Ivančice

10. 8. 2015 15:50
Ivančice jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Michal Klajban

Ivančice, vinařská obec ve znojemské vinařské podoblasti, leží na soutoku řeky Jihlavy s Oslavou a Rokytnou. Město je rodištěm dvou významných umělců - secesního malíře Alfonse Muchy a herce Vladimíra Menšíka.

Historie:

První písemná zmínka o Ivančicích pochází z roku 1221. V minulosti tudy procházely důležité obchodní cesty a Ivančice byly významným městěm, které ve 13. století získalo od krále Václav II. vřadu výsad.

Základní údaje

Rozloha: 47,57 km²

Počet obyvatel: 9 603

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-venkov

Starosta: Milan Buček

PSČ: 664 91

Roku 1486 se staly městem poddanským, když přešly do majetku pánů z Pernštejna, později z Lipé. Nedílnou součást města tvořila místní židovská komunita. Významnou historickou epochou bylo 16. století, kdy zde působila jednota bratrská a zejména její biskup Jan Blahoslav, který v Ivančicích působil od roku 1558 až do své smrti roku 1571 a vydal zde svá stěžejní díla (Musica, Gramatika česká, Filipika proti misomusům, překlad Nového zákona). Ivančice v té době staly centrem moravské vzdělanosti. Pozdější slibný vývoj přerušila třicetiletá válka (1618 až 1648), během níž bylo město několikrát vypleněno.

Po válce začalo město upadat, jelikož řada obyvatel emigrovala a navíc bylo zasaženo morem. Ivančice se po konfiskaci staly majetkem Lichtenštejnů a svůj kulturní význam opět získaly až v 19. století, kdy se staly jedním z prvních středisek národního obrození na Moravě. Po roce 1848 byly sídlem soudního okresu a střediskem hospodářského života celého okolí. Na konci 19. století se ve městě začal pěstovat chřest, který byl typickou ivančickou plodinou až do 70. let 20. století, kdy došlo k uzavření pěstírny. V současnosti však zašlá sláva chřestu začíná být obnovována. V roce 2014 Ivančice otevřely novou chřestovnu zaměřenou na zelený chřest.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Jiří Vaňáček

Historické jádro Ivančic je městskou památkovou zónou. Město se může chlubit renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých hradeb. Dominantu Ivančic představuje kostel s hranolovitou věží, která původně stála samostatně a měla obrannou funkci. Jednou z nejstarších památek jsou zbytky budov českobratrského sboru s původní věží a odkrytými základy kostela. Renesanční Stará radnice láká návštěvníky na expozice představující významné ivančické rodáky - Alfonse Muchu a Vladimíra Menšíka. Mimo jiné jsou zde k vidění předměty z jejich osobního života, například oděv, v němž Mucha pracoval ve svém ateliéru anebo fotografie z filmů, v nichž Menšík hrál.

Od roku 1996 se v Ivančicích koná Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae, další kulturní akcí je například Rock String FEST. Návštěvníci by si také neměli nechat ujít Slavnosti chřestu, které jsou zasvěceny jak dobrému jídlu, tak dobré zábavě.

Instituce v Ivančicích:

Městský úřad Ivančice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ivančice patří do obvodu Okresního soudu Brno-venkov. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ivančicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Ivančicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy