Malawi

15. 12. 2016 10:37
Malawská republika leží v jihovýchodní Africe v úzkém území podél jižního konce Východoafrické příkopové propadliny. Úplnou nezávislost na Velké Británii země získala v roce 1964. Hlavním městem je od roku 1975 Lilongwe.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Malawi je suchozemským státem bez přímého přístupu k moři. Nejdelší hranici má se svým východním sousedem Mosambikem, dále sousedí se Zambií, a Tanzánií.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Lilongwe
Rozloha: 118 480 km2
Nejvyšší bod: Sapitwa (3002 m n. m.)
Časové pásmo: +2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 18, 1 mil. (2015)
Hustota zalidnění: 192, 4 ob. / km²
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: Malawijci 60 %
Náboženství: křesťané 80 %, muslimové 12, 8 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 6. července 1964 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: malawijská kwacha

Na březích jezera Nyasa byly nalezeny důkazy o osídlení již z doby kamenné. Asi kolem roku 1000 n.l. se sem přistěhovali Bantuové. V 16. století zde existovalo relativně silné království Malawi, po kterém nese země své jméno.  Oblast se postupně dostala do sféry vlivu arabských východoafrických emirátů, čelila nájezdům zulských a bantuských kmenů, pro něž byla zdrojem otroků. V 17. století se do Malawi dostali první Portugalci, ale o obrovském jezeře neměli ani potuchy až do roku 1859, kdy zemi procestoval David Livingstone, jehož průzkum podnítil příchod skotských misionářů.

Roku 1891 zde byl vyhlášen britský protektorát, v roce 1893 byla země přejmenována na Britskou střední Afriku. Roku 1907 získala opět nový název – Njasko. V roce 1964 byla vyhlášena nezávislost pod názvem Malawi, roku 1966 se země stala republikou. První prezident Hastings Banda byl v roce 1971 prohlášen doživotním prezidentem. Byla zavedena vláda jedné strany (Kongresová strana Malawi), prezident získal téměř diktátorské pravomoci. Nepokoje vyústily roku 1992 v referendum, které rozhodlo o návratu k pluralitnímu systému. Banda rezignoval a v následujícím roce byla přijata nová ústava.

Hospodářství

Malawi je málo rozvinutý zemědělský stát. Pěstuje se zde hlavně tabák, který tvoří až 70 % vývozu a je jediným významným vyváženým produktem. Dále se pěstuje kukuřice, rýže, sorgo, batáty, cukrová třtina, bavlna, podzemnice olejná, čaj, banány. Chová se nejvíce skot a kozy. Důležitý je vnitrozemský rybolov v jezeře Malawi. Těží se dřevo. Průmysl brzdí špatná infrastruktura. V posledním období se rozvíjí turistický ruch.

Obyvatelstvo a náboženství

Malawi je multietnický stát, obyvatelstvo je tvořeno většinou bantuskými etnickými skupinami, kterým dominuje Chewa (32,6 %). Dále jsou zastoupeny skupiny Lomwe (17,6 %), Yao (13,5 %, podél jihovýchodní hranice s Mosambikem), Tumbuka (8,8 %, převážně na severu), Nyanja (5,8 %, převážně na jihu země), Sena (3,6 %), Tonga (2,1 %), Ngonde (1 %) a Ngoni. Obyvatelstvo evropského a asijského původu tvoří méně než 1 %.  Co se týče náboženství, jsou zde nejvíce křesťané (většinou protestanti, dále katolíci a příslušníci afrických křesťanských náboženství) 82 %, pak muslimové 13 %, ostatní 3 % a místní náboženství 2 %.

Politický systém

Malawi je unitární republikou praktikující prezidentský systém moci s existencí více politických stran. Prezident je hlavou státu a zároveň předsedá vládě, kterou jmenuje. Zákonodárnou moc má jednokomorové Národní shromáždění (National Assembly), které má celkem 193 poslanců.

Dovolená a cestování

Malawi dýchá starodávnou atmosférou. Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinách i horách se svahy často zahalenými do mlhy a oparu. Nacházejí se zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Právě rozmanitost přírody zve k trekům, safari či vyjížďkám na horských kolech. Malawi protíná od severu k jihu Velká příkopová propadlina, jejíž dno je částečně vyplněno vodami jezera Malawi. Jezero podstatně ovlivňuje život zdejších obyvatel a je také hlavní atrakcí tohoto státu. Kromě názvu Malawi se ještě užívá i původní koloniální název jezera - Njasa. Oproti jiným jezerům na světě je Malawi domovem stovek druhů ryb, mnohé z nich jsou endemické.

Zajímavosti

  • Nejznámějším místem celé země je jezero Malawi, které tvoří prakticky polovinu východní hranice celé země.
  • Zomba plnila funkci hlavního města mezi lety 1864 až 1975. Leží na úpatí planiny Zomba a zůstává sídlem mnoha úřadů a univerzity.
  • Město Blantyre soustřeďuje obchod a finančnictví. Je největším malawijským městem a žije zde asi 800 000 obyvatel. V Blantyre sídlí Nejvyšší soud a významné univerzity.
  • Malawijci patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy.
    V Malawi téměř neznají slovo kriminalita.

Na jižním pobřeží jezera se nachází národní park, který je zapsán ve světovém dědictví UNESCO. Úchvatné přírodní scenérie se nacházejí v národních parcích Nyika, Kasungu a Liwonde. Vrcholy v národním parku Nyika dosahují až 2000 metrů nad mořem. Horské louky, čerstvý vzduch, pěší túry, pozorování zvířat a výhledy do dalekého okolí jsou jeho hlavními atrakcemi. V níže položeném národním parku Kasungu je znám pro Afriku typickými zástupci fauny, jako jsou sloni, buvoli a zebry. Národní park Liwonde navazuje na jižní cíp jezera Malawi. Park je tvořen říčními bažinami, listnatými lesy, loukami i mopanovými lesy. Žijí zde sloni, hroši, krokodýli, vodušky a antilopy. Síť národních parků doplňují přírodní rezervace, například Vwaza March Wildlife Reserve a Majete Wildlife Reserve.

 

Právě se děje

Další zprávy