Málaga

17. 11. 2014 15:29
Španělská Málaga, rodiště slavného malíře Pabla Picassa, je více než perlou stejnojmenné provincie a oblasti zvané Andalusie.
Španělské město Málaga
Španělské město Málaga | Foto: Thinkstock

Díky příznivému počasí, gastronomickým pochoutkám a přístupným památkám jej i vy po 14 dnech dovolené budete brát jako svůj druhý domov.

Málaga - základní informace

Název: Málaga          

Stát: Španělsko

Počet obyvatel: 558 000

Rozloha: 398 km²

Nadmořská výška: 8 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 400 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +3495

Málaga je přístavním městem na jihu Španělska a chlubí se skutečně výhodnou polohou. Proti proudu severních větrů je chráněna horami, které pronikají hluboko do moře, na druhé straně však nabízí písčitou krajinu s rozsáhlými plážemi. Navíc má nejvyšší průměrné teploty ve Španělsku a více než 300 slunečných dní v roce. Celým městem se nese odkaz na slavného rodáka Pabla Picassa. V jeho rodném domě se dnes nachází archiv věnovaný jeho životu a dílu, kam je vstup zdarma. Ve městě najdete také muzeum věnované jeho dílu, stálá expozice je tvořena obrazy, které muzeu věnoval umělcův vnuk a jeho žena.

Přijet sem můžete také za gastronomickým zážitkem. Kromě darů moře, které jsou zde servírovány skutečně čerstvé, můžete ochutnat zdejší tapas nebo silné malažské víno. Málaga je mezi turisty známá také svými golfovými hřišti rozsetými podél celé oblasti Costa del Sol. Některými místními je proto tato část žertem nazývána Costa del Golf.

Historie

Archeologické nálezy spletitého komplexu jeskyní poblíž dnešní Málagy napovídají, že bylo zdejší území obýváno již před více než tisíci lety. Původní město, tehdy nazýváno Malaka podle plátku solené ryby, však bylo založeno Féničany v roce 800 př. n. l. V 16. století před Kristem byla vláda Féničanů vystřídána Řeky, kteří po 70 letech podlehli náporu Kartáginců. Ti byli v roce 202 př. n. l. z celého Iberského poloostrova vyhnáni Římany a město bylo podle nich přejmenováno na Flavia Malacita a přeměněno v důležitý opěrný bod.

Po pádu římské nadvlády přišlo do Málagy v 7. století mnoho germánských a arabských kmenů, díky kterým se město přeměnilo v rozkvétající centrum s hradbami a pěti obrovskými branami. V 15. století došlo k vyhnání Arabů, jelikož většina měst společně s Málagou byla dobyta katolickými veličenstvy. Z té doby pocházejí hlavní náměstí Constitutción a kláštery La Victoria a La Trinidad.

Období rozkvětu vystřídalo období úpadku, v 16. a 17. století byla oblast postižena epidemiemi, špatnými úrodami a ekonomickou krizí. Paradoxně právě v té době byl postaven přístav a pokračovalo se ve stavbě katedrály, která byla započata na začátku 16. století. V 19. století došlo k realizaci smělého urbanistického plánu, kdy došlo k oddělení průmyslových oblastí od obývaných částí a turistických zón. Již v polovině 20. století se Málaga proměnila v turisticky vyhledávané město, navíc páté největší ve Španělsku.

Turistické zajímavosti

Málaga - pevnost Alcazaba
Málaga - pevnost Alcazaba | Foto: Thinkstock

Kdo chce zažít pravou tvář Málagy, ať si zajde do rušné části města vinoucí se kolem ulice Larios. Nalezne zde mnoho starodávných uliček, obchůdků a barů, kde za soumraku ožívá noční život. Pro milovníky památek se zde také něco najde. V první řadě může jít o římský amfiteátr z 2. století, který bal náhodou objeven při vykopávání základů budovy v druhé polovině minulého století. Za zmínku stojí také pevnost Alcazaba, původně arabská, postavena na římských ruinách v první polovině 9. století jako ochrana proti nájezdům pirátů.

Jednou z nejkrásnějších budov města je renesanční palác šlechticů z Bellavisty z 16. století s nádhernými stropy ve španělském stylu Mudejar. Právě zde v současné době naleznete Muzeum Picassa. Další skvost se ukrývá v kopci nad městem a v parném létě dá zabrat se k němu vyšplhat. Jde o pevnost Castillo de Gibralfaro, odkud se můžete kochat nádhernými výhledy na město, přístav a také býčí arénu s názvem La Malagueta, jednu z největších ve Španělsku, která mezi městskou zástavbou působí tak trochu podivně. V místech, která dříve omývala mořská voda, dnes stojí botanická zahrada El Parque, jedna z největších tropických a subtropických zahrad v Evropě s více než 160 druhy rostlin a stromů. Málaga je nejen centrem kultury, ale také gastronomických zážitků. Při její návštěvě si nenechte ujít například malé smažené rybičky, různé druhy tapas nebo výborné víno. Nezapomeňte však, že i zde se přísně dodržuje odpolední siesta, v průběhu které má většina restaurací zavřeno.

Počasí

Málaga, to jsou mírné zimy a horká léta. Uvádí se, že jde zde 330 slunečných dní v roce, kdy průměrná teplota často přesahuje 22 stupňů. Teplá je zde také mořská voda, průměrně se pohybuje okolo 18 stupňů, v srpnu však dosahuje až 24 stupňů. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pravidelně šplhají k 30 stupňům a ve městě je skoro nedýchatelno, naopak nejchladnějšími prosinec a leden, kdy však teplota neklesne pod 9 stupňů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy