jeden stupeň od rovníku. Celoročně je zde tedy horko a vlhko a den trvá stejnou dobu jako noc, tedy 12 hodin. Teplota zde ani v noci neklesá pod 20 stupňů, přes den se pohybuje okolo 30. Vlhkost vzduchu okolo 75 % je pro člověka z jiné části světa únavná, proto přijdou vhod krátké intenzivní přeháňky, které se vyskytují zhruba každý druhý den.