Krnov

11. 8. 2014 12:16
Krnov je město v Moravskoslezském kraji, které patří do okresu Bruntál.
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov leží v blízkosti hranic s Polskem na soutoku řek Opavy a Opavice. Město se nachází v podhůří Nízkého Jeseníku.

Historie:

První zmínka o Krnově pochází ze 13. století. Krnov vznikl na křižovatce dávných obchodních cest, která spojovala pobaltská hansovní města s Itálií.

Základní údaje

Rozloha: 44,40 km²

Počet obyvatel: 24 518

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Bruntál

Starostka: Alena Krušinová (ČSSD)

PSČ: 794 01

Městská práva získal Krnov již ve druhé polovině třináctého století. Město vzkvétalo díky obchodu a rozvinutému soukenictví. Hospodářský rozvoj Krnova vyvrcholil na přelomu 16. a 17. století za vlády rodu Hohenzollernů a přerušila ho až třicetiletá válka (1618 až 1648). Boje třicetileté války se několikrát přelila i přes Krnov a značnou měrou přispěly k úpadku a následné stagnaci města. Války o dědictví rakouské, během nichž Marie Terezie ztratila téměř celé Slezsko, učinily z Krnova pohraniční město.

Nový impulz pro rozvoj města přinesla až průmyslová revoluce. Na počátku 19. století v Krnově pracovalo mnoho soukenických mistrů, kteří poději začali zakládat textilní továrny. Krnov byl s okolními městy spojen železnicí v roce 1872. O rok později vznikla ve městě továrna na varhany Gebrüder Rieger. Kromě továren v Krnově vyrůstaly i obytné čtvrti, školy nebo administrativní budovy. Krnov se měnil v moderní město.

Rozvoj pokračoval i v období první republiky, přestože velká hospodářská krize na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století přivodila zánik více než poloviny krnovských textilek. Na základě Mnichovské dohody se Krnov připadl nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německy mluvících obyvatel a do města pak postupně přicházeli Češi.

Za komunistického režimu postihly výrazné změny také zástavbu Krnova, byly zbourány celé bloky historických měšťanských domů a tvář města, jak byla známa po staletí, byla nenávratně ztracena.

Po roce 1989 došlo k úpadku textilního průmyslu. V Krnově tak zanikla staletá tradice textilní výroby. Naopak továrna na výrobu varhan Rieger-Kloss nadále pokračuje v tradici započaté v 19. století a stále vyrábí varhany pro celý svět.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Mezi nejvýznamnější krnovské památky patří synagoga z roku 1871, která je jedinou dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Dále můžeme jmenovat minoritský klášter, kostel na Cvilíně, kde se každoročně koná několik poutí, rozhlednu na Cvilíně a nedaleké trosky původního hradu nebo krnovský zámek.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Herbert Ortner | Foto: Externí

Krnov návštěvníkům nabízí také kulturní vyžití. Hlavními akcemi města jsou Krnovské hudební slavnosti, Hornoslezské slavnosti a Přehlídka 70mm filmu KRRR!. Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v ČR, které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie. Krnov díky své poloze také představuje výchozí bod pro výlety do Nízkého Jeseníku, a nabízí tak možnost užít si letní i zimní sportovní aktivity.

Instituce v Krnově:

Městský úřad Krnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Bruntále má od roku 1995 zřízenou pobočku v Krnově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Krnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontatky.

Úřad práce České republiky má v Krnově kontaktní pracoviště.

Odakz na kontakty.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy