Krnov

11. 8. 2014 12:16
Krnov je město v Moravskoslezském kraji, které patří do okresu Bruntál.
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov leží v blízkosti hranic s Polskem na soutoku řek Opavy a Opavice. Město se nachází v podhůří Nízkého Jeseníku.

Historie:

První zmínka o Krnově pochází ze 13. století. Krnov vznikl na křižovatce dávných obchodních cest, která spojovala pobaltská hansovní města s Itálií.

Základní údaje

Rozloha: 44,40 km²

Počet obyvatel: 24 518

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Bruntál

Starostka: Alena Krušinová (ČSSD)

PSČ: 794 01

Městská práva získal Krnov již ve druhé polovině třináctého století. Město vzkvétalo díky obchodu a rozvinutému soukenictví. Hospodářský rozvoj Krnova vyvrcholil na přelomu 16. a 17. století za vlády rodu Hohenzollernů a přerušila ho až třicetiletá válka (1618 až 1648). Boje třicetileté války se několikrát přelila i přes Krnov a značnou měrou přispěly k úpadku a následné stagnaci města. Války o dědictví rakouské, během nichž Marie Terezie ztratila téměř celé Slezsko, učinily z Krnova pohraniční město.

Nový impulz pro rozvoj města přinesla až průmyslová revoluce. Na počátku 19. století v Krnově pracovalo mnoho soukenických mistrů, kteří poději začali zakládat textilní továrny. Krnov byl s okolními městy spojen železnicí v roce 1872. O rok později vznikla ve městě továrna na varhany Gebrüder Rieger. Kromě továren v Krnově vyrůstaly i obytné čtvrti, školy nebo administrativní budovy. Krnov se měnil v moderní město.

Rozvoj pokračoval i v období první republiky, přestože velká hospodářská krize na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století přivodila zánik více než poloviny krnovských textilek. Na základě Mnichovské dohody se Krnov připadl nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německy mluvících obyvatel a do města pak postupně přicházeli Češi.

Za komunistického režimu postihly výrazné změny také zástavbu Krnova, byly zbourány celé bloky historických měšťanských domů a tvář města, jak byla známa po staletí, byla nenávratně ztracena.

Po roce 1989 došlo k úpadku textilního průmyslu. V Krnově tak zanikla staletá tradice textilní výroby. Naopak továrna na výrobu varhan Rieger-Kloss nadále pokračuje v tradici započaté v 19. století a stále vyrábí varhany pro celý svět.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Mezi nejvýznamnější krnovské památky patří synagoga z roku 1871, která je jedinou dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Dále můžeme jmenovat minoritský klášter, kostel na Cvilíně, kde se každoročně koná několik poutí, rozhlednu na Cvilíně a nedaleké trosky původního hradu nebo krnovský zámek.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov návštěvníkům nabízí také kulturní vyžití. Hlavními akcemi města jsou Krnovské hudební slavnosti, Hornoslezské slavnosti a Přehlídka 70mm filmu KRRR!. Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v ČR, které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie. Krnov díky své poloze také představuje výchozí bod pro výlety do Nízkého Jeseníku, a nabízí tak možnost užít si letní i zimní sportovní aktivity.

Instituce v Krnově:

Městský úřad Krnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Bruntále má od roku 1995 zřízenou pobočku v Krnově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Krnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontatky.

Úřad práce České republiky má v Krnově kontaktní pracoviště.

Odakz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy