Přelouč

28. 11. 2015 12:05
Přelouč se nachází asi 12 kilometrů západně od krajského města Pardubice. Město s historickým centrem se nachází na levém břehu řeky Labe. V okolí města vytvořilo Labe několik mrtvých ramen (meandry), kde rostou zajímavé lesní porosty.
Občanská záložna v Přelouči
Občanská záložna v Přelouči | Foto: Wikimedia

Historie

Přelouč patří k nejstarším historicky doloženým místům regionu. Původní název zněl Přelučie, odvozený podle místa, kudy se chodilo přes louky. První zmínka se datuje do roku 1086, kdy král Vratislav I. věnoval Přelouč i s chmelnicí benediktinskému klášteru v Opatovicích. Městské privilegium udělil Přelouči Přemysl Otakar II. v roce 1261. Město mohlo uplatňovat i právo hrdelní.

Základní údaje

Rozloha: 30,47 km2

Počet obyvatel: 9 036

Kraj: Pardubický

Okres: Pardubice

Starostka: Irena Burešová (Sdružení patrioti pro Přelouč)

PSČ: 535 01

Význam Přelouče vzrostl, když se v polovině 13. století rozšířila těžba stříbra v nedaleké Kutné hoře. Tehdy měla obec strategicky výhodné místo na brodu přes Labe mezi Kutnou Horou a Hradcem Králové.

Z roku 1421 existuje záznam v kronice o dobytí a zničení města. Většina obyvatel se totiž hlásila k husitské víře a tak bylo na straně táboritů. Následně ale bylo poraženo vojskem Jana Městeckého z Opočna. Za trest odvlekl 125 obyvatel, které nechal shodit do šachet Kutné Hory.
Poté byla pro oblast hlavní spíše zemědělská činnost a význam města klesal až do druhé poloviny 16. století, kdy r. 1580 potvrdil Rudolf II. privilegia královského komorního města. Z té doby má ráz města renesanční podobu. Na konci století zde bylo zaznamenáno i poměrně silné zemětřesení a to v roce 1588 a 1590.

Za třicetileté války i během tereziánských válek utrpělo město mnoho škod. Od poloviny 17. století byla ve městě trvale usídlena vojenská posádka. Roku 1738 tu kázal jezuita páter Antonín Koniáš, který varoval před odpadlíky od katolické víry.

Rozkvět městu přinesla až stavba nové císařské silnice a zvláště pak železnice počátkem 19. století. Díky napojení na železniční trať se Přelouč stala po Pardubicích druhým hospodářsky nejvýznamnějším městem pardubického regionu.
 
Turistické zajímavosti

Zřejmě nejvýznamnější architektonickou památkou města je farní kostel sv. Jakuba. Původně románský, později barokně upravený. Poblíž je v dlažbě chodníku vyznačeno místo, kde dal v roce 1738 jezuita Koniáš pálit "kacířské" knihy.

Dominantou městského hřbitova je kostelík Navštívení Panny Marie se dvěma věžemi z roku 1684. Původní jehlanovité střechy věží byly později nahrazeny cibulovitými báněmi.  Od roku 1704 stojí na náměstí vysoký morový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ze starších budov se jinak v centru města mnoho nedochovalo. Pouze domy na jižní straně náměstí a v některých ulicích mají ve svých jádrech zbytky původního středověkého a renesančního zdiva.

Novodobou dominantou města se staly novorenesanční budovy na náměstí - základní škola a budova Záložny, projektované významným českým architektem Rudolfem Kříženeckým. Ten projektoval i novorenesanční Evangelický kostel z r. 1904 se zajímavými fasádními freskami.

V okolí Přelouče stojí za pozornost především raně barokní zámek v Cholticích, obklopený rozlehlým lesoparkem. Nejcennější součástí zámku je centrální kaple sv. Romedia (1695). Poblíž Choltic jsou Svojšice. Leží tam neobvykle rozsáhlé pozůstatky středověké rytířské tvrze. Jižně od Přelouče v podhůří Železných hor je řada přírodních zajímavostí - mezi ně patří např. zatopené středověké lomy na mlýnské kameny v okolí vsi Raškovice.

Instituce v Přelouči

Městský úřad Přelouč tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Přelouč patří do obvodu Okresního soudu v Pardubicích. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové - pobočka v Pardubicích.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Přelouči se nachází územní pracoviště Finančního úřadu. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Přelouči kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 15 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 33 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy