Rimini

14. 1. 2015 11:42
Rimini je hlavním městem stejnojmenné provincie v Itálie a mezi českými turisty je známé jako oblíbené a také největší přímořské letovisko a cíl letních dovolených.
Rimini
Rimini | Foto: Thinkstock

Díky písčitým plážím a krásnému počasí je tato oblast nazývána jako Sluneční riviéra.

Rimini - základní údaje

Název: Rimini
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 140 000
Rozloha: 134 km²
Nadmořská výška: 5 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 045 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +541

Rimini se nachází v jihovýchodním cípu Pádské nížiny na pobřeží Jadranského moře. I když je jeho největší devízou 20kilometrový pás pláží, smažení se na sluníčku není tím jediným, co zde můžete dělat. Nacházejí se zde památky z dob Římské říše, ale narazíte také na prvky renesance. Poblíž se navíc nachází mikrostát San Marino, které se může stát cílem některého z vašich výletů.

Rimini je rušným městem, které žije dnem i nocí, ostatně stejně jako i další jižanská města. Pokud se vydáte za setmění ven, můžete navštívit některou z desítek místních diskoték a barů a nic méně rušných restaurací nabízejících kuchyni z celého světa. Narodil se zde známý filmový režisér Federico Fellini a kreslíř komiksů Hugo Pratt. Již od svého založení bylo město jakýmsi komunikačním kanálem mezi severní a jižní částí poloostrova a v minulosti také častým dějištěm různých revolučních akcí, partyzánských odbojů a protestních hnutí.

V dnešní době jde o město žijící z turistického ruchu, ale také z mezinárodních veletrhů a konferencí. Ve městě funguje fotbalový tým Rimini Calcio, dále také basketbalový tým Basket Rimini Crabs a baseballový tým Rimini Baseball Club, který se třikrát stal evropským šampionem.

Historie

Původní osadu na místně dnešního Rimini, tehdy zvanou Ariminum, zřejmě založili Etruskové, Římané však v roce 268 př. n. l. objevili osídlení u ústí řeky Ariminus (dnes Marecchia) a podrobili si jej. Osada a později město ve své době prošlo mnoha válkami a mělo výsostné postavení jako křižovatka mezi střední a severní Itálií, spojenou po řece až k břehům moře. Z tohoto období pochází amfiteátr, který byl schopen pohltit na 12 tisíc lidí, a most z 1. století, kdy městu vládl Tiberius.

Ve 4. století se zde objevili také křesťané, kteří zde stavěly kostely. Ve středověku město ovládala rodina Malatesta, která po sobě zanechala stopy v podobě krásných hradů a dalších budov, jež mohou návštěvníci obdivovat dodnes. Caesar zde přednesl známý projev věnovaný legiím a v 16. století patřilo Rimini k majetku papeže.

V 18. století městem prošly vojska vojevůdce Napoleona, navíc zde vážné stopy zanechaly záplavy, zemětřesení a mor. Město však dále přežívalo, a to zejména díky rybářskému průmyslu. V roce 1845 vyhlásil revolucionář Ribbotti nezávislou ústavu, která byla vzápětí zakázána, a Rimini se v roce 1860 stalo součástí Italského království. V 1. světové válce byl místní přístav cílem odstřelování rakousko-uherského námořnictva a také za 2. světové války bylo město značně poničeno. Hned po skončení války však bylo město zrekonstruováno a jeho hlavním zdrojem příjmů se stalo silné odvětví turismu.

Turistické zajímavosti

Rimini, Tibériův most
Rimini, Tibériův most | Foto: Thinkstock

Pokud budete ve městě kromě pláží a restaurací pátrat například po římských památkách, běžte se ze všeho nejdřív podívat na starý římský most, který byl postaven za panování římského císaře Tiberia v letech 14 až 37 našeho letopočtu. Další zajímavou římskou památkou je Augustova brána postavena v roce 27 př. n. l. z mramoru, jež sloužila jako vstup do města. Jde o jednu z nejzachovalejších bran v celé Itálii.

Ve středu města najdete náměstí Piazza Cavour, kde se v minulosti odehrálo hned několik důležitých momentů. V jeho blízkosti se nachází krásný palác Pallazzo dell´Arengo ze 13. století, který sloužil jako sídlo soudnictví, nebo kašna Fontana della Pigna pozitivně hodnocená proslulým vynálezcem a renesančním malířem Leonardem da Vinci. Vynechat byste neměli ani bronzovou sochu svatého otce Pavla V..

Jako nákupní centrum vám poslouží náměstí Tří mučedníků (Piazza Tre Martiri), které je plné obchodů věhlasných italských značek, ale i trhů obchůdků se suvenýry. Zajímavé je kino Fulgor, které okouzlilo Federica Felliniho. Dnes se zde nachází Felliniho muzeum. Ve městě najdete také jeho rodný dům a filmový archív s jeho kompletním dílem. Dominantou nábřeží je budova Grand Hotelu, kde se odehrávalo několik Felliniho filmů a pobývaly zde hvězdy jako Sofia Loren nebo Brigitte Bardot.

Počasí

Podnebí v Rimini je středomořské a subtropické. Zimy jsou zde deštivé a relativně chladné, a díky tomu také vylidněné. O to krásnější je pak v letním období, kdy středomořská vegetace střídá všechny odstíny zelené. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty přesahují třicítku a dokonce i voda má okolo 26 stupňů. Každopádně v červnu a září je zde stále teplo a pláže navíc nebudou tak přelidněné.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy