Singapur

7. 7. 2014 11:16
Lví město, jak se v sanskrtu překládá název Singapur, je vlastně městem a státem v jednom.
Singapur
Singapur | Foto: Thinkstock

Jeden z největších přístavů světa předkládá turistům sice stovky zákazů, na druhou stranu jen tady se mohou pyšnit čistotou zářícími ulicemi, parky, i stanicemi metra.

Singapur je po Šanghaji druhý největší přístav na světě a toto pětimilionové město se rozkládá na stejnojmenném ostrově a dalších 54 přilehlých ostrůvcích v jihovýchodní Asii.

Singapur - základní údaje

Název: Singapur

Stát: Singapur

Počet obyvatel: 5 400 000

Rozloha: 710 km²

Nadmořská výška: 23 m.n.m.

Hustota obyvatel: 7 540 obyv./km²

Náboženství: buddhismus, islám a křesťanství

Telefonní předvolba: +65

Patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa s nízkou nezaměstnaností a rychlým tempem růstu. Ne nadarmo se Singapur každoročně umisťuje na nejvyšších příčkách žebříčků zemí s nejvyšší kvalitou života na světě. Je také jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů se silnou pozicí v letecké a námořní dopravě.

Singapurci jsou doslova posedlí čistotou a v zemi platí stovky různých příkazů a zákazů, kterým není radno odporovat. A tak si turisté musejí zvyknout, že zde například nesmějí žvýkat, pojídat jídlo na veřejnosti, nosit u sebe pepřový sprej nebo známé nevábně vonící ovoce durian. Na ulice zde mohou pouze automobily mladší deseti let a na vjezdu do centra se platí mýtné. Singapurci jsou ale také velmi pracovití a již ve školách se některé předměty vyučují anglicky, i když rodnou řečí je mandarínská čínština.

Ostrov sám o sobě však příliš kulturního vyžití neposkytuje. Díky všudypřítomnému vedru se lidé nejvíce zdržují v nákupních centrech, kde je levná zejména elektronika. Ti odvážnější pak hrají golf.

Historie

Ještě před tisícem let byl Singapur pouze pralesem s bujnou vegetací. Až ve 14. století, kdy zde vládl sultán Parameswara, se město stalo důležitým přístavem a jeho význam začal strmě růst, i když bylo v 16. století téměř zničeno Portugalci.

Novodobá historie Singapuru se tak začala psát v roce 1819, kdy sir Thomas Stamford Raffles založil na ostrově britský přístav. Padesát let poté se město stalo britskou korunní kolonií. Za druhé světové války bylo město obsazeno Japonskem a po ní navráceno Anglii.

V roce 1963 Singapur vyhlásil samostatnost a stal se členem Malajské federace, ze které byl ale v roce 1965 kvůli závažným neshodám vyloučen a dodnes je nezávislou republikou. V 70. letech minulého století se Singapur stal členem OSN a v 90. letech pak nejvíce prosperující zemí na světě, navíc s dobrými mezinárodními vztahy a druhým nejvyšším DPH v Asii. V čele státu stojí prezident a zákonodárná moc je v rukou parlamentu.

Turistické zajímavosti

Singapur je v podstatě taková zastavěná placka, i když velkým bodem k dobu je všudypřítomná zeleň. Mezi největší turistické atrakce patří pomník zakladatele města, Thomase Stamforda Rafflese. Pokud vás toto příliš nezaujme, vydejte se na prohlídku místních čtvrtí. Mezi ty zajímavé patří například čínská čtvrť, pokládaná za jednu z nejautentičtějších čínských čtvrtí na světě.

podvečerní Singapur
podvečerní Singapur | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí Centrum čínského dědictví nebo chrám Thian Hock Keng, nejstarší stavba města. Čtvrť s názvem Malá Indie je plná orientálních barev, vůní a chutí a v arabské čtvrti naleznete Sultánovu mešitu, největší z mešit na ostově.

Ve městě se nerušené prolínají znaky koloniální architektury s těmi nejmodernějšími mrakodrapy, vše doplněno parky a zahradami. Vypravit se určitě nezapomeňte do místní botanické zahrady, kde je otevřeno až do půlnoci a neplatí se zde vstupné.

Na víkend se zde jezdí na jeden z menších ostrovů s názvem Sentosa, který je s hlavním ostrovem spojen lanovkou. Za zmínku stojí také akvárium s 80 metrů dlouhým tunelem, kde můžete pozorovat podmořský svět, nebo tři kilometry dlouhá nákupní zóna Orchand Road plná obchodů světových značek.

Počasí

Počasí v Singapuru se odvíjí od toho, že se město nachází v tropickém pásmu pouhý jeden stupeň od rovníku. Celoročně je zde tedy horko a vlhko a den trvá stejnou dobu jako noc, tedy 12 hodin. Teplota zde ani v noci neklesá pod 20 stupňů, přes den se pohybuje okolo 30. Vlhkost vzduchu okolo 75 % je pro člověka z jiné části světa únavná, proto přijdou vhod krátké intenzivní přeháňky, které se vyskytují zhruba každý druhý den.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 40 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření. Balík počítá s výdaji ve výši zhruba 430 miliard dolarů, které chce vláda použít například na snižování uhlíkových emisí. Na ekologická opatření je vyčleněno 374 miliard dolarů (devět bilionů Kč) a vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren.

Plánují se také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého. Dalších 64 miliard dolarů chce administrativa utratit ve zdravotnictví. Nový zákon umožňuje vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat s farmaceutickými společnostmi o cenách léků, což by podle navrhovatelů mohlo vést k výrazným úsporám.

Plán počítá s dodatečnými příjmy či úsporami ve výši až 740 miliard dolarů v příštích deseti letech. Balík zavádí novou daň se sazbou 15 procent pro firmy s ročním ziskem nad jednu miliard dolarů. Odhadovaný výnos za deset let je 258 miliard dolarů. Dalších 70 miliard dolarů by do státní kasy měla přinést během deseti let nová daň ze zpětného odkupu akcií. Úspory realizované v programu Medicare pak Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje na 288 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy