Nemocnice Ivančice

18. 3. 2015 23:42
Spolková nemocnice nabízející 22 lůžek byla ve měste žaložena už roku 1859. Později se stala nemocnicí veřejnou.

Ivančická nemocnice sídlí v Široké ulici a jejím ředitelem je Jaromír Hrubeš. Nemocnice je příspěvkovou organizací a nabízí celkem 214 lůžek. V roce 2014 zde bylo hospitalizováno více než 7 tisíc pacientů, provedeno bylo přes 2 tisíce operací a více než 500 porodů.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Ivančice, příspěvková organizace
Široká 16, 664 95 Ivančice
Telefon: 546 439 411
Ředitel: Ing. Jaromír Hrubeš


Toto zdravotnické zařízení zajišťuje akutní lůžkovou péči, následnou lůžkovou péči, ambulantní péči a také lékárenské služby. Privátní ordinace zde mají externí lékaři, kteří mohou zajistit i jiná (specializovaná) vyšetření, než jaká nabízí nemocnice v rámci svých odborností. Nemocnice také zajišťuje lékařskou pohotovostní službu, a to pro spádovou oblast Rosic a Ivančic. Využívají ji ale i obyvatelé spádové oblasti Moravského Krumlova.

Historie nemocnice

Spolková nemocnice byla ve městě otevřena v roce 1859. Nabízela 22 lůžek a jedním z jejích významných lékařů byl MUDr. Josef Keckeis z Rakouska. Od otevření nemocnice až do roku 1901 byl tento doktor jejím ředitelem. Částečně se také zasloužil o její vznik. Po něm se ředitelem nemocnice stal jeho syn.
Už mezi lety 1871 a 1872 byla ve městě vystavěna nová nemocnice nabízející až 60 lůžek. Ke spolkové nemocnici tak přibylo devět pokojů pro pacienty, ale i koupelny, operační sál a také další prostory. V době válečných konfliktů se zde neléčili jen zdejší obyvatelé a civilisté, ale také „vojenské osoby“. Šlo například o rakouské a pruské vojáky v druhé polovině 19. století.
Koncem 19. století vznikl nový pavilon určený pro pacienty s nakažlivými chorobami. Roku 1904 se z ivančické spolkové nemocnice stala nemocnice veřejná. V první polovině 20. století došlo například ke zřízení infekčního pavilonu, který nabízel 24 lůžek. Postupně stoupla kapacita nemocnice na 160 lůžek. Vznikla ubytovna pro ošetřovatelky a další personál a také se vytvořila nová koncepce se 4 základními odděleními.

Oddělení nemocnice

Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Jednotka intenzivní a resuscitační péče
Léčebna dlouhodobě nemocných
Lékárna
Novorozenecké oddělení
Oddělení klinické biochemie a hematologie
Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny
Radiodiagnostické oddělení


V druhé polovině 20. století otevřela nemocnice dětské oddělení s kapacitou 35 lůžek a také interní oddělení se 75 lůžky. Chirurgie byla zrekonstruována a provedla se u ní přístavba. Nemocnice také zřídila rychlou záchrannou pomoc.
V roce 2003 se stal zřizovatelem tohoto zařízení Jihomoravský kraj místo původního okresního úřadu. Později byla dokončena dostavba pavilonu F a část pavilonu C. Roku 2005 ukončila nemocnice celkovou rekonstrukci a dostavbu areálu. Šlo o výstavbu nového komplementárního pavilonu, komplexní rekonstrukci lůžkového pavilonu, kde se nachází chirurgické a interní oddělení, a také částečnou rekonstrukci dalšího pavilonu. Obnovy se dočkala také část zdravotnických přístrojů. O rok později došlo ke sloučení zařízení s Bakešovou nemocnicí Brno.

Současnost

Roku 2008 byl zahájen provoz CT a o rok později byl zaveden systém interních auditů. V roce 2011 začala fungovat lékárna ve zrekonstruovaném vstupním objektu. Lékárna se tak přiblížila pacientům a snížil se automobilový provoz v areálu.
Roku 2012 otevřela nemocnice nové dialyzační středisko, takže pacienti nemusejí dojíždět na dialyzační střediska do jiných měst. Ve stejném roce také hrozilo zrušení ivančické porodnici, podobně jako dalším malým porodnicím. Ředitel nemocnice spolu se starostou města se snažili zajistit její další fungování. Nakonec porodnice zrušena nebyla a zvýšila se v ní úroveň a kvalita ubytování.
V roce 2014 zahájila ivančická nemocnice provoz nutriční a dietologické poradny, jejímž úkolem je poskytovat poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu.

Úspěchy

V roce 2000 získala nemocnice ocenění Baby Friendly Hospital – to znamená, že je nemocnice přátelsky nakloněná k dětem. Roku 2014 se nemocnice v anketě Nemocnice ČR 2014 umístila rámci Jihomoravského kraje na 1. příčce ohledně spokojenosti ambulantních pacientů a na 3. příčce u spokojenosti hospitalizovaných pacientů. Projekt ankety organizuje nezisková organizace HealthCare Institute. V anketě získávala nemocnice dobrá umístění i v předchozích letech. A například roku 2013 obsadila nemocnice 3. místo v celostátním hodnocení v oblasti komunikace pacienta s lékařem stejně se umístila i v oblasti komunikace pacienta se sestrou.

Kauzy nemocnice

Roku 2009 dostala nemocnice v Ivančicích pokutu 15 tisíc korun od pojišťovny Metal-Aliance, a to kvůli nevybírání regulačních poplatků. Vedení kraje s pokutou nesouhlasilo a hejtman Michal Hašek (ČSSD) prohlásil, že šlo o politicky motivovanou akci vyvolanou ODS. Nešlo zdaleka o první pokutovanou nemocnici v souvislosti s poplatky. Kraje vedené sociální demokracií totiž hradily v krajských nemocnicích a lékárnách poplatky za pacienty.

V roce 2011 se objevila informace o případu, kdy byla staniční sestra operačních sálů ivančické nemocnice potrestána roční podmínkou. Důvodem bylo zapomenutí 28 centimetrů dlouhé špachtle při operaci v těle pacientky. Špachtle byla ženě, která si po operaci stěžovala na velké bolesti, vyjmuta až po 145 dnech. Před soudem stanulo více zaměstnanců nemocnice, potrestána byla ale jen staniční sestra.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Senátorský klub ODS povede namísto Vostrčila bývalý policejní prezident Červíček

Novým předsedou senátorského klubu ODS se stal někdejší policejní prezident Martin Červíček. Dosud byl prvním místopředsedou frakce. Nahradil Miloše Vystrčila, který byl zvolen předsedou Senátu. Změnu ve vedení klubu oznámil mluvčí strany Václav Smolka.

Červíček klub povede do podzimních senátních voleb. "Považuji za svoji povinnost pomoci s řízením klubu a vzít na sebe v tomto složitém a přechodném osmiměsíčním období zodpovědnost," uvedl v tiskovém prohlášení. Senátor za Náchodsko uznal, že zastoupit Vystrčila v pozici předsedy klubu nebude nic jednoduchého.

Červíčkovým zástupcem v klubu se stal ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy