Ostrov

15. 11. 2014 15:33
Město Ostrov leží v okrese Karlovy Vary.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Rafael Brix

Město je známé také jako Ostrov nad Ohří a nachází se na úpatí Krušných hor.

Historie:

Osada Ostrov byla založena ve 13. století a toto jméno získala díky poloze mezi říčkami Bystřicí a Veseřicí. Městská práva udělil Ostrovu Jan Lucemburský v roce 1331.

Základní údaje

Rozloha: 50,42 km²

Počet obyvatel: 17 235

Kraj: Karlovarský

Okres: Karlovy Vary

Starosta: Pavel Čekan

PSČ: 363 01

V 15. století se Ostrov stal poddanským městem, které patřilo hraběcímu rodu Šliků. Tento rod zbohatl především z těžby stříbra v nedalekém Jáchymově a v Ostrově vystavěli zámek. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek rodu zkonfiskován a ostrovské panství připadlo vojevůdci císařských vojsk Juliovi Heinrichovi, vévodovi Sasko-Lauenburskému, který chtěl z Ostrova učinit své rezidenční sídlo a za tímto účelem přestavěl zámek a založil zámecký park. Jeho syn Julius František v budování pokračoval a nechal postavit například letohrádek.

Tvář města byla do dnešní podoby mnohokrát pozměněna řadou ničivých požárů a následnou novou výstavbu. Sňatkem s poslední princeznou Sasko - Lauenburskou Franciskou Sibyllou Augustou v roce 1690 připojil Ostrov ke svým panstvím Ludvík Vilém, markrabě Badenský. Tento rod si vybudoval své sídlo v německém v Rastattu. Tyto vazby, včetně mnoha architektonických podobností Ostrova s Rastattem, jsou důvodem, proč se Rastatt stal v roce 1991 partnerským městem Ostrova.

Toto období uzavřela v Ostrově stavba Paláce princů a kamenický skvost - Bílá brána. V 19. století patřilo město jedné z větví Habsburků a v této době dostalo staré město dnešní podobu. Vznikly četné měšťanské domy a původně renesanční Stará radnice byla novogoticky upravena. K dalšímu rozvoji města přispěla stavba železnice. Kolem vlakového nádraží pak začaly vznikat nové průmyslové závody - porcelánka PULS a huť Eleonora, později továrna na lepenkový papír Theerag.

Po vzniku Československa tvořili Němci většinu obyvatel Ostrova. V roce 1938 bylo město jako součást Sudet připojeno k Německu. Po druhé světové válce, kdy se Ostrov stal opět součástí Československa, došlo k odsunu Němců a město bylo nově odsídleno českým obyvatelstvem.

Pro poválečná léta je typická především výstavba sídlišť pro pracovníky uranových dolů v Jáchymově. Ostrov se stal společně s Jáchymovem centrem zpracování uranové rudy. Těžba uranu byla zastavena v roce 1960. Kromě toho se město proslavilo také díky továrně na trolejbusy firmy Škoda Ostrov. Pochází odsud velká část trolejbusů, jezdících v mnohých českých, slovenských i jiných městech.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické jádro Ostrova je městskou památkovou rezervací. Nejstarší dochovanou stavbou je hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího z počátku 13. století. Další významnou památkou je zámek postavený rodem Šliků spolu se zámeckou zahradou nebo letohrádek. Díky své poloze je Ostrov výchozím bodem pro výlety do blízkého okolí. Milovníci zimních i letních sportů mohou vyrazit do Krušných hor, oblíbeným lyžařským střediskem je Boží Dar. Nedaleko Ostrova se nachází také lázeňské měso Karlovy Vary.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Ondřej Koníček

Na Mírovém náměstí v nové části města se nachází Dům kultury, stavba z padesátých let kopírující tehdejší sovětskou architekturu. Budova je každoročně dějištěm Dětského filmového festivalu Oty Hofmana a každý lichý rok se zde koná mezinárodní divadelní festival mládeže Soukání. Ve městě vysílá televizní stanice TV Ostrov.

Instituce v Ostrově:

Městský úřad Ostrov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ostrov patří do obvodu Okresního soudu v Karlových Varech. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ostrově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Ostrově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy