Malawi

15. 12. 2016 10:37
Malawská republika leží v jihovýchodní Africe v úzkém území podél jižního konce Východoafrické příkopové propadliny. Úplnou nezávislost na Velké Británii země získala v roce 1964. Hlavním městem je od roku 1975 Lilongwe.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Malawi je suchozemským státem bez přímého přístupu k moři. Nejdelší hranici má se svým východním sousedem Mosambikem, dále sousedí se Zambií, a Tanzánií.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Lilongwe
Rozloha: 118 480 km2
Nejvyšší bod: Sapitwa (3002 m n. m.)
Časové pásmo: +2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 18, 1 mil. (2015)
Hustota zalidnění: 192, 4 ob. / km²
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: Malawijci 60 %
Náboženství: křesťané 80 %, muslimové 12, 8 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 6. července 1964 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: malawijská kwacha

Na březích jezera Nyasa byly nalezeny důkazy o osídlení již z doby kamenné. Asi kolem roku 1000 n.l. se sem přistěhovali Bantuové. V 16. století zde existovalo relativně silné království Malawi, po kterém nese země své jméno.  Oblast se postupně dostala do sféry vlivu arabských východoafrických emirátů, čelila nájezdům zulských a bantuských kmenů, pro něž byla zdrojem otroků. V 17. století se do Malawi dostali první Portugalci, ale o obrovském jezeře neměli ani potuchy až do roku 1859, kdy zemi procestoval David Livingstone, jehož průzkum podnítil příchod skotských misionářů.

Roku 1891 zde byl vyhlášen britský protektorát, v roce 1893 byla země přejmenována na Britskou střední Afriku. Roku 1907 získala opět nový název – Njasko. V roce 1964 byla vyhlášena nezávislost pod názvem Malawi, roku 1966 se země stala republikou. První prezident Hastings Banda byl v roce 1971 prohlášen doživotním prezidentem. Byla zavedena vláda jedné strany (Kongresová strana Malawi), prezident získal téměř diktátorské pravomoci. Nepokoje vyústily roku 1992 v referendum, které rozhodlo o návratu k pluralitnímu systému. Banda rezignoval a v následujícím roce byla přijata nová ústava.

Hospodářství

Malawi je málo rozvinutý zemědělský stát. Pěstuje se zde hlavně tabák, který tvoří až 70 % vývozu a je jediným významným vyváženým produktem. Dále se pěstuje kukuřice, rýže, sorgo, batáty, cukrová třtina, bavlna, podzemnice olejná, čaj, banány. Chová se nejvíce skot a kozy. Důležitý je vnitrozemský rybolov v jezeře Malawi. Těží se dřevo. Průmysl brzdí špatná infrastruktura. V posledním období se rozvíjí turistický ruch.

Obyvatelstvo a náboženství

Malawi je multietnický stát, obyvatelstvo je tvořeno většinou bantuskými etnickými skupinami, kterým dominuje Chewa (32,6 %). Dále jsou zastoupeny skupiny Lomwe (17,6 %), Yao (13,5 %, podél jihovýchodní hranice s Mosambikem), Tumbuka (8,8 %, převážně na severu), Nyanja (5,8 %, převážně na jihu země), Sena (3,6 %), Tonga (2,1 %), Ngonde (1 %) a Ngoni. Obyvatelstvo evropského a asijského původu tvoří méně než 1 %.  Co se týče náboženství, jsou zde nejvíce křesťané (většinou protestanti, dále katolíci a příslušníci afrických křesťanských náboženství) 82 %, pak muslimové 13 %, ostatní 3 % a místní náboženství 2 %.

Politický systém

Malawi je unitární republikou praktikující prezidentský systém moci s existencí více politických stran. Prezident je hlavou státu a zároveň předsedá vládě, kterou jmenuje. Zákonodárnou moc má jednokomorové Národní shromáždění (National Assembly), které má celkem 193 poslanců.

Dovolená a cestování

Malawi dýchá starodávnou atmosférou. Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinách i horách se svahy často zahalenými do mlhy a oparu. Nacházejí se zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Právě rozmanitost přírody zve k trekům, safari či vyjížďkám na horských kolech. Malawi protíná od severu k jihu Velká příkopová propadlina, jejíž dno je částečně vyplněno vodami jezera Malawi. Jezero podstatně ovlivňuje život zdejších obyvatel a je také hlavní atrakcí tohoto státu. Kromě názvu Malawi se ještě užívá i původní koloniální název jezera - Njasa. Oproti jiným jezerům na světě je Malawi domovem stovek druhů ryb, mnohé z nich jsou endemické.

Zajímavosti

  • Nejznámějším místem celé země je jezero Malawi, které tvoří prakticky polovinu východní hranice celé země.
  • Zomba plnila funkci hlavního města mezi lety 1864 až 1975. Leží na úpatí planiny Zomba a zůstává sídlem mnoha úřadů a univerzity.
  • Město Blantyre soustřeďuje obchod a finančnictví. Je největším malawijským městem a žije zde asi 800 000 obyvatel. V Blantyre sídlí Nejvyšší soud a významné univerzity.
  • Malawijci patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy.
    V Malawi téměř neznají slovo kriminalita.

Na jižním pobřeží jezera se nachází národní park, který je zapsán ve světovém dědictví UNESCO. Úchvatné přírodní scenérie se nacházejí v národních parcích Nyika, Kasungu a Liwonde. Vrcholy v národním parku Nyika dosahují až 2000 metrů nad mořem. Horské louky, čerstvý vzduch, pěší túry, pozorování zvířat a výhledy do dalekého okolí jsou jeho hlavními atrakcemi. V níže položeném národním parku Kasungu je znám pro Afriku typickými zástupci fauny, jako jsou sloni, buvoli a zebry. Národní park Liwonde navazuje na jižní cíp jezera Malawi. Park je tvořen říčními bažinami, listnatými lesy, loukami i mopanovými lesy. Žijí zde sloni, hroši, krokodýli, vodušky a antilopy. Síť národních parků doplňují přírodní rezervace, například Vwaza March Wildlife Reserve a Majete Wildlife Reserve.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy