Dortmund

12. 1. 2015 15:11
Dortmund již dávno není oním špinavým městem plným továren těžkého průmyslu. Původní výroba ustoupila moderním technologiím a město je paradoxně nazýváno zelenou metropolí.
Dortmund
Dortmund | Foto: Thinkstock

K českému srdci jej bude více poutat fakt, že se zde nachází největší pivovar v Německu.

Dortmund - základní údaje

Název: Dortmund
Stát: Německo
Spolková země: Severní Porýní-Vestfálsko
Počet obyvatel: 590 000
Rozloha: 280 km²
Nadmořská výška: 76 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 094 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +231

Dortmund se nachází v západní části Německa, přesněji v Severním Porýní – Vestfálsku, a protéká jím řeka Emscher. Nachází se zde přístav, který je konečnou zastávkou na kanálu Dortmund – Ems, jež město spojuje se Severním mořem.

Češi jako fanoušci piva, fotbalu a vánočních trhů, jej mají nesmazatelně zapsaný na seznamu měst, která musí navštívit. Kromě toho, že je Dortmund nazýván královstvím piva, působí zde také fotbalový tým Borrusia Dortmund, který byl založen v roce 1909. Zdejší vánoční trhy jsou největšími v Evropě, takže předčí i takové vánoční velikány jako je Vídeň nebo Drážďany. Německá kuchyně je velmi blízká té české, nutno ale podotknout, že gastronomie v Dortmundu je na vynikající úrovni. Z každé sebemenší restaurace nebo kavárny vyjdete s plným břichem a nezapomenutelným zážitkem.

Město i v minulosti bylo ekonomickým a průmyslovým centrem zdejší oblasti, jinak tomu není ani dnes. Dortmund navíc prošel ve 20. století unikátním ekonomickým průlomem, žádné jiné německé město nemělo v té době stejné ekonomické výsledky jako on. Jeho historie je spojená s postavou svatého Raynolda, který byl ochráncem Dortmundu. Na jeho počest je ve městě postaven Chrám svatého Raynolda, jež je nejstarší stavbou města.

Historie

První zmínka o Dortmundu pochází z listin z roku 880, kdy se o něm psalo jako o malé vesničce s názvem Throtmanni. V roce 990 bylo v Dortmundu povoleno obchodovat, což zapříčinilo vysokou návštěvnost občanů, kteří sem přijeli nabízet své zboží. Během tohoto období se městu nezvykle dařilo, než jej (stejně jako i několikrát v pozdější době) zasáhl požár.

V roce 1152 nechal město opravit císař Fridrich Barbarossa a jako své sídlo jej používal další dva roky. V té době se město stalo jedním z nejvýznamnější tehdejší říše a získalo také právo vařit pivo. Nejoblíbenějším pivem v té době bylo to s názvem Groot, s jalovcem, které prý mělo halucinogenní účinky.

Ve 13. století se Dortmund stal hanzovním městem a od roku 1320 se jeho název psal jako Dorpmunde. Svobodným říšským městem byl Dortmund až do roku 1802. Po napoleonských válkách bylo město v roce 1815 začleněno pod Prusko a stalo se významným producentem uhlí a oceli. Za nacistického režimu zde fungovala nemocnice Aplerbeck, kde byly v rámci projektu Aktion T4 vražděny mentálně a fyzicky postižené osoby. Ke konci druhé světové války byl Dortmund častým cílem spojeneckých náletů, srovnáno se zemí bylo až 80 % města. Po roce 1945 zde proběhla velká rekonstrukce, v rámci které bylo ve městě vybudováno velké množství parků a zelených ploch. I dnes je centem průmyslu.

Turistické zajímavosti

Přestože byla větší část města zničena při bombardování za druhé světové války, milovníci památek nemusejí zoufat. Přímo v centru na náměstí mohou například obdivovat protestantský kostel Reinoldikirche z 2. poloviny 13. století, který je vystavěn v pozdně románském slohu s gotickými prvky. Věž byla později upravena v barokním slohu, a i ostatní části byly po válce zrekonstruovány stejně jako i další dortmundské kostely Marienkirche (protestantský kostel z let 1170 až 1200) a Petrikirche (protestantský kostel z období 14. století známý svým vyřezávaným oltářem zvaným Zlatý div Dortmundu, který se skládá z 633 figurek znázorňujících 30 scén z období Velikonoc).

Dortmund - Vestfálský park
Dortmund - Vestfálský park | Foto: Thinkstock

Mezi zámky, které stojí za návštěvu, patří například Haus Bodelschwig a Haus Dellwig (oba z 13. století) a také romberg Park Gatehouse ze 17. století s uměleckou galerií. Z ptačí perspektivy můžete celé město obdivovat z 211 metrů vysoké televizní věže Florianturm z roku 1959 nebo ze 120metrového mrakodrapu RWE. Nutností je pak návštěva pivovarského muzea, kde si můžete prohlédnout strojovnu pivovaru Hansa z roku 1912. Pro chvíli klidu je dobré navštívit Vestfálský park s nádhernou růžovou zahradou, vedle něhož se nachází fotbalový stadion místního klubu.

 Počasí

Počasí v Dortmundu je velice podobné tomu v Česku, i když je díky severnější poloze studenější. Zimy jsou zde mírné a léta relativně studená. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 10 stupňů a dešťové srážky okolo 750 mm. Nejpříjemnější počasí je, jako i v jiných evropských městech v tomto pásmu, v měsících květnu až září.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy