Dortmund

12. 1. 2015 15:11
Dortmund již dávno není oním špinavým městem plným továren těžkého průmyslu. Původní výroba ustoupila moderním technologiím a město je paradoxně nazýváno zelenou metropolí.
Dortmund
Dortmund | Foto: Thinkstock

K českému srdci jej bude více poutat fakt, že se zde nachází největší pivovar v Německu.

Dortmund - základní údaje

Název: Dortmund
Stát: Německo
Spolková země: Severní Porýní-Vestfálsko
Počet obyvatel: 590 000
Rozloha: 280 km²
Nadmořská výška: 76 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 094 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +231

Dortmund se nachází v západní části Německa, přesněji v Severním Porýní – Vestfálsku, a protéká jím řeka Emscher. Nachází se zde přístav, který je konečnou zastávkou na kanálu Dortmund – Ems, jež město spojuje se Severním mořem.

Češi jako fanoušci piva, fotbalu a vánočních trhů, jej mají nesmazatelně zapsaný na seznamu měst, která musí navštívit. Kromě toho, že je Dortmund nazýván královstvím piva, působí zde také fotbalový tým Borrusia Dortmund, který byl založen v roce 1909. Zdejší vánoční trhy jsou největšími v Evropě, takže předčí i takové vánoční velikány jako je Vídeň nebo Drážďany. Německá kuchyně je velmi blízká té české, nutno ale podotknout, že gastronomie v Dortmundu je na vynikající úrovni. Z každé sebemenší restaurace nebo kavárny vyjdete s plným břichem a nezapomenutelným zážitkem.

Město i v minulosti bylo ekonomickým a průmyslovým centrem zdejší oblasti, jinak tomu není ani dnes. Dortmund navíc prošel ve 20. století unikátním ekonomickým průlomem, žádné jiné německé město nemělo v té době stejné ekonomické výsledky jako on. Jeho historie je spojená s postavou svatého Raynolda, který byl ochráncem Dortmundu. Na jeho počest je ve městě postaven Chrám svatého Raynolda, jež je nejstarší stavbou města.

Historie

První zmínka o Dortmundu pochází z listin z roku 880, kdy se o něm psalo jako o malé vesničce s názvem Throtmanni. V roce 990 bylo v Dortmundu povoleno obchodovat, což zapříčinilo vysokou návštěvnost občanů, kteří sem přijeli nabízet své zboží. Během tohoto období se městu nezvykle dařilo, než jej (stejně jako i několikrát v pozdější době) zasáhl požár.

V roce 1152 nechal město opravit císař Fridrich Barbarossa a jako své sídlo jej používal další dva roky. V té době se město stalo jedním z nejvýznamnější tehdejší říše a získalo také právo vařit pivo. Nejoblíbenějším pivem v té době bylo to s názvem Groot, s jalovcem, které prý mělo halucinogenní účinky.

Ve 13. století se Dortmund stal hanzovním městem a od roku 1320 se jeho název psal jako Dorpmunde. Svobodným říšským městem byl Dortmund až do roku 1802. Po napoleonských válkách bylo město v roce 1815 začleněno pod Prusko a stalo se významným producentem uhlí a oceli. Za nacistického režimu zde fungovala nemocnice Aplerbeck, kde byly v rámci projektu Aktion T4 vražděny mentálně a fyzicky postižené osoby. Ke konci druhé světové války byl Dortmund častým cílem spojeneckých náletů, srovnáno se zemí bylo až 80 % města. Po roce 1945 zde proběhla velká rekonstrukce, v rámci které bylo ve městě vybudováno velké množství parků a zelených ploch. I dnes je centem průmyslu.

Turistické zajímavosti

Přestože byla větší část města zničena při bombardování za druhé světové války, milovníci památek nemusejí zoufat. Přímo v centru na náměstí mohou například obdivovat protestantský kostel Reinoldikirche z 2. poloviny 13. století, který je vystavěn v pozdně románském slohu s gotickými prvky. Věž byla později upravena v barokním slohu, a i ostatní části byly po válce zrekonstruovány stejně jako i další dortmundské kostely Marienkirche (protestantský kostel z let 1170 až 1200) a Petrikirche (protestantský kostel z období 14. století známý svým vyřezávaným oltářem zvaným Zlatý div Dortmundu, který se skládá z 633 figurek znázorňujících 30 scén z období Velikonoc).

Dortmund - Vestfálský park
Dortmund - Vestfálský park | Foto: Thinkstock

Mezi zámky, které stojí za návštěvu, patří například Haus Bodelschwig a Haus Dellwig (oba z 13. století) a také romberg Park Gatehouse ze 17. století s uměleckou galerií. Z ptačí perspektivy můžete celé město obdivovat z 211 metrů vysoké televizní věže Florianturm z roku 1959 nebo ze 120metrového mrakodrapu RWE. Nutností je pak návštěva pivovarského muzea, kde si můžete prohlédnout strojovnu pivovaru Hansa z roku 1912. Pro chvíli klidu je dobré navštívit Vestfálský park s nádhernou růžovou zahradou, vedle něhož se nachází fotbalový stadion místního klubu.

 Počasí

Počasí v Dortmundu je velice podobné tomu v Česku, i když je díky severnější poloze studenější. Zimy jsou zde mírné a léta relativně studená. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 10 stupňů a dešťové srážky okolo 750 mm. Nejpříjemnější počasí je, jako i v jiných evropských městech v tomto pásmu, v měsících květnu až září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy