Edinburgh

1. 12. 2014 13:38
Hlavní město Skotska již dávno tím zakouřeným místem, jakým bylo v minulosti. Ba naopak, dnes se chlubí jedním z nejčistších ovzduší v Evropě.
Edinburgh
Edinburgh | Foto: Thinkstock

Najdete zde mimo jiné známou univerzitu, krásný hrad a všudypřítomný odkaz na architekturu antiky. I proto se městu říká Athény severu.

Edinburgh - základní informace

Název: Edinburgh

Země: Skotsko          

Stát: Spojené království

Počet obyvatel: 477 000

Rozloha: 264 km²

Nadmořská výška: 152 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 846 obyv./km²

Náboženství: protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +131

Edinburgh se nachází na východě země u Severního moře, přesněji v zálivu Firth of Forth. Je kulturním a administrativním centrem a zasedá zde parlament. Nesmíme opomenout ani finanční postavení města, dlouhou tradici zde má zejména bankovnictví, které se datuje až k založení Bank of Scotland v roce 1695. V roce 1995 bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, dnes jej navštěvuje v průměru 13 milionů turistů ročně, na čemž má velkou zásluhu sestava festivalů konající se především v letních měsících, z nichž nejznámější je například Mezinárodní filmový festival nebo Edinburgh Military Tattoo, což je světoznámá přehlídka vojenských kapel a bubeníků.

Město je bohaté také na významné osobnosti. Narodil se zde například vynálezce telefonu A. G. Bell nebo bývalý ministerský předseda britské vlády Tony Blair. Také se traduje, že v jedné ze zdejších kaváren napsala J. K. Rowlingová svou první knihu ze série Harry Potter. Tím ale výčet známých jmen nekončí, narodil se zde ekonom Adam Smith, filozof David Hume a také spisovatelé Walter Scott a Arthur Conan Doyle. Na jedné ze dvou hlavních ulic, Royal Mile, najdete několik míst spjatých s těmito jmény, navštívit můžete jejich oblíbené hospůdky a bary a místa, kde vznikala jejich díla.

Historie

Město bylo založeno Římany, kteří si zde postavili vojenský tábor. V 11. století vznikla pevnost a město bylo poprvé nazváno Edinburgh, keltsky Dunedin, což odkazovalo na jméno Edwin, což byl patrně král Edwin z Northumberlandu, který zde na obranu před útoky ze severu postavil hrad. Skutečnou pevností se však Edinburgh stal až v letech 1057 až 1093, kdy si král Malcolm III. vybral město za své sídlo a stal se zakladatelem skotského královského rodu. V té době město rostlo rychlým tempem, takže zde již tehdy vznikaly až dvanáctipodlažní domy.

Parlament zde poprvé zasedal v roce 1215. Po vymření skotského královského rodu město v roce 1296 dobyli Angličané, které vypudil až Robert I. v roce 1313, jenž tak obnovil skotskou nezávislost. Hlavním městem Skotska se Edinburgh stal v roce 1437 za vlády krále Jakuba II., v roce 1583 byla založena univerzita a v roce 1650 dobyl město Oliver Cromwell. Poslední zasedání skotského parlamentu se konalo v roce 1707 a poté bylo Skotsko sloučeno s Anglií. I poté se město značně rozrůstalo, proto bylo vysušeno jezero North Loch, kde v roce 1768 začalo vznikat nové město.

V 19. století rostlo postavení společností vyrábějících pivo a destiláty a město se dále rozrůstalo, přesto bylo již ve 30. letech 19. století předstiženo, co se velikosti týká, městem Glasgow. Mírná stagnace nastala v průběhu dvou světových válek, Edinburgh však nezaspal, ve 40. letech 20. století sem byla zavedena železnice a v 60. letech začala transformace ve staré viktoriánské město, jak jej známe dnes. V 90. letech značně posílil finanční sektor, stejně jako doprava a pivovarnictví. V roce 1998 vešel v platnost tzv. Scotland Act, zakládající skotský parlament a vládu, jež se zabývají otázkami obrany, daní a zahraničních věcí, zatímco ostatní složky zůstávají pod správou Velké Británie.

Turistické zajímavosti

Edinburgh, hrad
Edinburgh, hrad | Foto: Thinkstock

Město je z hlediska orientace pro turisty velmi přívětivé. Usnadňují to dvě hlavní ulice, to první je hranice nového města Princes Street, osou starého města je zase Royal Mile. Mezi nimi vzniklý obdélník je doslova posetý elegantními obchody a restauracemi a je rájem pro fanoušky nákupů. Staré město je naproti tomu vznešené a klidné a prochází jím tzv. Královská míle vedoucí od paláce Holyrood vzhůru ke hradu. Na místně dnešního Palace of Holyrood bylo v roce 1128 opatství a později zde pobývali skotští králové. Dnes slouží jako muzeum a obklopuje jej krásný park ležící na úpatí sopky, odkud je krásný výhled na město. Na horním konci Royal Mile naleznete mohutný opevněný komplex hradu, postavený na vulkanickém útesu. Jsou zde uloženy jedny z nejstarších korunovačních klenot v Evropě z přelomu 15. a 16. století.

Dalším lákadlem je tzv. camera obscura, kterou naleznete v muzeu Svět iluzí. V pátém patře tohoto muzea je ono zmíněné „oko v oblacích“ umožňující pozorovat lidi na ulici. Jde o temnou komoru propojenou úzkou rourou s vnějším světem s otočným zrcadlem na konci, které odráží obraz okolí. A to docela věrně. Pomocí malých kartiček pak můžete s realitou nakládat tak, jak chcete, turisty zvedat do vzduchu a zase je pouštět na zem. Zajímavá je také cesta do edinburského podzemí. Pod ulicemi města se totiž nachází bludiště chodeb, sklepů a bytů, kde v minulosti žily tisíce chudých obyvatel. Prostory byly zpřístupněny v roce 2003 a dnes patří k vyhledávaných kuriozitám.

Počasí

Edinburghu je podobné počasí, vyplývající z přímořského charakteru klimatu, jako na zbytku východního Skotska, tedy mírné zimy a chladná léta. V zimě se teploty pohybují okolo nuly, bývá zde však silný vítr. V létě teploty málokdy překračují 23 stupňů a Golfský proud přináší od jihozápadu velké množství srážek. Pro návštěvu ideální jsou letní měsíce, i když i tehdy byste u sebe měli mít deštník.

 

Právě se děje

Další zprávy