Kuala Lumpur

18. 11. 2014 14:37
Kuala Lumpur, v překladu „blátivý soutok“, je hlavním městem Malajsie a jedním z nejmodernějších měst jihovýchodní Asie.
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur | Foto: Thinkstock

Místní mu neřeknou jinak než „ KL“, vy si jej zase budete pamatovat podle lesku moderních výškových budov.

Kuala Lumpur je jedním z mála asijských příkladů, na kterém vidíte, jak lze přirozeně zkombinovat starý svět s moderním životem. Nachází se na západním pobřeží Malajského poloostrova na soutoku řek Klang a Gombak, odkud také dostalo svůj název. Z východní strany je město ohraničeno pohořím Titiwangsa, ze západní pak mořem a dále ostrovem Sumatra.

Kuala Lumpur - základní informace

Název: Kuala Lumpur           

Stát: Malajsie

Počet obyvatel: 1 900 000

Rozloha: 244 km²

Nadmořská výška: 22 m.n.m.

Hustota obyvatel: 7 388 obyv./km²

Náboženství: islám

Telefonní předvolba: +603

Kuala Lumpur je sídlem malajského parlamentu a krále a v minulosti město hostilo hned několik významných mezinárodních událostí, jako například závody Formule 1. Jde o rychle se rozrůstající obchodní a finanční centrum, kde doslova na každém rohu narazíte na střet nového se starým – ať už v tradičně oblečených ženách či manažerech v oblecích, nebo mrakodrapech, v jejichž sklech se odrážejí pozůstatky staré zástavby a chrámy nejrůznějších náboženství.

I když je ve městě v posledních letech patrný také nárůst turistů přesto je Malajsie v porovnání se sousedními státy dražší variantou cestování. A tak zde namísto baťůžkářů potkáte spíše účastníky organizovaných zájezdů. Kromě zajímavých čtvrtí, mezi které patří například Golden Triangel s drahými obchody a hotely, pulzující Chinatown, voňavá Little India nebo oddychová Lake Gardens turisty láká především nejvyšší dvojitá budova na světě s názvem Petronas Twin Tower, která byla až do roku 2004 také nejvyšší budovou světa.

Historie

Minulost dnešního města Kuala Lumpur se začala psát v roce 1850, kdy malajský vůdce Rádža Abdullah povolal čínské dělníky, aby v místech dnešního města začali budovat doly na těžbu cínu. Pro tento účel bylo vybráno místo na soutoku řek Sungai Gombak a Sungai Klang, které již v té době místní označovali jako blátivý soutok. Osada zde založená se zprvu jmenovala Pengkalan Lumpur, později byl název změněn na Kuala Lumpur, což městu zůstalo dodnes. Již vzhledem ke svému umístění se osada zpočátku potýkala se spoustou problémů, zužovaly ji epidemie, požáry a potopy a mimo jiné také Selagonská občanská válka.

V roce 1870 se vlády nad městem ujal čínský kapitán Yap Ah Loy, což zapříčinilo obrovský růst malé osady, která se během deseti let rozšířila natolik, že byla v roce 1880 zvolena jako ideální místo k přesunu hlavního města. Rozkvět nadále pokračoval a v roce 1896 bylo Kuala Lumpur zvoleno jako hlavní město nově vzniklé Federace majaských států. V průběhu druhé světové války bylo město obsazeno japonskými vojsky a okupováno až do roku 1945, kdy se hlavní velitel Sedmé japonské armády v Singapuru a Malajsii Seiširó Itagaki vzdal Britům hned po tom, co byly svrženy atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki.

V roce 1957 získala Federace malajských států nezávislost na Británii a Kuala Lumpur zůstalo jejím hlavním městem i po vzniku samostatného státu Malajsie v roce 1963.

Turistické zajímavosti

I když je toho v Kuala Lumpur k vidění mnohem více, není možné nezačít výčet turistických zajímavostí jinak než z dálky viditelných „dvojčat“, věží Petronas Twin Towers. Věže naleznete v centrální čtvrti KLCC (Kuala Lumpur City Centre) a měří 452 metrů, což je mezi lety 1996 až 2004 vyneslo na přední příčku seznamu nejvyšších budov světa, dokud je nepředstihl mrakodrap Taipei 101 v Taiwanu. Každá z věží má 88 pater, turisté se mohou výtahem dostat až do 41. patra, kde se nachází Skybridge spojující obě budovy. Kromě pondělků se zde každý den vydává určitý počet vstupenek na tuto atrakci zdarma, takže pokud ji chcete vidět, musíte brzy ráno vstát a zařadit se do fronty čekajících. Prohlédnout si zde můžete také místnost věnovanou výstavbě věží nebo krátký 3D film o petrochemické společnosti Petronas.

Kuala Lumpur - mešita Masjid Jamek
Kuala Lumpur - mešita Masjid Jamek | Foto: Thinkstock

Nedaleko věží se nachází Náměstí nezávislosti (Merdeka Square), kde byla v roce 1957 poprvé vyvěšena malajská vlajka. Kousek odsud se nachází mešita Masjid Jamek z roku 1909 postavená z červených cihel a mramoru, kam je vstup zdarma. Zajděte se podívat také do čínské čtvrti, kde se můžete kochat budovou hlavní tržnice ve stylu art-deco z roku 1888, nebo navštívit hinduistický chrám Sri Mahamariamman, jehož střechy i stěny pokrývají stovky pestrobarevných sošek hinduistických bohů.

100 let stará nádražní budova v Kuala Lumpur je unikátní směsí východních a západních stylů. Přesto mnoha lidem připomíná spíše zámek z pohádky než železniční křižovatku. Budova byla dokončena v roce 1910, ale nádraží bylo později přestavováno a rozšiřováno. Původní části interiéru je možné vidět v nedalekém hotelu Heritage Station Hotel.
100 let stará nádražní budova v Kuala Lumpur je unikátní směsí východních a západních stylů. Přesto mnoha lidem připomíná spíše zámek z pohádky než železniční křižovatku. Budova byla dokončena v roce 1910, ale nádraží bylo později přestavováno a rozšiřováno. Původní části interiéru je možné vidět v nedalekém hotelu Heritage Station Hotel. | Foto: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Na jih od čínské čtvrti je krásná budova vlakového nádraží, kterou nechali v roce 1911 postavit Britové. Od ní je to již jen kousek k národní mešitě Masjid Negara se 73metrovým minaretem, která byla otevřena v roce 1965 a pojme až 15 tisíc věřících.

Počasí

Ve městě Kuala Lumpur panuje klima tropického deštného pralesa, většinou je tedy teplo a kromě období dešťů, které probíhá od října do března, je také slunečno. Teploty se během roku příliš nemění, ty nejvyšší se pohybují okolo 32 stupňů, ty nejnižší okolo 23. Deštivých dnů je v průměru v každém měsíci 12 a pokud se sem nerozhodnete jet zrovna v době, kdy na ostrově Sumatra řádí lesní požáry, měli byste zažít příjemné počasí.

 

Právě se děje

Další zprávy