Ivančice

10. 8. 2015 15:50
Ivančice jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Michal Klajban

Ivančice, vinařská obec ve znojemské vinařské podoblasti, leží na soutoku řeky Jihlavy s Oslavou a Rokytnou. Město je rodištěm dvou významných umělců - secesního malíře Alfonse Muchy a herce Vladimíra Menšíka.

Historie:

První písemná zmínka o Ivančicích pochází z roku 1221. V minulosti tudy procházely důležité obchodní cesty a Ivančice byly významným městěm, které ve 13. století získalo od krále Václav II. vřadu výsad.

Základní údaje

Rozloha: 47,57 km²

Počet obyvatel: 9 603

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-venkov

Starosta: Milan Buček

PSČ: 664 91

Roku 1486 se staly městem poddanským, když přešly do majetku pánů z Pernštejna, později z Lipé. Nedílnou součást města tvořila místní židovská komunita. Významnou historickou epochou bylo 16. století, kdy zde působila jednota bratrská a zejména její biskup Jan Blahoslav, který v Ivančicích působil od roku 1558 až do své smrti roku 1571 a vydal zde svá stěžejní díla (Musica, Gramatika česká, Filipika proti misomusům, překlad Nového zákona). Ivančice v té době staly centrem moravské vzdělanosti. Pozdější slibný vývoj přerušila třicetiletá válka (1618 až 1648), během níž bylo město několikrát vypleněno.

Po válce začalo město upadat, jelikož řada obyvatel emigrovala a navíc bylo zasaženo morem. Ivančice se po konfiskaci staly majetkem Lichtenštejnů a svůj kulturní význam opět získaly až v 19. století, kdy se staly jedním z prvních středisek národního obrození na Moravě. Po roce 1848 byly sídlem soudního okresu a střediskem hospodářského života celého okolí. Na konci 19. století se ve městě začal pěstovat chřest, který byl typickou ivančickou plodinou až do 70. let 20. století, kdy došlo k uzavření pěstírny. V současnosti však zašlá sláva chřestu začíná být obnovována. V roce 2014 Ivančice otevřely novou chřestovnu zaměřenou na zelený chřest.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Jiří Vaňáček

Historické jádro Ivančic je městskou památkovou zónou. Město se může chlubit renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých hradeb. Dominantu Ivančic představuje kostel s hranolovitou věží, která původně stála samostatně a měla obrannou funkci. Jednou z nejstarších památek jsou zbytky budov českobratrského sboru s původní věží a odkrytými základy kostela. Renesanční Stará radnice láká návštěvníky na expozice představující významné ivančické rodáky - Alfonse Muchu a Vladimíra Menšíka. Mimo jiné jsou zde k vidění předměty z jejich osobního života, například oděv, v němž Mucha pracoval ve svém ateliéru anebo fotografie z filmů, v nichž Menšík hrál.

Od roku 1996 se v Ivančicích koná Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae, další kulturní akcí je například Rock String FEST. Návštěvníci by si také neměli nechat ujít Slavnosti chřestu, které jsou zasvěceny jak dobrému jídlu, tak dobré zábavě.

Instituce v Ivančicích:

Městský úřad Ivančice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ivančice patří do obvodu Okresního soudu Brno-venkov. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ivančicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Ivančicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hoří byt v patře domu, na místě je 8 zraněných, záchranáři aktivovali traumaplán. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy