Krnov

11. 8. 2014 12:16
Krnov je město v Moravskoslezském kraji, které patří do okresu Bruntál.
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov leží v blízkosti hranic s Polskem na soutoku řek Opavy a Opavice. Město se nachází v podhůří Nízkého Jeseníku.

Historie:

První zmínka o Krnově pochází ze 13. století. Krnov vznikl na křižovatce dávných obchodních cest, která spojovala pobaltská hansovní města s Itálií.

Základní údaje

Rozloha: 44,40 km²

Počet obyvatel: 24 518

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Bruntál

Starostka: Alena Krušinová (ČSSD)

PSČ: 794 01

Městská práva získal Krnov již ve druhé polovině třináctého století. Město vzkvétalo díky obchodu a rozvinutému soukenictví. Hospodářský rozvoj Krnova vyvrcholil na přelomu 16. a 17. století za vlády rodu Hohenzollernů a přerušila ho až třicetiletá válka (1618 až 1648). Boje třicetileté války se několikrát přelila i přes Krnov a značnou měrou přispěly k úpadku a následné stagnaci města. Války o dědictví rakouské, během nichž Marie Terezie ztratila téměř celé Slezsko, učinily z Krnova pohraniční město.

Nový impulz pro rozvoj města přinesla až průmyslová revoluce. Na počátku 19. století v Krnově pracovalo mnoho soukenických mistrů, kteří poději začali zakládat textilní továrny. Krnov byl s okolními městy spojen železnicí v roce 1872. O rok později vznikla ve městě továrna na varhany Gebrüder Rieger. Kromě továren v Krnově vyrůstaly i obytné čtvrti, školy nebo administrativní budovy. Krnov se měnil v moderní město.

Rozvoj pokračoval i v období první republiky, přestože velká hospodářská krize na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století přivodila zánik více než poloviny krnovských textilek. Na základě Mnichovské dohody se Krnov připadl nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německy mluvících obyvatel a do města pak postupně přicházeli Češi.

Za komunistického režimu postihly výrazné změny také zástavbu Krnova, byly zbourány celé bloky historických měšťanských domů a tvář města, jak byla známa po staletí, byla nenávratně ztracena.

Po roce 1989 došlo k úpadku textilního průmyslu. V Krnově tak zanikla staletá tradice textilní výroby. Naopak továrna na výrobu varhan Rieger-Kloss nadále pokračuje v tradici započaté v 19. století a stále vyrábí varhany pro celý svět.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Mezi nejvýznamnější krnovské památky patří synagoga z roku 1871, která je jedinou dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Dále můžeme jmenovat minoritský klášter, kostel na Cvilíně, kde se každoročně koná několik poutí, rozhlednu na Cvilíně a nedaleké trosky původního hradu nebo krnovský zámek.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov návštěvníkům nabízí také kulturní vyžití. Hlavními akcemi města jsou Krnovské hudební slavnosti, Hornoslezské slavnosti a Přehlídka 70mm filmu KRRR!. Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v ČR, které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie. Krnov díky své poloze také představuje výchozí bod pro výlety do Nízkého Jeseníku, a nabízí tak možnost užít si letní i zimní sportovní aktivity.

Instituce v Krnově:

Městský úřad Krnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Bruntále má od roku 1995 zřízenou pobočku v Krnově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Krnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontatky.

Úřad práce České republiky má v Krnově kontaktní pracoviště.

Odakz na kontakty.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy